Skocz do zawartości

Montaż 100% DIY - budowa od zera do GOTO


Dominik,kdp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na wstępie chciałem się przywitać, nazywam się Dominik, mieszkam około 40 km od Trójmiasta, mam piękne ciemne południowe niebo przed drzwiami i? nadszedł czas na realizację marzenia ?

Zacząłem projektowanie montażu paralaktycznego z GOTO, od zera. Nie mam w tej kwestii doświadczenia, spędziłem masę godzin na czytaniu i studiowaniu informacji. Dlatego byłbym bardzo wdzięczny za Waszą pomoc i doradztwo. Chciałbym uniknąć głupich błędów i skorzystać z Waszego doświadczenia.

Tyle tytułem wstępu, teraz do rzeczy ?

Założenia:

Do astrofotografii - oczekiwana nośność: do teleskopu 10? (będzie 8? ? też dobrze, będzie 6? ? przeżyję ? ). Na razie zdjęcia będą robione obiektywem max 400mm z bezlusterkowcem FF. Projekt jest przyszłościowy, nie zamierzam za rok budować drugiego? może za dwa ?

Mobilność: Głowica najlepiej do 15kg, max 20 kg ? tak, abym mógł ją swobodnie przenosić z domu na statyw (a człowiek nie młodnieje). Statyw / platformę zamierzam zbudować i ustawić na polarną kawałek przed domem, nie będzie regularnie przenoszony.

Budżet: tyle ile trzeba, ale nie więcej ? Zakładam, że wydam więcej, niż na nowy EQ 3-2 z napędem.

Zaplecze: zaprzyjaźniony warsztat CNC (będę mógł korzystać ze sprzętu oraz z fachowej pomocy) i przynajmniej jedna prawa ręka J

Projekt:

Koncepcja - wstępny szkic poniżej. Na razie nie jest dokładnie zwymiarowany, są to tylko założenia koncepcyjne (łączenie głowicy ze statywem i sam statyw zostawmy na później - są tylko dla orientacji).

rmnfhT.jpg

rmnU6b.jpg

rmncz7.jpg

rmnXwr.jpg

 

Ok, czas na pierwsze pytania : )


1. Konstrukcja.Czy taki typ konstrukcji powinien spełnić oczekiwania?

2. Przekładnia. W jakie przełożenie byście celowali? 1:900 ? 1:1350, więcej? O ile dobrze policzyłem przy silniku i 600 obr / min w pierwszym przypadku obrót zrealizuję w 1,5 minuty, dla drugiej w 2  i 1/4. Przy prędkości ?gwiazdowej? w osi RA (tj. 1 na 86164 s.) silniki pracowałby z prędkością 60/obr na min (plus mnożnik kroków).

Planuję zrobić dwu lub trzy stopniową przekładnię. Duże zależy od odpowiedzi na powyższą część.

I stopień ? przekładnia ślimakowa 1:40 (ta tutaj: https://www.ebmia.pl/przekladnie-slimakowe/26684-przekladnia-slimakowa-przelozenie-1-40-m075-z40.html). Czy 4mm grubość ślimacznicy jest wystarczająca?

II stopień

Wersja a ? pasek zębaty

Wersja b ? przekładnia cierna (stal ? tekstolit)

III stopień - przekładnia cierna (stal ? tekstolit). W przypadku przełożenia 1:800 można zrealizować w dwóch stopniach ? 1:40 ślimakowa i 1:20 cierna)

3. Silniki krokowe - 200 obr / min czy 400 obr / min? Czy w praktyce jest różnica, czy przy innych zakłóceniach nie ma to znaczenia?

4. Przekroje wałków napędowych. Planuję dać 50mm pręt utwardzany na oś RA (czerwony wałek na schemacie) oraz 30-40 mm na oś DEC (żółty na schemacie). Większe średnice powodują znaczny wzrost kosztu łożysk przyzwoitej jakości.

