Skocz do zawartości
Alien

Szczecińskie spotkania pod gwiazdami

Rekomendowane odpowiedzi

No i po spotkaniu.

Napiszę małą relację ze spotkania.

Heniu przywiózł swoją 40- centymetrową armatę a reszta załogi obserwacyjnej w składzie: Qbanos, Sagi, Alien i ja napawaliśmy się wspaniałymi obrazami.

Pogoda długo kazała czekać na gwiazdki, wg prognoz niskie chmury miały zniknąć około 23 i tak sie stało. Nie potrwafię określać jakości seeingu w skali 1-10 ale wydaje mi sie że pomino mgiełki i lekkich chmurek wysokich seeing świetny a około 2-3 -ciej osiągnął szczyt na poziomie około 10.

Jednym z pierwszych obiektów jakie obserwowaliśmy był Jowisz. Widok był piękny, wyraźne stabilne pasy, wtedy widzieliśmy ich z 5 (do obserwacji Jowisza wracaliśmy jeszcze ze dwa razy). Potem sporo mgiełek i gromad. NGC 7331, Kwintet Stefana, M1, M13 (pięknie rozbita na gwiazdki) M33, M39, M57, M81, M82, Duch Mirach (NGC 404), M31, M32, M110.  Najjaśniejszy fragment M42 wyglądał lepiej niż na jakimkolwiek zdjęciu. Przez filtr UHC chyba widzieliśmy Płomień - NGC 2024 (pisze chyba bo tylko niektórzy dostrzegli ruszając teleskopem delikatne na przemian ciemniejsze i jaśniejsze języki płomienia).  Przy okazji szukania Płomienia widzieliśmy mała mgławicę NGC 2023.

Złapaliśmy też kometę C/2009 P1 Garrad.

Tych mgiełek i gromad było więcej ale nie robiliśmy notatek (dopiszcie jeżeli pamiętacie inne "numerki").

Co jakiś czas wracaliśmy do Jowisza, widok zapierał dech w piersiach. Pasów było widać z 7 a w dwóch głównych pasach było widać dużo "wzorów". Takiego Jowisz widziałem wcześniej tylko na zdjęciach a i Heniu powiedział że tak stabilnej i wyraźnej tarczy Jowisza tez wczesniej nie widział.

Do godziny 3 wytrymało tylko 3-ech najgrubiej ubranych obserwatowów :). Księżyc wyszedł juz na 10 stopni nad horyzont. Obraz Księżyca przewyższył wszystko co wcześniej widzieliśmy. Powietrze "stało" w miejscu, seeing był rewelacyjny , przy powiększeniu około 200 ostre, niepływające  obrazy kraterów, gór i cieni gór byłu po prostu niesamowite. 

Około 3-ciej prawie oszołomieni widokiem Księżyca i Jowisza, trochę zmarznięci zwinęliśmy oszroniony teleskop i się rozjechaliśmy.

Na końcu dopowiem tylko uczestnikom spotkania ze piesek czuje się w miarę dobrze :)

Dziękuję Wszystkim za spotkanie i miłą atmosferę

Pozdrawiam

Tadek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Podziękowania dla uczestników spotkania, Heniowi za  zastąpienie GOTO  ;) dzięki temy poznałem niektóre obiekty których sam nie znalazłem. Jowisz rewelacja, widziałem 7 pasów i słabe struktury na dwóch głównych ( nie pamiętam jakiego używaliśmy okularu do Jowisza bo to ważne, teleskop 16" ) Do końca nie dotrwałem zdarza się. ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam nadzieje ze "czteronoga po Wsi noga" ma sie lepiej  :-\

"czworonoga po wsi noga" już biega i merda krótkim ogonkiem :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

"czworonoga po wsi noga" już biega i merda krótkim ogonkiem :)

Baaaaaardzo się cieszę, że mały dał radę! A z focenia chyba dzisiaj nici ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Relacja z obserwacji  22.11 na 23.11.2011

Skład: statek, sagi

Warunki obserwacyjne: Dobre, chwilami przeciętne.

Główny cel obserwacji: mgławice gazowe, test  możliwości dobosna  12” oraz filtru UB

Zabawę zaczęliśmy o 20.00, dobson sprawia kłopoty przy kolimacji 6 śrub+3 kontry to zdecydowanie za dużo

-Jowisz obraz przeciętny bez zachwytu.

