Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - same konkrety


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, Przeczytałem już chyba wszystko w Internecie w tematyce zakupu pierwszego teleskopu. Niestety nie pomogło mi to w decyzji o zakupie konkretnego modelu ale pozwoliło na określenie szczegółów użytkowania. Zdaję się na Was, wybiorę teleskop, z któregoś komentarza.

Budżet: do 10000 zł
Mam doświadczenie w obserwacjach lornetowych. Widoki z 10x50 już mnie satysfakcjonują więc prawdopodobnie każdy teleskop spełni moje oczekiwania.
Raczej wizual - ewentualne zdjęcie ale tylko doczepionym body aparatu? Żeby było na pamiątkę.
Czasami wyniosę go na podwórko w dużym mieście jak będą jakieś ciekawe koniunkcje, docelowo obserwacje kilka razy w roku na prywatnej działce z dostępem do prądu pod niebem SQM 21.58 mag./arc sec2 Brightness 0.251 mcd/m2 Artif. bright. 80.3 ?cd/m2
Nie mogę się przekonać do montaży Dobsona ale jak nie będę miał wyjścia to się przyzwyczaję. Z przewożeniem i przenoszeniem nie ma u mnie problemu. 
Wizualnie podobają mi się refraktory ale to drugorzędna sprawa.
Interesuje mnie Księżyc i Dsy - jestem pogodzony z tym, że nie będzie obrazów jak z Hubble'a.
Raczej interesuje mnie nowy sprzęt.

Generalnie to nauczę się obsługi wszystkiego i nie mam żadnych dodatkowych preferencji. To ma być sprzęt, na którym poznam niebo i oswoję się z teleskopem aby w przyszłości móc przesiąść się na mocniejszy setup do zaawansowanych obserwacji/astrofotografii.

Wiem, że nie ma teleskopów doskonałych, jestem świadomy ich niedoskonałości. Wiem, że wizual i astrofotografia nie idą w parze. Znam parametry większości teleskopów w tym przedziale cenowym. Chcę dokonać możliwie najlepszego zakupu w tej cenie i zdaję się na opinie bardziej doświadczonych osób. Wystarczą mi same modele, ewentualnie dwa zdania komentarza na temat Waszego wyboru. Jest to swojego rodzaju ankieta.

P.S.
Otarłem się o zakup:
Teleskop Sky-Watcher Synta N-305/1500 DOBSON 12" GOTO*
Teleskop Celestron Advanced VX 8 SCT 203/2032 f/10 na montażu paralaktycznym GOTO*
Teleskop Bresser Messier AR-152S 152/760 EXOS-2 GOTO*
Teleskop Celestron Advanced VX 6" Refraktor

*Nie zależy mi na GOTO.

 

P.S.2

Myślałem też o zakupie montażu EQ6 i byle jakiej tuby. Tak żeby się nauczyć, a później tylko wymieniać tubę w zależności czy pójdę w wizualna czy astrofotografię.

Z góry dziękuję ?

Edytowane przez Palmost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Krótko bo późno. 

Montaż Dobsona to chyba najbardziej przyjazny montaż dla użytkownika. Bo to rodzaj montażu azymutalnego. Do wizuala. 

Tak to jest na początku, nie jadłeś i nie wiesz jak to smakuje. 

Ale ja wybrałbym nieco inaczej, bo raczej nie zdajesz sobie sprawy z wagi sprzętu i jego rozmiarów. A planujesz korzystać z niego kilka razy w roku. 

Proponuję zacząć standardowo od Newtona 8" F6 czyli 1200mm. To najlepszy sprzęt nie tylko na początek i do nauki obserwacji i do decyzji o kierunku rozwoju. Najlepszy stosunek cena do możliwości. 

F6 będzie mieć większe pole od F10 z tym samym okularem i to jest cenne. 

Albo wybierz SCT 8 na montażu AZ-EQ5 GoTo. Mniejsze pole, większe powiększenie od F6 z tym samym szkłem. To droższa zabawka. 