5. Łożyska. Po rozmowie z ebmia.pl chcę dać po 2 łożyska stożkowe na oś (RA i DEC) ułożone przeciwlegle ? takie jak te: https://www.ebmia.pl/lozyska-stozkowe/80965-lozysko-stozkowe-30210-afag.html (na oś DEC będą tańsze z racji średnicy).

Zupełnie nie mam tu rozeznania, myślałem też o łożyskach ślizgowych. Będę bardzo wdzięczny za Wasz komentarz.

6. Goto

Planuję  Goto ? AstroEQ i EQMOD pod PC / laptopa. O ile czytałem jest to wykonalne we własnym zakresie ? zgadza się? Do astro EQ mam schematy itd., jest to dość ładnie opisane. Gorzej z kablem do EQMOD. Robił ktoś coś takiego i mógłby mi podrzucić linka? Znalazłem to: http://eq-mod.sourceforge.net/reqindex.html , ale nie jest dla mnie jasne jak wykonać taki kabel pod montaż ATM i Astro EQ.

7. Kamera do Goto ? no dobra, przyznaję się, ten temat przede mną. Widziałem jakieś konstrukcje z ? lornetki, czy obiektywu i czujnika z Aliexpresu. Tą drogę bym szedł. Jeśli ktoś ma gotowe rozwiązania, to będę wdzięczny J.

 

Ufff? Ok. To na pierwszy rzut. Mam nadzieję, że solidnie się przygotowałem to pierwszego postu na forum ?

I jeszcze jedno ? przybyło Wam jedno miejsce na zloty / obserwacje ? zapraszam J Warunki dość polowe, ale w miarę ciemne niebo, ognicho, łazienka, kuchnia i kominek do ogrzania są do dyspozycji, a jak się zrobi cieplej to z noclegiem tez nie będzie problemu. W tej kwestii szczegóły na priv.

Pozdrawiam,

Dominik

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając życie montaż (jeśli powstanie) będzie znacznie droższy niż odpowiednik ze sklepu. Co prawda jeśli chodzi o ATM to oprócz kilku teleskopów i prostego montażu AZ (nie licząc dobsonów) nigdy się nie zdecydowałem (choć plany były) na wykonanie konkretnego montażu paralaktycznego, ale jeśli już miałbym budować taki montaż do 10" newtona to tylko coś takiego:

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Budowa_montazu_paralaktycznego_jarzmowego.htm  

Newtony 10" F/6,6 ATM i 6" F/10 ATM, refraktory PZO 68/800 ATM i Bresser 90/1200, bino SW, kilka par okularów i kilka lornetek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się ?

Odnośnie kamery - winno być do guidingu.

Odnośnie elektroniki - mowa o budowie AstroEQ wg tego schematu https://www.astroeq.co.uk/doku/lib/exe/fetch.php?media=astroeq-arduino-schematic.pdf .

Jeśli dobrze rozumiem, to software AstroEQ wgrywam do modułu z powyższego linka, steruje on pracą silników krokowych i zapewnia możliwość guidingu (a do tego trzeba kamery). EQMOD to software (np. na PCeta), który po podłączeniu do AstroEQ umożliwi funkcję goto. Czy dobrze zakładam, że po zadaniu polecenia "nakieruj się na..." w EQMOD zostaną zwiększone obroty na silnikach krokowych? Szczerze mówiąc najpierw planowałem zrobić głowicę ala FASTRON, potem chciałem dodać guiding w osi RA, ... jak już robić od zera to po całości ? "Mechanicznej" pracy nie jest aż tak dużo więcej. Przyznaję, że nie jestem obeznany (jeszcze) w temacie goto. Naprawdę sporo jest wiedzy do przyswojenia, żeby zbudować, to o czym myślę. Stąd było moje pytanie "Goto ? AstroEQ i EQMOD pod PC / laptopa. O ile czytałem jest to wykonalne we własnym zakresie ? zgadza się?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Hyginus napisał:

