Skocz do zawartości

Szczecińskie spotkania pod gwiazdami


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witajcie,

Jestem ze szczecina i obserwuje od niedawna.

Chętnie dołączę do wypadu na obserwacje tranzytu wenus.

Niestety żadna z moich aktualnych miejscówek nie pozwala na obserwacje, wiec pomyślałem o wypadzie nad Bałtyk

na stronę niemiecką np w te okolice --> http://maps.google.pl/maps?q=54.133478,13.82884&ll=53.966589,14.048767&spn=0.44189,1.234589&num=1&t=m&z=10

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Jestem ze szczecina i obserwuje od niedawna.

Chętnie dołączę do wypadu na obserwacje tranzytu wenus.

Niestety żadna z moich aktualnych miejscówek nie pozwala na obserwacje, wiec pomyślałem o wypadzie nad Bałtyk

na stronę niemiecką np w te okolice --> http://maps.google.pl/maps?q=54.133478,13.82884&ll=53.966589,14.048767&spn=0.44189,1.234589&num=1&t=m&z=10

Pozdrawiam!

Przelicz koszta tej wyprawy, ciekawa propozycja. Ja muszę poczekać do przyszłego tygodnia na grafik z pracy. ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spotkamy się w tym tygodniu w glinnej? z piątku na sobotę z soboty na niedzielę, wszystko jedno.

Kurcze już dawno nie było spotkania silnej grupy.

Jest początek tygodnia więc wstępnie możecie-my sobie zaklepać wolną nockę (wiem że białą :) ) jednak nie musimy walczyć z katalogiem Hicksona a tylko połapać co jaśniejsze e-Mki i NGC-cki.

Przy okazji pogadamy na temat czerwcowego tranzytu Wenus, obadamy ile osób jest chętnych na to jedyne już w naszym życiu zjawisko. Ze swojej strony powiem że myślę nawet o dniu urlopu na środę żeby nie zasypiać potem w pracy, w czwartek i tak mamy święto Boże Ciało.

Więc szczecinianie (i okolice) do dzieła.

Pozdrawiam Jacek

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów: to myślałem raczej, żeby zrobić wyjazd koło północy. Dojechać, rozłożyć się, a po wszystkim złożyć sprzęt i wrócić.

Czyli koszty wyjazdu to paliwko + własny prowiant.        P.S. mam kombiaka i chętnie zabiorę kogoś na "pokład".

Ja zaplanowałem sobie urlop już od 4tego więc chętnie się przejadę w tamte rejony żeby znaleźć jakiś dobry punkt do rozłożenia się ze sprzętem. (piaszczysta plaża zdecydowanie nie wchodzi w grę....)

W tym tygodniu z piątku na sobotę niestety u mnie odpada. Bardziej pasuje mi z soboty na niedzielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkanie w Glinnej  w weekend to dobry pomysł, ja jak zwykle jestem zwarty i gotowy :)

A co powiecie na 6 czerwca na Wałach Chrobrego.  Z Wałów północno-wschodni horyzont jest otwarty. Las jest daleko a jedyne przeszkody na horyzoncie to żurawie portowe. Wenus, Słońce i żuraw w jednym kadrze  ;D

Możemy to rozgłosić po innych forach, będzie okazja żeby skrzyknąć i zebrać w jednym miejscu wszystkich astomaniaków ze Szczecina, także tych ukrywających się :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nas mało na wekendowe obserwacje, mam nadzieję że to się zmieni, nie ukrywam że jak zawsze liczę na jakiś transport,

  Tranzyt Wenus obserwowany z Wałów Chrobrego ? Moim zdaniem brzmi bardzo zachęcająco. Już sobie wyobrażam lodzi jadących rano do pracy i zatrzymujących się przy nas z pytaniem co obserwujemy.

  Nie ma raczej potrzeby jechać na tranzyt Bóg wie jak daleko chyba że w poszukiwaniu dziury w chmurach.

Tadek jako pomysłodawca napisz na innych forach, może zrobi się z nas całkiem spora grupa obserwacyjna. Kto tam jest na Facebooku niech też w miarę możliwości to rozgłasza.

No a co do piątku lub soboty to obecność obowiązkowa  :)

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do piątku to miejmy nadzieję że prognoza się nie sprawdzi bo jak na razie kiepsko to wygląda.

Mam dobra wiadomość co do spotkania na Wałach Chrobrego na tranzycie Wenus.

W Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego dowiedziałem się że jezeli nie zajmujemy pasa drogowego i zostawimy kawałek chodnika dla ewentualnych pieszych (co nie będzie problemem) to możemy takie małe spotkanie spokojnie zorganizować bez szczególnych pozwoleń. Wysłałem też zgłoszenie o zamiarze zorganizowania imprezy artystycznej lub rozrywkowej do  Wydziału Kultury UM (takie mają procedury).

Przy okazji zaprosiłem na spotkanie jednego Pana urzędnika i jedną Panią urzedniczkę :).

Tak więc jeżeli tylko pogoda dopisze to 6 czerwca spotykamy się na Wałach Chrobrego.