Każdy z nich ma swoje zalety, każdy ma wady. Drugi za dużo kosztuje. A jeszcze okulary potrzebne. I jakiś przyzwoity filtr UHC czy OIII. 

Rozważ jeszcze opcję mini czyli Newtona 150/750 na AZ4. Idealny do nauki. I sporo kasy na dobre szkła zostaje. 

Edytowane przez kjacek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Palmost napisał:

Mam doświadczenie w obserwacjach lornetowych. Widoki z 10x50 już mnie satysfakcjonują więc prawdopodobnie każdy teleskop spełni moje oczekiwania.

Skąd ta pewność? ? U mnie był dość szybki powrót do lornetek ? 

10 godzin temu, Palmost napisał:

Nie mogę się przekonać do montaży Dobsona ale jak nie będę miał wyjścia to się przyzwyczaję.

Nie można się do czegoś przekonać jeśli nigdy się nie korzystało ? 

10 godzin temu, Palmost napisał:

Wizualnie podobają mi się refraktory ale to drugorzędna sprawa.

Niech zgadnę, pewnie dlatego?

pobrane.png.61e1a1bcad1ff0e5a6b992c87ad36873.png

10 godzin temu, Palmost napisał:

Raczej wizual - ewentualne zdjęcie ale tylko doczepionym body aparatu? Żeby było na pamiątkę.

Na pamiątkę to proponuję jakiś magnes z Księżycem na lodówkę, serio ? 

10 godzin temu, Palmost napisał:

Chcę dokonać możliwie najlepszego zakupu w tej cenie i zdaję się na opinie bardziej doświadczonych osób. Wystarczą mi same modele, ewentualnie dwa zdania komentarza na temat Waszego wyboru. Jest to swojego rodzaju ankieta.

Moja propozycja jest taka - umów się z kimś z okolicy kto ma teleskop na obserwacje i zobacz "jak to się je". Pojedź wiosną na zlot. Budżet na wyjazd masz, a dzięki temu dokonasz trafnej decyzji i pewnie zostanie jeszcze w kieszeni. Jak widzisz pogody obecnie i tak brak, a nie ma nic lepszego niż zobaczenie sprzętu na własne oczy. Wydać kasę można w kilka sekund, sztuką jest kupić coś co się będzie chętnie używać przez dłuższy czas ?  

ps. jak dla mnie to dla początkującego żadna z podanych przez ciebie propozycji nie ma sensu, skupiłeś się na tubie pomijając okulary, które w zasadzie są równie ważne, jak nie ważniejsze niż sama tuba. GOTO itp. uważam za zbędne. Nauka nieba i manualna nawigacja po nim to fajna część tego hobby ? 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za Wasze odpowiedzi są dla mnie bardzo pouczające.

Goto raczej do tego żeby np. pokazać komuś coś przez telesko. Na początku będę sam wyszukiwał obiekty żeby nauczyć się nieba.

Skupmy się narazie na teleskopie w budżecie 10000 zł. Na okulary i akcesoria powiedzmy, że na dzień dzisiejszy jest pula 5000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Palmost napisał:

Bardzo dziękuję za Wasze odpowiedzi są dla mnie bardzo pouczające.

Goto raczej do tego żeby np. pokazać komuś coś przez telesko. Na początku będę sam wyszukiwał obiekty żeby nauczyć się nieba.

Skupmy się narazie na teleskopie w budżecie 10000 zł. Na okulary i akcesoria powiedzmy, że na dzień dzisiejszy jest pula 5000 zł.

Budżet masz - ok, ale w tym hobby nie on jest "najważniejszy", bo nawet wydając 30 tys. chmury ci się nagle nie rozejdą, nie zobaczysz widoków jak z Hubble, a do tego nie poznasz w jedną noc całego nieba ?  Tak jak napisałem - zlot / obserwacje z kimś, testy, decyzja, zakup ? To rozwiązanie najbardziej rozsądne.

