Skocz do zawartości

Oprogramowanie z Księżyca


Panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Ogłoszenie parafialne:
poszukuję jakiegoś programu do dokładnego pokazywania fazy Księżyca na wybrany moment - tak, żeby można było planować polowanie na smaczki w rodzaju konkretne oświetlenie konkretnego obiektu.

Kiedyś miałem jakieś coś i miało w nazwie - uwaga, będzie odkrycie - "Moon" (cieszę się, że mogłem pomóc, szczególnie sam sobie ? ).
Jakieś typy? 
Preferowane softy darmowe, na każdą platformę (Win/Android/iOS). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale szkoda trochę, że ta aktywna terminatorowo tekstura VMA takiej małej rozdzielczości jest. Mamy teraz takie komputery, że mogli by to mocno podrasować. A tak to bardziej ciekawostka niż użyteczna rzecz. Ze zwykłych map to chyba tylko LRO WAC dość dobra.

EDIT w odpowiedzi na Jolo poniżej: No właśnie mówię, że w VMA głównie używam tego LRO

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, jolo napisał:

Ja używam Virtual Moon Atlas - może trochę mocno "inżynierski", ale dokładny na pewno ?

O, to to, właśnie to było to ustrojstwo, którego szukałem...

16 godzin temu, polaris napisał:

Aplikacja QuickMap LROC, chyba tylko na PC, jak na razie nic lepszego nie znalazłem.

...dopóki Polaris nie zapodał tego - a dają wersję przeglądarkową, co mnie urządza najbardziej.
Dzięki!

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Panasmaras napisał:

(...)

...dopóki Polaris nie zapodał tego - a dają wersję przeglądarkową, co mnie urządza najbardziej.
Dzięki!

Takiego czegoś właśnie szukałem od dawna !
To do jakiej rozdzielczości można zjechać jest niesamowite.
Wielkie dzięki !

image.thumb.png.9fd4aeea6b15344300af42ff938161b8.png

  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^ Dla mnie najbardziej frustrujący obiekt na Księżycu. Ile się muszę natrudzić, aby to zobaczyć na zdjęciu wypukłe* (tak jak jest naprawdę) a nie wklęsłe  ?

* pola lawy

 

Co do Virtual Moon Atlas, bardzo go lubie, ale on nie pokazje aktualnego zacienienia kraterow. Po prostu program naklada szara maske. No chyba, ze macie jakies pluginy i nakladki.

Edytowane przez JSC
  • Haha 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał:

Po prostu program naklada szara maske. No chyba, ze macie jakies pluginy i nakladki.

QuickMap LROC też nie. Ale przynajmniej wiadomo, kiedy orientacyjnie celować, a to już dość blisko konkretu.

Swoją drogą @JSC @Mareg - jesteście kolejnymi osobami w ciągu tego tygodnia, które wspominają o Inie. W zasadzie, tydzień temu zostałem dopiero uświadomiony o jej istnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest swietnym i bardzo wymagajacym  celem dla naszych teleskopów ( i dla nas, bo dosc trudno odszukac to miejsce), ale nie nimozliwym, bo znajduje sie nawet na liscie Lunar 100 ( pozycja nr 99) https://skyandtelescope.org/observing/the-lunar-100/

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkukrotnie przy sprzyjającej fazie próbowałem dostrzec Inę, ale jest tak mała i tak słabo kontrastuje, że choć miałem wrażenie że ją widzę, skala obrazu była zbyt mała, by ją jednoznacznie wyłowić spośród otaczający światłocieni i struktur albedo.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiem czy widziałem tę plameczkę czy tez nie. To jest tylko nieco większe od kraterka w Plato. Ostatnio nawet nie mogłem tam trafić, Trzeba sobie dobrze opracować przed obserwacjami punkty orientacyjne,

Ciekawe przy jakim oświetleniu Ina jest najlepiej widoczna?

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2022 o 13:58, JSC napisał:

^ Dla mnie najbardziej frustrujący obiekt na Księżycu. Ile się muszę natrudzić, aby to zobaczyć na zdjęciu wypukłe* (tak jak jest naprawdę) a nie wklęsłe  ?

Gratuluje sukcesu. Ja juz z 10 minut wpatruje sie w to zdjecie. Po ukladzie cieni widze, ze pola musza byc wypukle ale oczy nadal tego nie widza. Caly czas widze wklesle. ?

  • Haha 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie intrygujący obiekt ? , ale jak już znalazłem prawidłowe patrzenie (wymaga ciągłego wpatrywania się w dolną środkową część z uwzględnieniem świadomości skąd pada światło i wyskakuje efekt wypukłości ) to wygląda zupełnie jak ciasto ochlapane czekoladą ? albo rosa na karoserii.
Też żałuję że takie rewelacje nie są dostępne z własnego teleskopu. To by dopiero było  1790934972_kolejkadotelepa.thumb.png.c793983fe4b3a525326d4679be1c427d.png

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2022 o 16:09, Panasmaras napisał:

 

Swoją drogą @JSC @Mareg - jesteście kolejnymi osobami w ciągu tego tygodnia, które wspominają o Inie. W zasadzie, tydzień temu zostałem dopiero uświadomiony o jej istnieniu.

A ja nadal czekam Łukasza Sujkę.....

https://astropolis.pl/topic/75837-niebieskie-jezioro-na-księżycu/

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)