Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 02.02.2022 - NGC 2194


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ładna gromada. O ile pamiętam, to pierwszy raz wycelowałem w nią (8") przy okazji podziwiania pobliskiej NGC 2169. Było to niemal 11 lat temu, 28.02.2011.

Godzinę temu, Panasmaras napisał:

Nalot w niewielkiej lornecie robi się sam.

Tak, ale tylko w nieuszczelnionej lub rozszczelnionej.

  • Haha 4

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups...ostatnio obserwowałem ją przez njutonjan teleskop 9,5" ......22 lata temu....

Gromady gwiazd to nie moja bajka, ale ostatnio zacząłem się im przyglądać , bo w szerokim polu wyglądają zdecydowanie najładniej.

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22, 11, 7 lat temu... Oto siła notatek!
Co do mnie, obserwuję gromadkę za każdym razem, gdy Orion jest wysoko. Pozycja obowiązkowa zarówno przy lekkich sesjach z klasykami, jak i jako odskocznia po walkach ze słabymi paskudami. W sumie nawet nie wiem, jak toto się prezentuje w teleskopie - widziałem ją wyłącznie w lornetach 50-85 mm.
Ogólnie lubię taki rodzaj gromadek - nienachalny, ładnie położony, a jednocześnie dość wyraźny.

Coś jak w dialogu, którego nigdy nie było:
- Która gromadka z pary podoba ci się bardziej - Messier 46 czy Messier 47?
- Melotte 71.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy obiekcik, ale nie pamiętam, żebym się na nim skupiał. Z symulacji w Stellarium widzę już, że widok w lornetce np 15x70, albo 10x50 będzie parę gratisów widzianych w jednym polu widzenia, a mianowicie zwracam uwagę na dwie parki gwiazd podwójnych o przyjemnej separacji (na animacji ze stellarium zaznaczyłem żółtymi strzałkami).

Oby tylko chmury ustąpiły

stellarium-027.thumb.jpeg.d6bd4ff189cd4d9dba748d7d44fae531.jpeg

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skromny opis tej gromady znalazłam w zapiskach z obserwacji z listopada 2018, kiedy to dopiero zapoznawałam się z APM 25x100:

NGC 2194 - na pierwszy rzut oczu niepozorna plamka pośród ostrych gwiazdek, po pewnym czasie, szczególnie zerkaniem, przejawia ziarnistość. Leży w pięknym otoczeniu, bardzo mi się to spodobało jako całość.

  • Like 2

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem we wcześniejszym OT, 5 lutego 2022.niebo na kilka godzin zrobiło się kryształowe. Mogłem wycelować sześciocalową lunetę w stronę NGC 2194.Mały power(26x) i duże pole widzenia(3.2*),to jest to. W dużych njutonianach >10"większość gromad ujawnia już swoją ziarnistość (gwiazdki) ,nawet przy niewielkich powiększeniach, jedynie nieliczne Palomar i inne egzotyki o słabej jasności powierzchniowej, ukrywają swoja naturę w postaci mgiełek. Może dlatego bardzo rzadko kierowałem w ich stronę teleskop, lub zaliczałem jedynie ,kiedy niespodziewanie wlazły w pole widzenia. Taki "suplement" DS. Ale wczoraj to było coś zupełnie innego, piękna subtelna ,amorficzna plama światła, w niczym nie zdradzająca ,swojej prawdziwej natury , gdybym trafił ją przypadkowo, pomyślał by że to jakaś mgławica. Nawet nie myślałem o zwiększeniu powera, który by to wszystko zepsuł. Teraz nie dziwię się lornetkowcom że tak lubią gromady, w takiej formie też je bardzo polubiłem....

  • Like 3
  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Erik68 napisał:

Ale wczoraj to było coś zupełnie innego, piękna, subtelna, amorficzna plama światła, w niczym nie zdradzająca swojej prawdziwej natury, gdybym trafił ją przypadkowo, pomyślałbym, że to jakaś mgławica. Nawet nie myślałem o zwiększeniu powera, który by to wszystko zepsuł.

W samo sedno. I jak tu jej nie lubić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, polaris napisał:

A ja bym to wszystko chętnie zepsuł, ale niestety, pogoda nie pozwala ?

Właśnie tak to zawsze psułem, 9,5" i 14" dobsoniano-njutonianami, i jak dla mnie urok pryskał .Oczywiście jest trochę gromad które całkiem fajnie wyglądają rozbite w pył, ale większość to takie perełeczki...no...ale zależy kto co lubi...każdy mło inacy...

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akcie desperacji przy 43-procentowym Księżycu i na niebie Bortle 7 wycelowałem 8" w tę gromadę. Z przykrością stwierdzam, że to obiekt na zdecydowanie ciemniejsze niebo. To, co dało się wyłuskać, było może czterema najjaśniejszymi gwiazdami gromady zatopionymi z bladej poświacie reszty drobnicy. Całość wymagała zerkania. Najlepiej zapracował tu okular 9mm (133x, źw 1,5mm).

  • Like 6

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Troszkę odgrzebię temat, bo akurat wczoraj popatrzyłem sobie w zachodzącego już Oriona, a patrzyłem przez okno z domu około północy. Sprzęcik to tylko/aż lornetki o parametrach 8,5x42 i 16x80.

No cóż w mniejszej lornetce porażka nic nie widziałem, no może poza pięknymi parkami gwiazd podwójnych szeroko odseparowanych o których wspomniałem wcześniej. Natomiast w większej lornecie 16x80 trzymanej w rękach podpartych na parapecie początkowo też wydawało mi się, że nic z tego. Ale po lepszej adaptacji zaległy obiekt tygodnia został łato wyzerkany jako jasnawe pojaśnienie - taka miniaturka M33. Oczywiście o żadnej granulacji nie było więc mowy. Dla jakiegoś odniesienia warunków ustaliłem na pobliskich gwiazdkach przez lornetkę 16x80 zasięg coś koło 9,6 mag.

Wiem, że mogę być skrytykowany za lenistwo obserwacji prowadzonej z wnętrza domu, Jednak nie raz się przekonałem, że takie spokojne komfortowe obserwację wewnątrz domu dają radę. Wiadomo na zewnątrz, czyli bez szyb okiennych zasięg będzie lepszy, więc powinno być łatwiej. Jednak to zależy od warunków na zewnątrz, jak jest wiatr (a u mnie jest często, bo domek położony na sporym wzniesieniu z przewyższeniem w pionie 100m i wysokości bezwzględnej 650m) po prostu oczy łzawią i w ogóle przez to kiepsko widać. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)