Skocz do zawartości

Szczecińskie spotkania pod gwiazdami


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Akumulatory naładowane, powoli się pakuję i ruszam w kierunku Glinnej.

Może uda się złapać jakieś fotony na matrycę.

 

Przy okazji uzupełniam zdjęcia z poprzedniej, mglistej sesji w pełni.

Dziś powinno być dużo lepiej dla obserwatorów i sprzętu. Mimo, że front chmurwny może zawitać wcześniej od osiągnięcia przez ISON odpowiedniej elewacji.

post-996-0-06596700-1384018421_thumb.jpg

post-996-0-70595000-1384018433_thumb.jpg

post-996-0-65014700-1384018445_thumb.jpg

post-996-0-10903600-1384018454_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzisiejszych rejestracji:

C/2013 R1 (Lovejoy)

 - bardzo szybka i pobieżna obróbka 1 klatki w DSS i PIX, będzie lepsza. Jest jeszcze do obróbki 40 klatek na animowanego gifa. Guider na jądro komety, 300 sekund, ISO 1600.

 

Obserwacje naprawdę udane, pogoda mimo że nie pozwoliła doczekać komety ISON dała SOWIE dziesiątki obiektów do upolowania ( z Sową włącznie :)  ).

Była M42, Jowisz, Gromada Podwójna, Sowa, ET, koń w Orionie jaki jest każdy widzi, raczej widziałem ale ciężko sprzed matrycy komputera dostosować wzrok.

Koledzy widzieli więcej, ja fociłem w sumie 1 obiekt. No i Betelgezę, jeszcze nie wybuchła :D

Nowa nauka: nie ustawiać guidera na zbyt małe gwiazdki, nawet super ostre - trafiłem na hot pixela i wykres PHD był i d e a l n y.

 

Statek, Sagi, Qbanos (no, w końcu), Zbyszek -z-, Kuato : dzięki, fajne spotkanie.

post-996-0-98414800-1384061188_thumb.jpg

Edytowane przez ParadoX
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa nauka: nie ustawiać guidera na zbyt małe gwiazdki, nawet super ostre - trafiłem na hot pixela i wykres PHD był i d e a l n y.

 

 

Bardzo okazała :) 

A jeśli chodzi o wybór gwiazdki do guide to spróbuj tak jak mi doradził kiedyś Włodek Anva - pozwól PHD aby wybrał sobie gwiazdkę sam, w 95 % jest to znacznie korzystniej (nieraz wybiera takiego ,,ogryzka", że nigdy byś jej nie wskazał)- z górnej belki PHD -  Tools - Auto-select Star i pięknie prowadzi 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja równiez dziekuje wszystkim za fajne spotkanie! Choc zmarzłem jak cholera :) Paweł kometa świetna, wyraźnie widac warkocz, który również pokazała Sowa. Następnym razem zabieram sprzęt do focenia i jakieś ogrzewacze do butów :)

 

Pozdrowienia

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też dziękuję, :)

Czekaliśmy z Pawłem na ISON-a ale niestety o 3:00 chmurki zaczęły coraz gęściej zasłaniać wschodni horyzont i się zebraliśmy.

Paweł, Twoja pierwsza kometa wyszła super, gratulacje. Teraz czekamy na animację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie jak było spotkanie przyszło siedzieć w pracy, chyba w tym roku to żadnej komety nie ustrzelę kurna a jest ich 4. ParadoX super zdjęcie w szczególności że to twoja pierwsza  :P  kometa.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kenny za wyrównanie tła, tuż po obserwacjach już nie miałem sił na to choćby w PIXie, mimo że do DSSa wrzuciłem takiego skromnego skyFLATa z innej sesji. Ta fotka wyraźnie tego potrzebowała.

Alien, już miałem narzekać publicznie na forum na Twoją nieobecność na spotkaniach, praca, rozumiem. Swoje tegoroczne kometki ustrzelisz, kto jak nie Ty. Może miejmy nadzieję nawet ISONa komórką z ręki w dzień ;)  .

Policzyłem klatki na animację, mam 47 szt., dopracuję, wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy GIF animowany, pierwsza kometa. Na pewno da się zrobić dużo lepiej, wtedy dodam stosowny opis i analizę.

Wrześniowa ( wtedy odkryta) kometa Lovejoy z wczoraj. Wrzucam, bo czas leci szybciej od tempa, w jakim się uczę.

Ponownie za około 8 tysięcy lat, czyli długookresowa jak mi się wydaje. Czyli z Obłoku Oorta.

Wątek może nie ten ale Towarzystwo z tego właśnie wątku, pozdrawiam. (Ciężki plik 20 MB, mam nadzieję, że nie zostanie sama tekstoza - jak będzie filmik 47 klatek to silnik i serwer FA działa) :D post-996-0-42462800-1384216077_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kliknięcie obrazka wyzwala animację.  Z autopsji, oczywiście: własnej, (Paether, Ty rozumiesz ten żart jako polskojęzyczny emigrant :) , przecież ):

GIF ogranicza głębię do 8 bit (skala koloru 256) stąd ta nieliniowa poświata, na oryginalnych klatkach była bardziej rozmyta.

Rawy, gify, tiffy, jpegi i inne formaty - ciężko zapanować nad tematem, ale i tak wywołanie astro-zdjęcia czy podzielenie się nim na forum nie daje pola manewru typu głębia 16 bit - jak dedykowane kamery. ??