Znając życie montaż (jeśli powstanie) będzie znacznie droższy niż odpowiednik ze sklepu. Co prawda jeśli chodzi o ATM to oprócz kilku teleskopów i prostego montażu AZ (nie licząc dobsonów) nigdy się nie zdecydowałem (choć plany były) na wykonanie konkretnego montażu paralaktycznego, ale jeśli już miałbym budować taki montaż do 10" newtona to tylko coś takiego:

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Budowa_montazu_paralaktycznego_jarzmowego.htm  

Faktycznie imponująca konstrukcja. Jeśli nie udźwignę 10", to tak jak pisałem - przeżyję. Może będzie mniejszy teleskop, może jakiś refraktor, zobaczymy. Astronomią, a szerzej astrofizyką, interesuję się od dawna, więc jakiś montaż będzie :). Co do ceny - tak naprawdę dla mnie to koszty materiałowe, bez usług obróbki itd. Mam nadzieję, że osiągnę dokładność / stabilność lepszą, niż EQ 3-2, a jak sobie do podliczam to... hmm... przekładnie, łożyska, silniki, zasilacz, elektronika, kamera, obiektyw no i sporo stali i śrub, farby. Sporo tego, ale ma się to nijak do ceny montaży typu EQ-5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Dominik,kdp napisał:

Faktycznie imponująca konstrukcja. Jeśli nie udźwignę 10", to tak jak pisałem - przeżyję. Może będzie mniejszy teleskop, może jakiś refraktor, zobaczymy. Astronomią, a szerzej astrofizyką, interesuję się od dawna, więc jakiś montaż będzie :). Co do ceny - tak naprawdę dla mnie to koszty materiałowe, bez usług obróbki itd. Mam nadzieję, że osiągnę dokładność / stabilność lepszą, niż EQ 3-2, a jak sobie do podliczam to... hmm... przekładnie, łożyska, silniki, zasilacz, elektronika, kamera, obiektyw no i sporo stali i śrub, farby. Sporo tego, ale ma się to nijak do ceny montaży typu EQ-5.

Ostatnio na astropolis był montaż Bresser EXOS-2 (czyli odpowiednik EQ5) z dwoma napędami za 1300 zł. Fakt, bardzo okazyjna cena, bo chodzą drożej, ale jak widać da się dobrze kupić. Jak obserwuję tych naprawdę odważnych i cierpliwych ludzi, którzy zdecydowali się sami zbudować montaż do astrofotografii to widzę, że wymaga to mnóstwa czasu i pieniędzy, jeśli rzeczywiście ma to działać jak należy. ATM w obecnych czasach (bo za komuny to był inna historia) robi się po to żeby mieć lepszy jakościowo od masówki czy nietypowy teleskop (lub montaż) i ZAWSZE jest droższy od odpowiednika seryjnego (bo lepszy).  Tu masz przykład:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=64&t=57853 

Oczywiście nie zamierzam Cię zniechęcać, broń Boże.  Ja bym dał radę od strony mechanicznej, ale poległbym na elektronice, bo to kompletnie nie mój temat. Ale tanio nie będzie, na to nie licz, na pewno. No chyba, ze zrobisz to byle jak z użyciem najtańszych podzespołów, materiałów ale czy to ma sens ? Ten montaż typu angielskiego z linku jest - moim zdaniem - dobrym sposobem na obniżenie kosztów, bo poprzez inne rozłożenie sił niż w montażu typu niemieckiego, oszczędzasz na materiałach, które muszą zapewnić odpowiednią sztywność głowicy w montażu niemieckim.    

 

Chyba, że chcesz budować montaż do małego teleskopu (na początku pisałeś o 10") - wtedy będzie taniej, ale czy sensownie skoro można kupić EQ3-2 stosunkowo tanio :

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=65818

 

Ok, więcej się nie wtrącam, powodzenia w budowie.

