Skocz do zawartości

Bresser czy Sky Watcher


assiaa171

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie nad zakupem używanego teleskopu, rozważam 

https://www.bresser.de/pl/bresser-bresser-3/Teleskopy/BRESSER-Space-Explorer-150-750-bresser.html

oraz  https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-(BKP15075EQ3-2)-teleskopy-1434.html

Myśle nad 150/750 ponieważ tak czytałam na forum, że to dobre parametry na początek. Uważacie że w tej półce ceneowej lepszy jest Sky wWatcher czy Bresser??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametralnie są takie same ale bresser jest lżejszy. Jeśli chodzi o efekty wizualne nie miałem okazji patrzeć przez bressera. Miałem dobsona sky-watchera i mogę śmiało powiedzieć, że bardzo fajnie się przez niego patrzyło. Może newton na dobsonie jeśli do wizuala?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To praktycznie takie same teleskopy. Bresser ma nieco lepsze okulary w zestawie [Ploessle]. Ale ja zaproponowalbym Ci takze Newtona o aperturze 6 cali ale o ogniskowej 1200 mm na montazu dobsona. Dlaczego? Bo z dluzszą ogniskową latwiej o planetarne powiekszenia , a dobson to typ montazu azymutalnego - najprostszego i intuicyjnego w obsludze w przeciwienstwie do EQ. Takze swiatlosila [ f5 ] tych Newtonow 150/750 jest juz dosc wymagajaca co do okularow. Teleskopy zaproponowane przez Ciebie mozna polecic jesli interesuje Cie astrofoto a dopiero potem wizual. Mogly by byc dobre ale nie na EQ a na montazu typu AZ.

Wogole napisz prosze co chcesz obserwowac, miejsce obserwacji [ miasto czy wies ] , budzet , stopien zaawansowania w obserwacjach astro.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie dla mnie, a na prezent dla brata, nie ma doświadczenia w obserwacjach astro, mieszka na wsi. Raczej nie skupiałabym sie tak bardzo na planateach a myślę że fajnie jakby można było zobaczyć mgławice - dlatego rozglądam się głównie za teleskopami z dużym zwierciadłem. Budżet to około 1500zł, więc szukam raczej używanego sprzętu.

Nie mam żadnego doświadczenia i nie bardzo sobie wyobrażam jak sie prowadzi obserwacje na dobsonie, czy go się stawia na czymś wyższym, czy trzeba do niego kucac czy co? wiem że głupie pytanie ale jakoś sobie nie wyobrażam tego w praktyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dobsona korzysta sie bardzo latwo - ustawiamy tube za pomoca szukacza na obiekt, po prostu krecimy montazem w poziomie i w pionie. Mozna siedziec na zwyklym krzesle , a jesli obserwowany obiekt znajduje sie nisko nad horyzontem to mozemy kleczec albo lepiej usiasc na skladanym , malym krzeselku wedkarskim. W montazu EQ w czasie obserwacji trzeba obracac tube w obejmach , bo wyciag a z nim okular wypada w roznych miejscach , np od spodu tuby , jest to dosc frustrujace. Wyobrazam sobie ze obdarowany jednak bedzie chcial ogladac planety , bo to latwy cel. Jasnych mglawic jest dosc malo ,np M8 ,M42  za to duzo jest gromad otwartych i kulistych i asocjacji gwiazdowych , najwiecej jest galaktyk ale ogromna wiekszosc to male szare plamki.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że porównując te 2 teleskopy:

-Newton 150/750 

-Newton Dobson Synta 8" 200 / 1200 

to zarówno planety jak i mgławice, jakieś asocjacje gwiazdowe i gromady -będą lepiej widoczne na tym 200/1200?

rozumiem że on daje większe powiekszenie i ma też większą średnicę zwirciadła, czyli łapie wiecej światła?  no i różnią sie też światłosiłą f5 i f6, czyli f6 będzie dawał nieco ciemniejszy obraz (zakałdając taki sam okular) ? 

 

i tak dla pewności tego dobsona sie po prostu stawia na łące i tyle tak? czy może jakaś platforma jest potrzebna 

dodam że brat jest zafascynowany astrologią w tym mgławicami itp, więc dlatego chciałabym żeby ten teleskop nadawał sie fajnie do takich obserwacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej będzie przy większej aperurze i ogniskowej, im większe lustro tym więcej światła. Montaż dobsona można stawiać na platformie paralaktycznej, która parafii śledzić obiekt przez około godzinę. Nie jest jednak wymagana. Ja nie miałem. Gdybym mieszkał na  wsi, nie pozbył bym się mojego Newtona na rzecz Maka. Wiadomo jest mniej poręczny ale na wsi to nie ma znaczenia. Zdecydowanie lepsza będzie synta 8. A nawet 10 cali. Jeśli trafi się okazja, wszystko zależy od budżetu. 

Edytowane przez Stiopa
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. brat jest zafascynowany mglawicami i pewnie oglada kolorowe zdjecia tychze obiektow w internecie. Mam nadzieje ze zdajecie sobie sprawe ze obrazy uzyskane w teleskopie maja sie nijak do zdjec z internetu - to zawsze beda szaro biale obrazy ,nawet jesli teleskop bedzie mial aperture 16 cali. Tylko planety sa w pastelowych kolorach , no i oczywiscie gwiazdy. Ale w obserwacjach chodzi o cos innego - np o to ze samemu odszukalo sie obiekt. Obrazy nie sa takie plaskie i martwe jak na zdjeciach ,jest znacznie wieksza gradacja tych szarosci i czerni, to trzeba zobaczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)