Tak sobie pomyslałem że może wydzielić ten temat w oddzielnym wątku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mamy na pokładzie dużego teleskopu, Heniek milczy, skontaktuje się z Grzegorzem Osskiem może on nam pożyczy swoją 12"tkę.

Jednak nadal nie mam transportu Pomorzany-Glinna i Glinna Pomorzany.

Tadek oczywiście zakładaj oddzielny wątek tranzytowy.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nadal nie mam transportu Pomorzany-Glinna i Glinna Pomorzany.

Jeśli akcja Glinna będzie z soboty na niedziele chętnie wezmę Cię na pokład. ja jadę z gumieniec wiec nie mam daleko.

Niestety z piątku na sobotę będę mógł się pojawić raczej zapoznawczo, gdyż całą sobotę spędzam w siodle motocykla i muszę być wyspany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w najbliższym czasie odpadam z astro, w nocy sen z powiek spędza mi moja kilkutygodniowa gwiazdka o "nazwie" Hania :) Teleskop oczywiście chętnie udostępnię :)

PS. Jako że rozpocząłem pracę w firmie motoryzacyjnej, gdybyście potrzebowali jakichś części do autek - śmiało dzwońcie (niektórzy mają mój numer, a innym zainteresowanym podam na PW). Mam nadzieję, że Jacek nie pogniewa się za drobną reklamę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się wybieram do Glinnej własnym transportem z osobą towarzyszącą. Mogę kogoś zabrać. Do bladego świtu raczej nie wytrzymam. Zwijam się, jak córuś zacznie zasypiać. Bardzie odpowiada mi dzisiejszy termin, ale nie wiadomo jak z pogodą.

Chciałbym na własne oczy zobaczyć błysk światła z kwazara 3C273, jak jeszcze nie było dinozaurów (sprzed 2mld lat bodajże?) :)

Na zlocie w Zatomiu raczej nie udało się go dojrzeć przez fi 8" - a przegapiłem większe teleskopy.

Czy ktoś pod Glinną będzie miał większą rurę do wizula (12/16")?

Na polanie pod Glinną jeszcze nigdy nie byłem. Mapka Statka jest bardzo schematyczna. Poniżej wyguglowałem mapkę terenową.

Czy dobrze zaznaczyłem "odwrócone C" z mapki Statka otaczające miejsce spotkania (żółty prostokąt)?

To "odwrócone C" na mapce terenowej google wygląda raczej na miedzę między polami niż na drogę.

A droga biegnia prosto tak, jak na mapce wyguglowanej (?)

Czyli miejsce obserwacji jest w odległości około 2 km od drogi w Glinnej.

post-765-137699842435_thumb.png

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ze względu na pogodę musimy spasować.

Spotykamy się więc jutro.

Rybi, Twoja mapka jest prawie OK ale GoogleMap źle pokazało drogę.

Załączam dokładniejszą mapkę, drogę dojazdu do miejscówki zaznaczyłem na czerwono.

Na spotkaniu bedzie Heniu ze swoją 16"-tką, Jacek z 12' - Osska i Sagi ze swoją 12"

Kwazar bedzie do wyhaczenia :)

Na mapce zaznaczyłem gdzie mieszkam, możemy się umówić że o 22:00 spotykamy się pod moim domem a kto się spóźni to jedzie od razu na miejscówkę.

post-118-137699842494_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, z taką mapą to nawet bez GPS-u i nocą można trafić!

Jutro po nocy w muzeach zamierzam kontynuować "Noc z mesjerami".

Mimo wszystko liczę dzisiaj na parominutową dziurę w chmurach, aby zrobić kilkanaście fotek R Leo do fotometrii DSLR .

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zwiedzeniu paru szczecinskich muzeów bez problemów dojechałem po 22 na równinę pod Glinną. Ekipa już tam była.

Oglądaliśmy całą listę mesjerów (Tadeusz notował i zapewne wrzuci listę na forum). Ja najbardziej byłem zainteresowany zobaczeniem po raz pierwszy w życiu kwazara z trzeciego katalogu radioźódeł sporządzonego w Cambridge o numerze 273 (tzn. 3C273).

Kwazar był dość nisko nad horyzontem w gwiazdozbiorze Panny. Bez problemu zobaczyliśmy go w teleskopie 16". Nic nadzwyczajnego, ot taka "gwiazda" 13 wielkości. Nawet obok było widać jeszcze słabsze gwiazdy (14magnitudo?). Natomiast niezwykłe jest to, że widzimy go tak jak wyglądał około 2,5 miliarda lat temu. Wtedy, gdy jeszcze nie było poważniejszych form życia na Ziemi (np. przysłowiowych dinozaurów), a Słońce było bardzo młode.

DWA I PÓŁ MILIARDA LAT TEMU!!!

Kwazara udało się upolować przede wszystkim dzięki determinacji Heńka. Dziękuję Heniu ...

Zobaczenie 3C273 na własne oczy od pewnego czasu to było moje marzenie życiowe.

Glinna - tutaj spełniają się marzenia!

:)

Poniżej załączam fotki z tego historycznego dla mnie wydarzenia.

post-765-137699842719_thumb.jpg

post-765-137699842743_thumb.jpg

post-765-13769984276_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)