Skocz do zawartości

Szczecińskie spotkania pod gwiazdami


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

No i po spotkaniu.

Napiszę małą relację ze spotkania.

Heniu przywiózł swoją 40- centymetrową armatę a reszta załogi obserwacyjnej w składzie: Qbanos, Sagi, Alien i ja napawaliśmy się wspaniałymi obrazami.

Pogoda długo kazała czekać na gwiazdki, wg prognoz niskie chmury miały zniknąć około 23 i tak sie stało. Nie potrwafię określać jakości seeingu w skali 1-10 ale wydaje mi sie że pomino mgiełki i lekkich chmurek wysokich seeing świetny a około 2-3 -ciej osiągnął szczyt na poziomie około 10.

Jednym z pierwszych obiektów jakie obserwowaliśmy był Jowisz. Widok był piękny, wyraźne stabilne pasy, wtedy widzieliśmy ich z 5 (do obserwacji Jowisza wracaliśmy jeszcze ze dwa razy). Potem sporo mgiełek i gromad. NGC 7331, Kwintet Stefana, M1, M13 (pięknie rozbita na gwiazdki) M33, M39, M57, M81, M82, Duch Mirach (NGC 404), M31, M32, M110.  Najjaśniejszy fragment M42 wyglądał lepiej niż na jakimkolwiek zdjęciu. Przez filtr UHC chyba widzieliśmy Płomień - NGC 2024 (pisze chyba bo tylko niektórzy dostrzegli ruszając teleskopem delikatne na przemian ciemniejsze i jaśniejsze języki płomienia).  Przy okazji szukania Płomienia widzieliśmy mała mgławicę NGC 2023.

Złapaliśmy też kometę C/2009 P1 Garrad.

Tych mgiełek i gromad było więcej ale nie robiliśmy notatek (dopiszcie jeżeli pamiętacie inne "numerki").

Co jakiś czas wracaliśmy do Jowisza, widok zapierał dech w piersiach. Pasów było widać z 7 a w dwóch głównych pasach było widać dużo "wzorów". Takiego Jowisz widziałem wcześniej tylko na zdjęciach a i Heniu powiedział że tak stabilnej i wyraźnej tarczy Jowisza tez wczesniej nie widział.

Do godziny 3 wytrymało tylko 3-ech najgrubiej ubranych obserwatowów :). Księżyc wyszedł juz na 10 stopni nad horyzont. Obraz Księżyca przewyższył wszystko co wcześniej widzieliśmy. Powietrze "stało" w miejscu, seeing był rewelacyjny , przy powiększeniu około 200 ostre, niepływające  obrazy kraterów, gór i cieni gór byłu po prostu niesamowite. 

Około 3-ciej prawie oszołomieni widokiem Księżyca i Jowisza, trochę zmarznięci zwinęliśmy oszroniony teleskop i się rozjechaliśmy.

Na końcu dopowiem tylko uczestnikom spotkania ze piesek czuje się w miarę dobrze :)

Dziękuję Wszystkim za spotkanie i miłą atmosferę

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękowania dla uczestników spotkania, Heniowi za  zastąpienie GOTO  ;) dzięki temy poznałem niektóre obiekty których sam nie znalazłem. Jowisz rewelacja, widziałem 7 pasów i słabe struktury na dwóch głównych ( nie pamiętam jakiego używaliśmy okularu do Jowisza bo to ważne, teleskop 16" ) Do końca nie dotrwałem zdarza się. ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pamiętam jakiego używaliśmy okularu do Jowisza bo to ważne, teleskop 16"

Używaliśmy 9mm: (200X powiekszenie)

http://www.astrokrak.pl/meade/1210-okular-meade-seria-5000-plossl-9-mm.html

a później jeszcze z barlowem 2x (400X powiększenie)  8)


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Relacja z obserwacji  22.11 na 23.11.2011

Skład: statek, sagi

Warunki obserwacyjne: Dobre, chwilami przeciętne.

