Skocz do zawartości

Szczecińskie spotkania pod gwiazdami


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę spontanicznie odwiedziłem właściwie przejazdem naszą miejscówkę 2 dni temu i się okazało, że Hansy zaczęły się tam panoszyć i sobie rozstawili jakieś świecidełka 300m od miejscówki na długości może ok 100m. Daje po oczach, utrudnia obserwacje, a i muzyka stamtąd dochodząca nie dla Polaka :?(

Zdjęcie robione kalkulatorem...

Screenshot_24.thumb.png.9a149019507471ab26d366078b13fc0b.png

 

Napełnij, co puste. Opróżnij, co pełne. Podrap, gdzie swędzi.
EQ3-2, SCT6", Canon 1100d mod, Canon 100mm F/2.8L, SW StarAdventurer
pzdr/Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Martino1989 napisał:

Oj i zauważyłem, że wysłałeś dwa te same miejsca :)

Przed chwilą wszedłem i jest odwołanie na mapach do dwóch różnych lokacji, więc z mojej strony jednak jest ok ;)

Napełnij, co puste. Opróżnij, co pełne. Podrap, gdzie swędzi.
EQ3-2, SCT6", Canon 1100d mod, Canon 100mm F/2.8L, SW StarAdventurer
pzdr/Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zainteresowany wypadem jutro do Grunz? Ja najprawdopodobniej się wybieram na jakąś astrofoto sesje. Jest duża szansa na pogodę jutro.

Napełnij, co puste. Opróżnij, co pełne. Podrap, gdzie swędzi.
EQ3-2, SCT6", Canon 1100d mod, Canon 100mm F/2.8L, SW StarAdventurer
pzdr/Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.08.2017 o 20:01, jackomowa napisał:

Czy ktoś zainteresowany wypadem jutro do Grunz? Ja najprawdopodobniej się wybieram na jakąś astrofoto sesje. Jest duża szansa na pogodę jutro.

Przepraszam za mały offtop, ale spojrzałem na to miejsce gdzie jeździcie i zobaczyłem, co sobie ktoś postawił w ogródku zamiast krasnali :)

grunz.thumb.jpg.8f6b027fe62707a7ff8e4fdf9d48e9da.jpg

To chyba to:

http://lenek1971.bikestats.pl/1147731,Mam-swoj-samolot.html

 

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.08.2017 o 07:09, silent_rob napisał:

i jak był ktoś w sobote na miiejscówce ? ja się zastanawiałem czy jechać bo pogoda była przednia a zapomniałem wejść na forum :[

Byli byli, niby wg prognoz niebo bezchmurne, ale naciągały czasem takie chmury, co utrudniały obserwacje. Ale generalnie 2-3h udało się urwać

Napełnij, co puste. Opróżnij, co pełne. Podrap, gdzie swędzi.
EQ3-2, SCT6", Canon 1100d mod, Canon 100mm F/2.8L, SW StarAdventurer
pzdr/Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Martino1989 napisał:

Chcecie powiedzieć, że ten samolot tam stoi?:D Jak przeglądałem te miejsce na mapie to zauważyłem ten samolot, ale byłem pewien, że to zdjęcie satelitarne przelatującego samolotu :)

 

W pierwszej chwili też tak pomyślałem, ale zwróć uwagę na cień drzew na prawym skrzydle i na dziobie oraz na cień rzucany przez sam samolot.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Miałby ktoś ze Szczecina miałby pożyczyć lornetkę na wyjazd w Bieszczady od przyszłej soboty do niedzieli? Nie musi to być od razu Nikon EX, ale coś, co nie zabije oczu plastikowymi szkłami.
Przekonałem się baardzo do lornetki po ostatnim zlocie w Zatomiu, ale zbyt mało czasu, aby znaleźć na giełdzie, a na nową nie chcę wydawać jeszcze kasy.

pzdr/Dominik

Napełnij, co puste. Opróżnij, co pełne. Podrap, gdzie swędzi.
EQ3-2, SCT6", Canon 1100d mod, Canon 100mm F/2.8L, SW StarAdventurer
pzdr/Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Zielu napisał:

Ja mam lidletke.