Większość osób zaczyna od np. GSO 8" z okularem ES 14mm 82 stopnie i to bardzo fajny teleskopowy start do nauki i poznawania nieba tą drogą ? Do tego najmniej boli jeśli po 3 miesiącach stwierdzisz, że jednak teleskopy to nie są dla ciebie ? 

  • Like 4
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofoto DS to sobie na razie odpusc (nie te teleskopy, nie ten sprzet, nie ta wiedza), a fotki Ksiezyca  do rodzinnego albumu dosc dobrze wychodza ze smartfona przylozonego do okularu.  Taką fotkę (Alpy ksiezycowe) ostatnio strzelilem ze smartfona + ref. 102/1122ed + ortho Abbe 4mm. Jak pokombinujesz z ustawieniami telefonu, kupisz jakis adapter do smartfona ( mocowanie), to wyjdzie nawet lepiej. Do fotek nawet smartfonowych najlepiej miec naped w montazu, ale z Dobsona tez wyjda.

20220110_183639x.thumb.jpg.739874c2a9ee0031ffb6777a9b72f6a6.jpg

Zresztą namawiam do szkicow, nawet prostych nieudolnych. Nie dosc , ze masz radoche z uwiecznienia tego co widziales, to jeszcze poprzez takie szkicowanie lepiej dostrzec detal.

Edytowane przez JSC
  • Like 4

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz patrzeć na obiekty głębokiego kosmosu- mgławice, galaktyki, gromady to bierz dobsona i największym możliwym zwierciadle. Tylko miej na uwadze wagę, bo 12" to kloc! Do planet czy księżyca też będzie super- możesz zastosować prosty trik i założyc maskę w postaci kręgu z tektury o średnicy teleskopu na "wlot", z wyciętym krążkiem o około 40% średnicy gdzieś z boku. Ustaw tak, żeby ramiona pająka były niewidoczne. I masz teleskop zwierciadlany bez centralnej obstrukcji :-)

A subtelniej- kup sobie montaż SkyTee2 (mam, jest super) i powieś na nim jakiś mniejszy reflektor albo refraktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez uwazam ze powinienes kupic newtona na montazu dobsona , bo to najlepszy stosunek ceny do jakosci szczegolnie jesli chcesz obserwowac obiekty glebokiego nieba. Do DS-ow potrzebna jak najwieksza apertura i wlasciwie tylko newtony gwarantuja duza srednice lustra w rozsadnych pieniadzach. Zacząłbym na Twoim miejscu od Newtona 8 lub 10 cali , 12 cali w pelnej tubie jest juz spore i wogole powinienes zobaczyc taki teleskop przed zakupem. SCT  w tym budzecie kupisz tylko do 10 cali i to uzywane. Go -To bym nie bral bo jest ryzyko ze przyczyni sie do szybkiego znudzenia tym hobby.  Newtony od 10 cali wzwyz maja swiatlosile f5 i zalecane sa do nich dobrze skorygowane , drozsze okulary,  np z serii Vixen LVW , Pentax XW ,TV Naglery i Delosy , Baader Morpheus etc , ale na poczatek mozna uzywac tez tanszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GoTo to coś, co takiemu ślepakowi jak ja ułatwia życie w sposób nieprawdopodobny. Pisanie o tym, że takie świetne narzędzie przyczyni się do znudzenia tym hobby jest... hymm... niezrozumiałe i szkodliwe.

Można oczywiście obserwować bez GoTo, ale dla początkujących to sprawa ilości obiektów DS, jakie będą w stanie obejrzeć w czasie jednej sesji. Kwestia 3-5 obiektów czy 20-40. Powtarzam - chodzi o początkujących i obserwacje bez GoTo i z GoTo. 

Znudzenie może przyjść, ale raczej z powodów innych niż brak GoTo... 