Główny cel obserwacji: mgławice gazowe, test  możliwości dobosna  12? oraz filtru UB

Zabawę zaczęliśmy o 20.00, dobson sprawia kłopoty przy kolimacji 6 śrub+3 kontry to zdecydowanie za dużo

-Jowisz obraz przeciętny bez zachwytu.

Byk:

-M45(plejady) piękny widok w szerokim polu, było widać niebieskie mgławice refleksyjne (pow. 60x, 44x+ filtr UB)

-M1 w naszym odczuciu filtr tu tylko przeszkadzał%7Boption%7D

Łabędź (wszystkie obiekty obserwowane z UB):

-NGC 6960(miotła wiedzmy) 

-NGC6992(Welon) piękny wyraźny obraz

-NGC 7000(Ameryka Północna) wyraźnie rysujący się kształt Meksyku

-NGC6888(Półksiężyc) trzeb było się długo wpatrywać ale widzieliśmy ja na pewno 

Orion:

-M42, M43 piękny obraz z filtrem jak i bez niego.

-NGC2024(płomień) obraz na granicy widzialności, mimo wielu minut wytężania wzroku Koń gdzieś nam umknął 

-M78

-NGC 1977, 1975,1973(Running Man)

-Asteryzm (I see a ?37? inaczej zwany XY)

Andromeda:

-M31, M32, M110 (z filtrem i bez)  M31 była piękna i rozległa

Woźnica:

-M36, M37, M38

Bliźnięta:

-M35 oraz NGC2158 bardzo przyjemny obraz dwóch gromad w jednym okularze

Jednorożec:

-NGC2264(Gromada Choinka lub inaczej Stożek)

Koło godziny 24.00 statek się pożegnał a ja urządziłem sobie jeszcze mała wycieczkę po obiektach katalogu Messiera:

Rak:

-M44, M67

Wielka Niedźwiedzica:

-M81, M82, M101, M108, M109

Kasjopeja:

-M52, M103

Perseusz:

-NGC1499(Kalifornia) mgiełka dobrze widoczna z zastosowaniem UB

Lew:

-M65,M65, M96,M96, M105 warunki obserwacji umiarkowane.

-Mars oglądałem  go po raz pierwszy, obraz nieostry

Koło godziny 2.30 strachu zaczęły mi napędzać leśne zwierzaki, ryki, chrząkania mogą bardzo wystraszyć gdy jest się samemu w szczerym polu.

Podsumowanie:

UB to dobry uniwersalny filtr, tle że do 12? chyba trochę zbyt jasny. Telrad w połączeniu z lunetką to dobrze uzupełniające się narzędzia do szukania obiektów.

Miłe spotkanie, dziękuje za towarzystwo Statek

post-249-137699817451_thumb.jpg

post-249-137699817508_thumb.jpg


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 2 tygodnie później...

Hello :)

jutro zapowiada się pogoda :)

Co powiecie na małe spotkanko pod gwiazdami ?

Pozdrawiam

Mogem na krótko podjechać bo w niedzielę do pracy.  ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że nie na temat... Zapraszam wszystkich na jutrzejszą imprezę, której jestem organizatorem.

htpp:/koniecbiadolenia.pl

Przepraszam Was, że zaniedbuję nocne spotkania z Wami ale za wiele biorę na siebie a potem brakuje czasu na resztę.

Pozdrawiam Was kochani koledzy i do zobaczenia wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że nie na temat... Zapraszam wszystkich na jutrzejszą imprezę, której jestem organizatorem.

htpp:/koniecbiadolenia.pl

Przepraszam Was, że zaniedbuję nocne spotkania z Wami ale za wiele biorę na siebie a potem brakuje czasu na resztę.

Pozdrawiam Was kochani koledzy i do zobaczenia wkrótce.

Link u mnie nie działa.


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)