Skocz do zawartości

Wybór obiektywu.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z racji tego, że niestety nie mam dostępu do teleskopu ani funduszy na niego zastanawiam się nad kupnem używanego obiektywu widziałam w sieci różne zdjęcia nawet mgławic robione lustrznką z obiektywem. I tu moje pytanie czy ktoś wie jak dobrać obiektyw, jakieś pojęcie o tym mam tylko ostatnio przeglądałam fotki z astro i coś takiego rzuciło mi się w oczy:

http://fc08.deviantart.net/fs70/f/2011/336/6/1/613586d654ecb0823ef8015aedfb1d08-d4hysl5.jpg

 

Było też kilka innych zdjęć lepszych, ładniejszych ale nie moge znaleźć. Wracając do tematu zdjęcie zrobione Canonem 1000D z obiektywem 50mm, jak to możliwe? Ja przy teleobiektywie 70-300mm nie mogłam nic ciekawszego uchwycić, mam drugi obiektyw gdzie moge ustawić 50mm ale to nic nie daje. Może ktoś pomoże?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Przede wszystkim, "tamte" zdjęcia w przeważającej większości wykonane są z pomocą paralaktycznego, który pozwala naświetlać klatki kilka i kilkanaście minut, a takich klatek zrobić wiele.

 

Wydaje mi się, że jeśli nie masz dużo pieniędzy, dobrym wyborem są obiektywy produkcji ZSRR które można znaleźć w bardzo dobrym stanie. Wg mnie mają dobry stosunek możliwości do ceny. Obiektywy te mają gwint M42, jeśli używasz lustrzanki Canona, potrzebujesz wtedy przejściówki M42/EOS.

 

Ja osobiście używam dwa takie obiektywy, Porsta 135mm oraz Taira 3S. Nie jestem jednak specjalnie dobry w astrofotografii, ale poszukaj na Forum, znajdziesz zapewne fotki prawdziwych mistrzów wykonane obiektywami :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografie robione przy pomocy lustrzanki i obiektywu oraz parametry tych fotografii znajdziesz w tym dziale.

Przejrzyj dokładnie i poczytaj jakie obiektywy, jakie lustrzanki, jakie statywy (montaże) i jakie parametry były ustawiane aby je wykonać.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 Wracając do tematu zdjęcie zrobione Canonem 1000D z obiektywem 50mm, jak to możliwe? Ja przy teleobiektywie 70-300mm nie mogłam nic ciekawszego uchwycić, mam drugi obiektyw gdzie moge ustawić 50mm ale to nic nie daje. Może ktoś pomoże?

A jakie czasy/ISO stosujesz? Ile ujęć na zdjęcie? W obiekty celujesz na ślepo czy opierasz się na przykład na Stellarium?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na celowaniu zbytnio sie nie znam więc po prostu wybieram jakiś najjaśniejszy punkt celuje w niego i ustawiam ręcznie ostrość, robie kilka zdjęć na danym obiekcie ale nie umiem ich łączyć nie wszytskie też wychodzą ostre, używam zwyklego statywu. Co do ISO to albo 1600 bo takie jest maksimum albo 800 czas 10" albo 15". Ale skoro na obiektywie mam takie duże podziały  to chyba nie potrzeba nowego obiektywu ?   

 

post-2952-0-71172700-1391349028_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Szanowna Pani mogła by poczytać to

I to aby nauczyć się ,,celować" ;)

Gwarantuję, że po tej lekturze będzie o niebo łatwiej z doborem parametrów i z celowaniem w niebo :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zainstaluj sobie programy Stellarium, Deep Sky Stacker

2. Poszukaj sobie w programie Stellarium Gwiazdozbiór ORION. (mgławica w M42 w tej konstelacji będzie łatwym obiektem na początek)

3. Odszukaj na niebie ORIONA i wyceluj w niego obiektyw.

4. Ostrzenie na nieskończoność, ISO800, czas 15s

5. Zrób serię kilkudziesięciu zdjęć. (20, 30 na początek)

6.Wrzuć wszystko do programu DSS i złóż z tego 1 zdjęcie. (obsługa programu w dziale l tutorialami)

7. Potem już tylko obróbka np w PS. (odsyłam do w/w działu)

 

Powinno być ok.

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

To jakie musisz mieć obiektyw zależy od tego co chcesz fotografować. To taki banał ale bardzo prawdziwy. Jeśli masz zamiar fotografować ze statywu to raczej rozglądaj się za czymś szerokokątnym. Im większe pole widzenia tym dłuższy czas naświetlania bez efektu poruszenia gwiazd. Im jaśniejszy obiektyw tym lepsze efekty uzyskasz. Tutaj jednak trzeba uważać. Jasne obiektywy bardzo często mają wadę optyczną nazywaną komą. W jej wyniku gwiazdy nie są punktami, na czym nam zależy, tylko przybierają formę przecinków. Wada ta często maleje wraz z przymykaniem obiektywu (choć nie zawsze!). Może się okazać, że jasny obiektyw, np. f/1.8 będzie użyteczny od f/4. Wadę tę dobrze widać w testach obiektywów na portalu optyczne.pl. 

Zdecydowanie w nocnym fotografowaniu lepiej się sprawdzają obiektywy stałoogniskowe. 

To tyle na początek. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szukam obiektywu do Nikona D90 i znalazłem coś takiego:

http://teleskopy.pl/Obiektyw-Samyang-500mm-MC-IF-f/8-Mirror-lustrzany-Maksutowa-T2-%28M42x0,75%29-teleskopy-1446.html

 

Miał ktoś stycznośc z tym lub podobnym obiektywem i czy to będzie dobry wybór.

Obiektyw ma słuzyć w sumie pod astro-foto w ekspozycjach kilku minutowych na Fastronie.

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)