Skocz do zawartości

Canon EOS 350D do astrofoto ze statywu i z refraktorem 60/415


AvirFrog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

tak jak w temacie czy podany aparat  się sprawdzi do amatorskiej astrofotografi nieba ze statywu lub przez wspomniany w tytule refraktor? Aktualnie dysponuje takim refraktorem i zastanawiam się nad kupnem jakiegoś używanego nie drogiego aparatu. Aparat bez modyfikacji do astrofoto. 

Przyjmę każdą poradę związaną z kupnem aparatów do astrofoto zwłaszcza uzywanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że myślisz o fotografii obiektów DS, a nie np. Księżyca.

Do ogniskowej rzędu 400mm to już montaż całkiem solidny potrzeba. To ogniskowa moim zdaniem na granicy możliwości montażu  Star Adventurer z gudingiem.

Sam statyw i aparat to tylko krótkie ogniskowe, i raczej bardzo szerokie kadry.

Na początek można zaczynać od lustrzanki z obiektywem rzędu 50 max 80mm i jakimś lekkim montażem paralaktycznym, np. wspomnianym Star Adventurerem, albo EQ3-2 z napędem przynajmniej w jednej osi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Stiopa napisał:

Bez montażu za dużo nie pofocisz. Sam statyw do takiej ogniskowej to za mało. Potrzebne jest odpowiednie prowadzenie obiektu.

 

No bez statywu to myślałem po prostu o jakiś  zwykłych fotkach nieba nocą jak już chmury w końcu znikną. A potem pewnie zainwestował bym w montaż

20 godzin temu, piotrfie napisał:

Zakładam, że myślisz o fotografii obiektów DS, a nie np. Księżyca.

Do ogniskowej rzędu 400mm to już montaż całkiem solidny potrzeba. To ogniskowa moim zdaniem na granicy możliwości montażu  Star Adventurer z gudingiem.

Sam statyw i aparat to tylko krótkie ogniskowe, i raczej bardzo szerokie kadry.

Na początek można zaczynać od lustrzanki z obiektywem rzędu 50 max 80mm i jakimś lekkim montażem paralaktycznym, np. wspomnianym Star Adventurerem, albo EQ3-2 z napędem przynajmniej w jednej osi.

 

 

I tak i nie. Na początek to właśnie raczej księżyc i jakieś  eksperymenty z niebem tak by coś fajnego wyszło może. Bo DS to zdaje sobie sprawe że nie wyjdzie bez montażu. 

13 godzin temu, Stiopa napisał:

Jeśli mowa o swsa to jak najbardziej. Chociaż 400 mm to już bardzo dużo nawet z guidingiem. Ale np bardzo dobrze chwalony jest Samyang 135. ?

No nic  to w takim razie chyba odpuszczę sobie kombinacje z lustrzanką. Przyjdzie na to czas kiedyś ? 


Zamiast bawić się w kupowanie lustrzanki to chyba lepiej mi poszukać jakiejś w domu. Wiem że jakaś była ale  nie wiem jaka i od  kilku lat ma status zaginionej ale w sumie nikt jej nie szukał. 

To jeszcze w temacie astrofoto. Zna ktoś  fajny poradnik co do manualnego ustawiania  parametrów aparatu ISO itp. kompletnie sie na tym nie znam a z racji że  nie mam nawet czym robić zdjec to sie doedukuje przed zakupem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISO 800, 1600, 3200 zależy czy mocno szumi.  Ja mam w Canonie 600D zawsze ISO 800. Ostrzenie na manual i  ostrzysz na najjaśniejszą gwiazdę. Dobrze pomaga live view. Czas jeśli używasz ogniskowej do 50mm możesz dać nawet 15 sec. Poczytaj o zasadzie 500

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Stiopa napisał:

ISO 800, 1600, 3200 zależy czy mocno szumi.  Ja mam w Canonie 600D zawsze ISO 800. Ostrzenie na manual i  ostrzysz na najjaśniejszą gwiazdę. Dobrze pomaga live view. Czas jeśli używasz ogniskowej do 50mm możesz dać nawet 15 sec. Poczytaj o zasadzie 500

A na co ISO w sumie wpływa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czułość matrycy. Na chłopski rozum matryca łapie więcej fotonów, w krótszym czasie zwłaszcza kiedy obiekt jest ciemny. No do księżyca nie trzeba ustawiać ISO na 800 100-200 wystarczy i krótki czas.

 

 

Poczytaj

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4308-nightscapespl-poradnik-jak-fotografować-ruch-gwiazd/

Edytowane przez Stiopa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Stiopa napisał:

Czułość matrycy. Na chłopski rozum matryca łapie więcej fotonów, w krótszym czasie zwłaszcza kiedy obiekt jest ciemny. No do księżyca nie trzeba ustawiać ISO na 800 100-200 wystarczy i krótki czas.

 

 

Poczytaj

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4308-nightscapespl-poradnik-jak-fotografować-ruch-gwiazd/

Dzięki za wyjaśnienie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)