Mogę pożyczyć...

A jak takie cudo się sprawdza, da się przez to poobserwować? Nie miałem jeszcze takiej w ręku.

Napełnij, co puste. Opróżnij, co pełne. Podrap, gdzie swędzi.
EQ3-2, SCT6", Canon 1100d mod, Canon 100mm F/2.8L, SW StarAdventurer
pzdr/Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z wyżu który od kilku dni króluje nad Polską, postanowiliśmy (Ania, Zielu, Jacek 2) wyskoczyć w piątek, na kilka godzin obserwacji do Rosowa.

Nie odstraszył nas Księżyc po pierwszej kwadrze, zimny wiatr i takie sobie, zasnute jakąś mgiełką niebo.

@Zielu coś tam focił, 14 calowe GoTo wyszukiwało nam co jaśniejsze eMki i eNGCki, pogadaliśmy sobie na luźne tematy i jakoś przed godziną drugą, kiedy zimno zaczęło nam dokuczać zebraliśmy się do domu.

Wielkie dzięki za miłe spotkanie. Pamiątkowa fotka poniżej :)

IMG_3050.thumb.JPG.b32b79077019a77d4b57bd078f0c402a.JPG

 

  • Like 5

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 godziny temu, silent_rob napisał:

sorki że spoza tematu ale mam pytanie czy ktoś z okolic szczecina , gryfina ma montaż heq5 ? bo mam kilka pytań :]

Czy treść tych pytań wyklucza możliwość zadania ich tutaj, na forum? Mieszkam co prawda niedaleko od Ciebie (okolice Kołbaskowa), ale HEQ5 już nie posiadam (sprzedałem na początku roku). Na naszym forum są jednak osoby, które montaż ten znają może nawet lepiej niż sam producent  :). Nie śmiałbym przy nich zabierać głosu w tej sprawie.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam w sprawie lunetki biegunowej w HEQ5 , montaż mam od dwóch dni w domu i tarcza z podziałką na lunetce biegunowej jest najprościej mówiąc luźna jej przekręcanie nie zmienia totalnie nic w ustawieniu lunetki , pierścieniami troche ją usztywniłem ale znacznik mi się pewnie przesunął i teraz pytanie czy ma być ta tarcza taka luźna i jak względem graweru w lunetce ma być ustawiony znacznik . Dołączam foto i foto z lunetki dokręconej przy ustawieniu montazu na 0 stopni w osi RA bo wydaje mi się że za tarczą podziałki imbusami trzeba chyba skorygować ale jako totalny amator z paralaktycznym montażem wolę zapytać przypominam mam go 2 dni w domu dopiero :D

IMG_20171010_234846.jpg

IMG_20171010_234839.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc nie przypominam sobie abym tej podziałki do czegokolwiek używał podczas ustawiania montażu. Z tego co pamiętam, to ustaliłem pozycję lunetki aby rysunek gwiazdozbiorów był kierunkowo zgodny z rzeczywistym układem a następnie śrubami azymutu i wysokości starałem się jak najlepiej trafić w zaznaczoną pozycję gw.polarnej. I to wszystko. W późniejszym czasie korygowałem nieco ustawienie metodą dryfu, ale to już inna historia i raczej dla stałego obserwatorium lub astrofotografii długoczasowej. Może pamięć mnie zawodzi, ale chyba rzeczywiście była trochę "luźnawa".

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta podziałka zawsze jest luźna w tych montażach, gdyż ustawia się ją w zależności od miejsca w którym obserwujesz.
Ja nigdy nie używałem tej podziałki. jest strasznie kłopotliwa (jedynie przeczytałem manual ;) )
tak naprawdę przestałem używać lunetki od kiedy mam guider. lunetką ustawiam zgrubnie (używając lasera) - a szczegółowo funkcją w phd2.
A jeśli nie masz guidera to opracowałem swój własny patent na ustawianie polarnej w lunetce. jak chcesz to możemy się kiedyś spotkać to Ci pokażę "patent".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)