Ewentualne pojaśnienia obiektu interpretuję jako rozproszenie światła na pojawiających się w czasie ekspozycji obłokach, chmurach.

 

47 klatek x 90 sekund, ISO 1600,  EOS 600D niemodyfikowany,; ogniskowa 600, zwierciadło newtona 150 mm. Fast Stone Image + unFREEz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kliknięcie obrazka wyzwala animację.  Z autopsji, oczywiście: własnej, (Paether, Ty rozumiesz ten żart jako polskojęzyczny emigrant :) , przecież ):

GIF ogranicza głębię do 8 bit (skala koloru 256) stąd ta nieliniowa poświata, na oryginalnych klatkach była bardziej rozmyta.

Rawy, gify, tiffy, jpegi i inne formaty - ciężko zapanować nad tematem, ale i tak wywołanie astro-zdjęcia czy podzielenie się nim na forum nie daje pola manewru typu głębia 16 bit - jak dedykowane kamery. ??

Ewentualne pojaśnienia obiektu interpretuję jako rozproszenie światła na pojawiających się w czasie ekspozycji obłokach, chmurach.

 

47 klatek x 90 sekund, ISO 1600,  EOS 600D niemodyfikowany,; ogniskowa 600, zwierciadło newtona 150 mm. Fast Stone Image + unFREEz.

Świetna jest ta animacja, odnosi się wrażenia jakby kometka jaśniała w ciągu nocy. Gratuluje ParadoX :)


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,no... Rewelka. Ja też taką chcę!!!!

Kurdę jak widzę waszą aktywność w tym temacie to mam ochotę pakować d... i jechać w wasze okolice bo w wlkp tylko mgła, i chmury!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie komety zacne - animacja jeszcze lepsza - teraz bardziej żałuję że nie dałem rady dotrzeć... wręcz załamuję łapy i biję się w chrapy, wołając gromu 

Oby znów aura sprzyjała jak najszybciej!

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich z miasta Szczecina i okolic

 

 

Czy ktoś w Szczecinie ma kolimator laserowy albo co dla mnie lesze wiedzę, którą chciałbby się podzielić na temat kolimacji teleskopu w systemie newtona? Mam pewność że mój teleskop jest daleki od poprawnej kolimacji, poza tym na moje nieszczęście nie ma znacznika na lustrze głównym i tu jest drugi problem, trochę cykam się je wyjmować z celi ale z pomocą fachowca bać się nie będę że coś popsuje.

 

Podsumowująć czy znajdzie się osoba ze Szczecina bądź okolic, która mi pomoże? 

 

Pozdrawiam Marcin

Sky-Watcher N-150/750 Dual Speed

Montaż EQ3 + lunetka biegunowa

Okular: 9mm Plossl Soligor, 32mm Plossl Celestron

Barlow: GSO 2,5x APO & GSO 5x APO

CCD LOGITECH 3000PRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwus Marcin,

odnośnie kolimatora czekam na dostawę, więc jak dostanę paczkę z przyjemnością udostępnię.

Pozdrawiam

  • Like 1

BM AR-152s/760, TS SkyTee, WO 66 SD APO,  

Nagler 26mm, 31mm Ethos 8mm, 13mm, 17mm, 21mm

Kasai 9mm, Lumicon UHC 2",

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuato, kolimatorem laserowym sprawdzisz czy płaszczyzny luster są ustawione prawidłowo względem siebie ale nie sprawdzisz czy teleskop jest prawidłowo skolimowany.

Instrukcja którą podałem pokazuje dokładniej o co chodzi z tą kolimacją i pozwala na sprawdzenie czy lusterko wtórne jest we właściwej pozycji względem osi teleskopu.

Do przeprowadzenia kolimacji wg tej instrukcji wystarczy prosty przyrząd wykonany z pudełka po kliszy fotograficznej. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten tutek odnośnie kolimacji czytałem kilka razy i wiem, że tak też można choć wiem też, że kolimacja laserem jest dokładniejsza. Czekam na razie na odpowiedz z supportu Celestrona czy i jak można wyjąć lustro główne z celi mojego teleskopu bo chcę zrobić znacznik na jego środku i przy okazji umyję je trochę bo widać że ma już powłoczkę z kurzu.

 

Z góry dziękuje Wam za szybki odzew i chęć niesienia pomocy :-)

Sky-Watcher N-150/750 Dual Speed

Montaż EQ3 + lunetka biegunowa

Okular: 9mm Plossl Soligor, 32mm Plossl Celestron

Barlow: GSO 2,5x APO & GSO 5x APO

CCD LOGITECH 3000PRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki:

czy bedzie ktos z kolegow ze szczecina robic zakupy w deltaoptical.pl w najblizszym czasie?

Chciałem sobie zamówić kalendarz na 2014r, a płacić 20zł za kuriera i 20zł za kalendarz to troche kiepsko :)

 

będę wdzięczny za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek będzie robił w tym roku większe - może Ci podpasuje :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3172-astrokalendarz-2014/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki - będę obserwować temat.

Mimo wszystko gdyby ktoś z DeltaOptical coś zamawiał proszę o info :)

W Szczecinie jest sklep astronomiczny, ściśle współpracują z Deltą Optical.

Prospect na Bohaterów Getta Warszawskiego. Szczegóły telefonicznie proponuję, oni mają lub będą mieli ten kalendarz bez kosztów kuriera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)