Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 24.01.2022 - NGC 2022


Rekomendowane odpowiedzi

Zbyt wiele nie mam, nic konkretnego, ale zdaje się, że dwa razy ją widziałem teleskopem 12".

14-15/luty/2015

"Moim innym celem w Orionie była mgławica planetarna NGC 2022, położona niedaleko gromady Collinder 69. Znalazłem ją od razu, bo już w 60x zdawała się krzyczeć: ''to ja, zobacz! Ja jestem mgławiczką, a nie gwiazdką:)''. W 107x malutki owal był wyraźny, a w 319x mgławica urosła, a po pewnym czasie miałem wrażenie, że z jednej strony świeci jaśniejszy punkt."

16-17/luty/2015

"Nie zmieniając okularu, przechodzę potem do NGC 2022, mgławicy planetarnej w Orionie. Ładna, owalna, mam wrażenie jak poprzednich nocy, że z jednej strony ma świetlny punkt. Zdjęcia potem pokazały, że tak jest."

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny obiekt, przy nieco wyższych powiększeniach bezproblemowy. Tak coś kojarzę, że był dość łatwy w 28x110. Jak jest w 25x100 spróbuję przy najbliższej okazji, a może i Nikon 18x70 da radę?

Tymczasem nieśmiało przypomnę, że bardzo ciekawie jest wokół, choć to już raczej temat na astrofo; w ubiegłym roku takie coś popełniłem (6d, Samyang 135, SWSA).

meissa 2 (1) (1).jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawne, że w tej skali zdjęcia jest podobny problem z identyfikacją engieca, jak w lornetkach - z powodu tych kilku okolicznych słabych gwiazdek podobnej jasności (tak, wiem, to ta niebieska kropeczka pod rządkiem sklejonych czerwonych słońc).

Co do reszty otoczenia, zupełnie przyjemny jest Collinder 69, a i kilka okolicznych ciemnot jest w zasięgu lornet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co się tym przejmować, szczególnie zimą?
Jak przyjdzie pogoda i chęci, to można pisać. A jak nie ma obu tych rzeczy, zostaje czekanie, robienie list obserwacyjnych, uczenie się nieba niemal od nowa, ewentualnie pisanie czegoś, co chodziło po głowie od dłuższego czasu.

Nie ma co się stresować ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha! Właśnie o to chodzi że pogoda była,i kilkanaście szkiców, nie może się ,od listopada doczekać premiery na czysto, a i tematów planowanych jest masa( na niepogodę)... jakaś niemoc....

Dobra bo to nie w temacie, jak tylko się zrobi ładne niebo zaraz namierzam  planetarke.Co ciekawe , nie mam jej na szkicach robionych w latach 1996-2005 ,a jest ich grubo ponad 600...

 

 

 

 

 

 

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Erik68 napisał:

Co ciekawe , nie mam jej na szkicach robionych w latach 1996-2005 ,a jest ich grubo ponad 600...

 

Nie Ty jeden. Dobrze, że Panasmaras podał ten obiekt bo byśmy jak sieroty o nim nigdy nie słyszeli.

Ostatni komunikat ze stacji badawczej Solaris: "przestań biadolić o niemocy i braku natchnienia tylko wrzucaj swoje wypociny wieczorową porą".??

 

 

 

  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę Marek, że na dobre wróciłeś. Ciekawy obiekt, nie wiedziałem, że jakaś planetarka jest w Orionie do wyhaczenia. Może bedzie okazja to spróbuje :) . 

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, megrez23 napisał:

bo byśmy jak sieroty o nim nigdy nie słyszeli.

 

9 godzin temu, Charon_X napisał:

Ciekawy obiekt, nie wiedziałem, że jakaś planetarka jest w Orionie do wyhaczenia.

Dziwne. Przecież ani na mapach nie jest trudna do odnalezienia, a i na stronie z Orionem statystycznie spędza się sporo czasu błądząc wzrokiem... Oczywiście jeśli zawsze macie drukowany atlas pod ręką w strategicznym miejscu koło białego tronu... ? 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Charon_X napisał:

Widzę Marek, że na dobre wróciłeś. Ciekawy obiekt, nie wiedziałem, że jakaś planetarka jest w Orionie do wyhaczenia. Może bedzie okazja to spróbuje ?

Czyli są zaległości w lekturze OT. ?

No i jest jeszcze Abell 10, niestety sporo trudniejszy, choć dla apertur 14-16" w miarę bezproblemowy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2022 o 11:40, Panasmaras napisał:

Po prostu pomyślałem sobie, czemu by nie otworzyć roku obserwacyjnego po imieniu, od odwiedzenia NGC 2022?

To jeszcze do kolekcji byłby Abell 2022 i IC 2022 ?

Fajny obiekt, często pomijany z racji sąsiedztwa M42. Widziałem ją wielokrotnie w T270 i T16", przeważnie spod nieba B5/6 na którym nie ma wielu obiektów do popatrzania oprócz takich właśnie rodzynków. Nigdy natomiast nie trafiłem na porządny seeing, który pozwoliłby wyłuskać coś więcej niż szarawo - niebieskawy owal. 

Wyzwaniem na pewno byłoby dostrzeżenie zewnętrznej powłoki planetarki no i gwiazdy centralnej, ale tu z tego co czytam nie jest łatwo nawet w 24".

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2022 o 14:10, Erik68 napisał:

Zawsze ją jakoś przegapiłem ,jest tyle fascynujących obiektów w Orionie......

Miałam podobnie, ze zdziwieniem odkryłam, że nie mam NGC 2022 nigdzie w zapiskach z obserwacji ani na liście obiektów, które widziałam. Będę musiała nadrobić te zaległości!

  • Like 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj (05.02.2022) korzystając ze znacznego rozpogodzenia i kryształowo czystego nieba, rzuciłem okiem na bohaterkę OT. W mojej lunecie stopięćdziesiątdwa milimetry, przy pow. 26x, wyglądała jak bardzo blada ,mglista gwiazdka i jedynie znajomość jej dokładnego położenia pozwoliła stwierdzić ze to planetarka. Dopiero zwiększenie powera do 90x, pokazało wyraźną ,jajowatą mgiełką pojaśnioną w centrum.Takie maleństwa to jednak najlepiej prezentują się w telepach 14" (lub większych) przy powerach min 300x, oczywiście przy dobrym seeingu.

  • Like 4

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Erik68 napisał:

Takie maleństwa to jednak najlepiej prezentują się w telepach 14" (lub większych) przy powerach min 300x, oczywiście przy dobrym seeingu.

Szkoda że nie wyniosłeś mojej 12ki, może by się zaprezentowała jako-tako.?

Edytowane przez megrez23

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Księżycu w fazie 43% i LP Bortle 7 ciężko spodziewać się rewelacji, ale samo dostrzeżenie planetarki w takich warunkach uważam za sukces. Bez filtrów można stwierdzić, że "coś tam majaczy", bardziej gwiazdka niż mgławica. Ale z filtrem CLS w całym przekroju powiększeń 70-100-130x (źw 3-2-1,5mm) widać, że jest to malutki szary "placek". Filtr Ultrablock dodatkowo kontrastuje i uwypukla mglawicę. Zerkaniem miałem wrażenie, że z CLS widać jej nieco więcej, a z UB widać bardziej.

  • Like 3

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)