 

Co do wielkości teleskopu. No ludziska, bądźcie szczerzy. Na pewno Newton 12" to było Wasze pierwsze urządzenie? Polecanie takiego czegoś początkującym nawet z ostrzeżeniem o wadze jest moim zdaniem niezbyt dobrym pomysłem. SCT 9,25" jest w mojej opinii ostatnim z jednoosobowych teleskopów. Pewnie, jesteśmy różni i te moje opinie nie zawsze są trafione. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obejrzy pierwszej nocy 40 obiektow to bedzie mial motywacje na nastepne dni zeby wystawiac teleskop? Szczerze wątpie. W ten sposob mozna wszystko szybko oblecieć [oczywiscie pod warunkiem ze w okularze teleskopu bedzie wogole cos widac pod jasnym miejskim niebem gdy nowicjusz kaze teleskopowi poszukac  np jakas galaktyke 12 mag ]. Bo wedlug mnie w obserwacjach nie jest najwazniejsze zeby jednej nocy zaliczyc jak najwiecej DS-ow - mysle ze to dobre dla doswiadczonych obserwatorow. Nowicjusz ucieszy sie jak zobaczy i te 3 obiekty , ktore sam znalazl. Wiesz jak sie cieszylem jak pierwszy raz odszukalem M13? A potem M51 ,M81 - i nie nastepnego wieczora , nie, nie dopiero po paru miesiacach. Wiem ze teraz sa szybkie czasy , hobby sie nie sprawdzi ? - phi ... bedzie nastepne. Dlatego na dlugo moga pozostac tylko ci ktorzy naprawde sie wkrecili.

I wcale sie nie upieram ze to musi byc newton 12. Nawet lepiej jakby zaczal od Synty 6 ,bo jest dosc lekka , nie wymaga drogich okularow i jest mniej wrazliwa na gorsze warunki obserwacyjne. Sam ostatnio czesciej z niej korzystam niz z GSO 10.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zobaczy 3 obiekty, gdy może zobaczyć 30 i to dokładnie, to może stracić zapał. Tylko nieliczni z nas wytrwali i nauczyli się, dość szybko zresztą, odnajdywać szybko obiekty bez pomocy. Ciekawe ile osób straciło w ten sposób zapał.

Znam dwóch kolegów, którzy mimo tego, że minęło parę lat od kiedy bawią się w astronomię mają bardzo duże problemy z wyszukiwaniem obiektów na niebie mimo korzystania z map czy aplikacji. Nie wiem z czego to wynika, oni nie noszą szkieł. 

Ja przerobiłem wszystko, od szukaczy po telrady i zielone lasery. Te lasery to najlepsze tanie rozwiązanie dla osób, które nie widzą nieba bez okularów. Ale samoloty. I zielony laser widać. 

Dlatego lubię GoTo. I polecam wszystkim, których na to stać. 

EDIT moja uwaga dotycząca dużego, ciężkiego sprzętu była uwagą ogólną. 

EDIT2 myślę, każdy z nas pamięta te pierwsze samodzielne obserwacje. I pewnie pierwszy wyjazd pod ciemniejsze niebo. I zgrozę po powrocie pod niebo mniej ciemne. I rozmowy z Tymi, którzy zdążyli odejść... 

Ale tak, zmienił się świat, my się zmieniliśmy i pogodnych dni jakby mniej. Dlatego trzeba brać co dają.

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swój indywidualny sposób obserwacji, indywidualne preferencje sprzętowe, preferencje co do obiektow, a nawet inne cechy fizyczne organizmu. 

Nie ma sensu przekonywanie jeden drugiego co lepsze. Kazdy niestety musi sam dojsc do tego co jest dla niego najlepsze.

  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet jest fajny, więc można rozważyć mobilny refraktorek do miasta i większy "stacjonarny" Dobson na działkę.
Przy rozważnym kompletowaniu okularów mogą one dobrze służyć w obu teleskopach.
Jak dla mnie to byłoby o wiele lepsze zagospodarowanie budżetu niż GoTo.
Ale napęd to już pożyteczna rzecz, zwłaszcza przy większych powiększeniach, bo można się skupić na obiekcie.
Z napędem też łatwiej wyszukiwać obiekty.
 

  • Like 2

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)