Skocz do zawartości

Szczecińskie spotkania pod gwiazdami


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

 

Jako ze jestem tu pierwszy raz to kilka słów o sobie. Astronomią interesowałem się jako dziecko, przeszedłem przez etap asto-cabinet 90, kompletnie nic nie mozna bylo w tym zobaczyć :)

potem dłuuuuugo nic, czasami poczytalem sobie co nieco, aż zupełnie niespodziewanie kupiłem córce na urodziny teleskopik Bresser Mars Explorer 70/900 ng. Pierwotnie córka chciała mikroskop, ale trafił się za 150zł nowy teleskop i zakup został dokonany. Zdaje sobie sprawę, że ciężko nazwać to cudo teleskopem, aczkolwiek mając w pamięci astro-cabinet90 uważam, że nawet sporo przez niego widać. No i stało się to czego można było się spodziewać, córcia kilka razy spojrzała i dała sobie spokój, za to mnie wciągnęło mocniej. Jak do tej pory oglądałem oczywiście księżyc, jowisza, saturna, wenus, a z obiektów ds plejady i m42. 

 

Mieszkam 5 km od Stargardu. No to tyle tytułem wstępu. 

 

Chętnie zobaczyłbym co oferuje lepszy sprzęt astro. Jeśli wiec ktoś wybierał się na obserwacje i nie przeszkadzałaby mu za bardzo moja osoba to chętnie wezmę udział (oczywiście w miarę możliwości).

pozdrawiam

maksiu

Synta 8'', SP 25,  10, 9,  6.5, Baader Scopos 30 mm, filtry ND 5,0 3,8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w gronie miłośników Astronomii, jak się kroi jakieś małe spotkanie, to tu można przeczytć co, gdzie i jak. Prawie zawsze spotkania naszego regionu (grupy osób ) odbywają się  w Glinnej, także wystarczy tu zaglądać a bedziesz wszystko wiedział.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wita Maksiu, ja obecnie mieszkam w Stargardzie, więc jak będzie się szykowało jakieś spotkanie chętnie możemy się wybrać razem. Pozdrawiam

BM AR-152s/760, TS SkyTee, WO 66 SD APO,  

Nagler 26mm, 31mm Ethos 8mm, 13mm, 17mm, 21mm

Kasai 9mm, Lumicon UHC 2",

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wita Maksiu, ja obecnie mieszkam w Stargardzie, więc jak będzie się szykowało jakieś spotkanie chętnie możemy się wybrać razem. Pozdrawiam

fajnie... widzę że kolega ma fajny sprzęt...tak z ciekawości zapytam... da sie coś oberwować w samym mieście....jesli to nie tajemnica to w której części stargardu kolega mieszka?

Synta 8'', SP 25,  10, 9,  6.5, Baader Scopos 30 mm, filtry ND 5,0 3,8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens wstawać o trzeciej i jechać do Żelisławca? Chodzi mi o pogodę, bo sat24 i meteo podają, że nie ma sensu, ale wczoraj podawali to samo, a rano jak z psem wyszedłem około piątej to mnie szlag trafił, bo spojrzałem tylko w stronę Wolarza i w przeciągu minuty dwa zjawiska ;-/

 

Chodzi mi o to czy ktoś słyszał/widział bardziej optymistyczne prognozy?

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens wstawać o trzeciej i jechać do Żelisławca? Chodzi mi o pogodę, bo sat24 i meteo podają, że nie ma sensu, ale wczoraj podawali to samo, a rano jak z psem wyszedłem około piątej to mnie szlag trafił, bo spojrzałem tylko w stronę Wolarza i w przeciągu minuty dwa zjawiska ;-/

 

Chodzi mi o to czy ktoś słyszał/widział bardziej optymistyczne prognozy?

Prognoza na noc z piątku na sobotę od 3 nad ranem była optymistyczna, możesz jeszcze zobaczyć na norweskim serwisie:

http://www.yr.no/place/Poland/West_Pomerania/Żelisławiec/hour_by_hour_detailed.html


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z niej, że jest sens wstawać ;-) Dzięki, właśnie tej nie mogłem znaleźć a gdzieś kiedyś już ją widziałem.

Ja bym się osobiście wstrzymał na noc z niedzieli na poniedziałek... :)


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedziela/poniedziałek

 

Ja bym zobaczył jak Statek wyłącza światła na wiosce a do testów mam to, że nawet jasny stałoogniskowy obiektyw Canona f 1,8 wnosi tyle aberracji chromatycznych,

że trzeba go i tak ograniczyć do f4 w ramach tego super szerokiego kadru.

Termin dogodny, chętnie się spotkam, prognozy OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ta luka przez którą dotrą do nas dziś fotony z daleka. Zaczyna od północno - zachodnich rubieży kraju.

Okazja jest o tyle ciekawa, że właśnie dziś przed 22 - gą będzie opozycja Jowisza a wtedy ma się przejaśnić.

Jednocześnie będzie można wymienić parę pomysłów dotyczących szczecińskiego PTMA

(albo jak napisał Kolega Wwaldek 1947:  TPMA co sympatycznie interpretuję jako Towarzystwo Przyjaciół Miłośników Astronomii :)  ).

Tadeusz zaprosił na swoje podwórko w Glinnej - dziękuję, przedstawienie zacznie się, jak zgasi światło...

post-996-0-71586700-1388938476.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również dołączę ciekawy efektu, gdy Statek szatdaun zrobi - liczę, że bedzie jak w Seksmisji :)

HarD jeśli zostanę dłużej niż -z- możesz wracać ze mną. Mieszkam niedaleko Zdro... Zdrojów (chyba tak jest poprawnie)

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)