Edytowane przez Hyginus
  • Thanks 1

Newtony 10" F/6,6 ATM i 6" F/10 ATM, refraktory PZO 68/800 ATM i Bresser 90/1200, bino SW, kilka par okularów i kilka lornetek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ambitny projekt, mam nadzieję, że powstanie. Mam nadzieję, że długość ramienia przeciwwagi to tylko przewymiarowany rysunek, a nie oszczędność wagi? Przy tej długości zrobisz metronom, a nie montaż EQ ?

Niestety, tak jak kolega wyżej pisze, zrobienie własnego montażu zdecydowanie przewyższy koszty zakupu podobnego na rynku wtórnym. ATM to zajęcie dla wariatów ? 

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyginus,

Dużo racji jest w tym co piszesz. Z drugiej strony, jak widziałem zdjęcia i czasy z FASTRALa bez żadnego guidingu, to byłem mocno zdziwiony (oczywiście nikt nie wieszał na tym teleskopu). Z tego co przeglądałem , to nie odstawał od sterowanych SW mini. Prawda jest też taka, że montaż seryjny musi być mały i mobilny, a ja mogę niewielkim kosztem nadać sztywności poprzez gabaryty i masę. Ale może masz rację, abyś się mylił ?

EQ-5 z 2 napędami za 1.300 -zł  biorę ? . W zakresie elektroniki będę miał pomoc. Ten montaż angielski rzeczywiście b. ciekawy, myślałem nad nim i ... jeszcze pomyślę ? .

Dzięki za uwagi, konstruktywna krytyka jest jak najbardziej na miejscu ! Przecież po to tu piszę ?

Wessel, to w poprzednim poście to oczywiście w skrócie. Krótko mówiąc - o ile rozumiem - porządek jest taki: silniki krokowe - drivery - astroeq w arduino (tu sterujemy krokami) - przejściowka do eqmod - na pececie eqmod (i jakiś ascom, o którym wiem tylko tyle, że to software) i dalej jakiś programik typu stelarium. Do tego kamerka do guidingu, w oparciu o którą (tj. odchylenia od centrum gwiazdy w pobliżu śledzonego obiektu) jest realizowany guiding, czyli poprawka w kroczkach. No i tu zakładam, że przy naprowadzaniu na nowy przez Stellarium / eqmod / astroeq będzie zwiększana pr obrotowa silników - zgadza się?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mcmaker,

na razie przeciwwaga jest do lustrzanki ? To tylko koncepcyjny szkic. A kto powiedział, że ja jestem normalny ? Z tego co widziałem, to używki EQ 3-2 chodzą po 700-800 stów. Bez napędów. 

PS. Jest możliwość edycji postów na forum???

Edytowane przez Dominik,kdp
EDIT: Hyginus, dziwne, jak sprawdzałem za pierwszym razem, to nie widziałem. No i śmiało, wtrącaj się ;) Z tym montażem angieslim jest mały problem z obrotem o 360 st. Tu wersja budżetowa https://www.youtube.com/watch?v=K7b9T_QpP0g ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prawej masz trzy kropki. Klikasz i masz opcję "edytuj". Nie wiem jak długo po wrzuceniu posta możesz go edytować. Przez godzinę może ?

Edytowane przez Hyginus

Newtony 10" F/6,6 ATM i 6" F/10 ATM, refraktory PZO 68/800 ATM i Bresser 90/1200, bino SW, kilka par okularów i kilka lornetek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt nabiera rumieńców ?

Część RA, część DEC będzie bardzo podobna. Musiałem to sobie rozrysować, ciężko wszystko upakowoać w stosunkowo małej objętości. Przełożenie 3-stopiniowe 1:1000 (ślimak 1:40, paskowa HTD 3M i na końcu cierna). Dla zobrazowania wielkości wałek napędowy ma 300 mm. Będę musiał zastosować aluminium, inaczej ciężko zmieścić się z głowicą w 20 kg.

r4SQN0.jpg

 

Przy okazji - jakie gwint są stosowane w obejmach teleskopów? 3/8 UNC (fotograficzne)? Są jakieś standardowe rozstępy na śruby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)