Byk:

-M45(plejady) piękny widok w szerokim polu, było widać niebieskie mgławice refleksyjne (pow. 60x, 44x+ filtr UB)

-M1 w naszym odczuciu filtr tu tylko przeszkadzał%7Boption%7D

Łabędź (wszystkie obiekty obserwowane z UB):

-NGC 6960(miotła wiedzmy) 

-NGC6992(Welon) piękny wyraźny obraz

-NGC 7000(Ameryka Północna) wyraźnie rysujący się kształt Meksyku

-NGC6888(Półksiężyc) trzeb było się długo wpatrywać ale widzieliśmy ja na pewno 

Orion:

-M42, M43 piękny obraz z filtrem jak i bez niego.

-NGC2024(płomień) obraz na granicy widzialności, mimo wielu minut wytężania wzroku Koń gdzieś nam umknął 

-M78

-NGC 1977, 1975,1973(Running Man)

-Asteryzm (I see a „37” inaczej zwany XY)

Andromeda:

-M31, M32, M110 (z filtrem i bez)  M31 była piękna i rozległa

Woźnica:

-M36, M37, M38

Bliźnięta:

-M35 oraz NGC2158 bardzo przyjemny obraz dwóch gromad w jednym okularze

Jednorożec:

-NGC2264(Gromada Choinka lub inaczej Stożek)

Koło godziny 24.00 statek się pożegnał a ja urządziłem sobie jeszcze mała wycieczkę po obiektach katalogu Messiera:

Rak:

-M44, M67

Wielka Niedźwiedzica:

-M81, M82, M101, M108, M109

Kasjopeja:

-M52, M103

Perseusz:

-NGC1499(Kalifornia) mgiełka dobrze widoczna z zastosowaniem UB

Lew:

-M65,M65, M96,M96, M105 warunki obserwacji umiarkowane.

-Mars oglądałem  go po raz pierwszy, obraz nieostry

Koło godziny 2.30 strachu zaczęły mi napędzać leśne zwierzaki, ryki, chrząkania mogą bardzo wystraszyć gdy jest się samemu w szczerym polu.

Podsumowanie:

UB to dobry uniwersalny filtr, tle że do 12” chyba trochę zbyt jasny. Telrad w połączeniu z lunetką to dobrze uzupełniające się narzędzia do szukania obiektów.

Miłe spotkanie, dziękuje za towarzystwo Statek

post-249-137699817451_thumb.jpg

post-249-137699817508_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hello :)

jutro zapowiada się pogoda :)

Co powiecie na małe spotkanko pod gwiazdami ?

Pozdrawiam

Mogem na krótko podjechać bo w niedzielę do pracy.  ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja jestem, planuję focić pod domem ale gdyy zebrała się większa grupka chętnych do marznięcia na łące to się dołączam :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niestety z moich planów wyszły nici, muszę odpuścić :(

Zresztą, prognoza pogody też nie całkiem sie  sprawdziła :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja też chętnie bym się spotkał ale niestety nie dam dzisiaj rady, mam nadzieje ze do zlotu uda się zorganizować choć jedno potkano.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przepraszam, że nie na temat... Zapraszam wszystkich na jutrzejszą imprezę, której jestem organizatorem.

htpp:/koniecbiadolenia.pl

Przepraszam Was, że zaniedbuję nocne spotkania z Wami ale za wiele biorę na siebie a potem brakuje czasu na resztę.

Pozdrawiam Was kochani koledzy i do zobaczenia wkrótce.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przepraszam, że nie na temat... Zapraszam wszystkich na jutrzejszą imprezę, której jestem organizatorem.

htpp:/koniecbiadolenia.pl

Przepraszam Was, że zaniedbuję nocne spotkania z Wami ale za wiele biorę na siebie a potem brakuje czasu na resztę.

Pozdrawiam Was kochani koledzy i do zobaczenia wkrótce.

Link u mnie nie działa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzisiaj w końcu chyba (odpukać) pogoda dopisze.

Nie wiem jak Koledzy ale ja przewietrzam dzisiaj sprzęt.

Jeżeli ktoś miałby ochote pomarznąć razem ze mna to zapraszam :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta