Skocz do zawartości

Obserwacje słońca Refraktor 60/415 i SkyMaster 15x70


AvirFrog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

z racji bycia początkującym rozglądam się po wszystkich możliwych rzeczach, które mogę obserwować. Posiadam 60/415 Refraktor oraz  lornetkę  15x70. Do obu tych rzeczy mam zamiar zakupić folię ND 5 a  przynajmniej dla lornetki by móc obserwować przez nią słońce. 

Przydadzą się  każde rady odnośnie takich obserwacji przez lornetkę. 

Co do teleskopu mam inne pytanie bo nie mam na myśli normalnych obserwacji a  astrofoto za pomocą niemodyfikowango Canona 1100D, sam teleskop jest w standardzie 0.965" co wyklucza aktualnie użycie jakiś filtrów wewnętrznych. Pytanie czy przez folię ND 5 da się robić  fajne zdjęcia słońca i jak  je robić? Dodatkowo czy są inne  filtry o większej przepuszczalnosci do lustrzanek? Tak by nie uszkodzic aparatu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, na wstępie zaznaczę, że z obserwacją Słońca trzeba uważać. Zawsze przed obserwacją sprawdź czy filtr nie ma jakiś przetarć oraz czy jest dobrze przymocowany do lornetki/teleskopu. Niby oczywiste rzeczy, ale lepiej dmuchać na zimne. Na forum jest fajny poradnik jak łatwo taki filtr z ND5 zrobić.

Słońce do tej pory obserwowałem przez lornetkę 15x70 oraz dużo mniejszą 8x42.

W 15x można już zaobserwować sporo plam słonecznych (jak są) oraz lekką granulacje Słońca. Słońce mniej więcej ma wielkość jak tarcza Księżyca.

Co do foto - robiłem fotki tylko przez telefon przyłożony do okularu, ale coś się dało uchwycić ?  Bardziej to pamiątkowe fotki niż materiał do albumu.

Poniżej fotka przez 15x70 z tranzytu Merkurego z 2019. Mniej więcej coś takiego da się uzyskać przez ND5 i telefon plus zoom.

174763756_20191111_151106(2).thumb.jpg.a70968561870d993b95ae3cfecffa97b.jpg

  • Like 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jakoś nigdy nie pomyślałem o folii dla lornetki, chyba też spróbuję coś pokombinować na zasadzie oprawa w druku 3D i folia : )

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SpandexFob napisał:

Hej, na wstępie zaznaczę, że z obserwacją Słońca trzeba uważać. Zawsze przed obserwacją sprawdź czy filtr nie ma jakiś przetarć oraz czy jest dobrze przymocowany do lornetki/teleskopu. Niby oczywiste rzeczy, ale lepiej dmuchać na zimne. Na forum jest fajny poradnik jak łatwo taki filtr z ND5 zrobić.

Słońce do tej pory obserwowałem przez lornetkę 15x70 oraz dużo mniejszą 8x42.

W 15x można już zaobserwować sporo plam słonecznych (jak są) oraz lekką granulacje Słońca. Słońce mniej więcej ma wielkość jak tarcza Księżyca.

Co do foto - robiłem fotki tylko przez telefon przyłożony do okularu, ale coś się dało uchwycić ?  Bardziej to pamiątkowe fotki niż materiał do albumu.

Poniżej fotka przez 15x70 z tranzytu Merkurego z 2019. Mniej więcej coś takiego da się uzyskać przez ND5 i telefon plus zoom.

174763756_20191111_151106(2).thumb.jpg.a70968561870d993b95ae3cfecffa97b.jpg

Ooo świetne zdjęcie, z tego co pamiętam to następny tranzyt Merkurego w 2032, może wtedy też cyknę podobną ? (jeśli o tranzytach mowa to muszę to gdzieś napisać że żałuje że nie zainteresowałem się astronomią wcześniej na tyle by w  2012 roku zobaczyć tranzyt Wenus, ajajaj taką szansę przegapić) 

Z sprawdzaniem to wiem wiem, na pewno będę uważał lubię za bardzo swój wzrok na takie zabawy bez kontrolowania jakości sprzętu. 

6 godzin temu, WhyDuck napisał:

Witam,

Popatrz na folię ND 3.8, która przepuszcza 16 razy więcej światła od ND 5.0 i jest dedykowana do fotografii.

Pozdrawiam 

O właśnie to mnie zastanawiało. Musze gdzieś porównanie fotek zrobić jak wyglądają z folii ND 5 i ND 3.8. 

4 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

W sumie jakoś nigdy nie pomyślałem o folii dla lornetki, chyba też spróbuję coś pokombinować na zasadzie oprawa w druku 3D i folia : )

Właśnie sam mam od niedawna dostęp do druku żywicowego i zastanawiam się czy światłoutwardzalna żywica jako obręcze na lornetkę to dobry pomysł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, AvirFrog napisał:

O właśnie to mnie zastanawiało. Musze gdzieś porównanie fotek zrobić jak wyglądają z folii ND 5 i ND 3.8. 

Wyglądają tak samo. To tylko więcej światła (w przypadku ND 3.8) czyli można ustawić krótszy czas naświetlania/ mniejsze iso dla takiego samego naświetlenia klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2022 o 23:21, AvirFrog napisał:

Przydadzą się  każde rady odnośnie takich obserwacji przez lornetkę. 

Warto. Obserwowałem przez 15x70, widać już półcienie przy nieco większych plamach no i seeing nie przeszkadza przy takim powiększeniu. Lornetka oczywiście najlepiej na statywie lub żurawiu.

 

W dniu 2.02.2022 o 23:21, AvirFrog napisał:

Pytanie czy przez folię ND 5 da się robić  fajne zdjęcia słońca i jak  je robić?

Folia ND5 nadaje się do fotografii, ja kiedyś fotografowałem przez taką obiektywami (max 300 mm). Przy 415 mm i f/7 zrobisz ostre zdjęcie bez prowadzenia.

Lornetki: BGSz 2,3x40, DO Chase 10x50 ED, DO Extreme 15x70 ED | Statyw: Slik PRO 700DX
Teleskop: SW Mak 127/1500 + Bino | Montaże: ALT-AZ5, EXOS-2 OnStep

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Magnetar napisał:

Warto. Obserwowałem przez 15x70, widać już półcienie przy nieco większych plamach no i seeing nie przeszkadza przy takim powiększeniu. Lornetka oczywiście najlepiej na statywie lub żurawiu.

 

Folia ND5 nadaje się do fotografii, ja kiedyś fotografowałem przez taką obiektywami (max 300 mm). Przy 415 mm i f/7 zrobisz ostre zdjęcie bez prowadzenia.

Mam zwykły statywik ?  ale daje rade do lornetki. Czyli czas zaopatrzyć się w folię i zacząć robić zdjęcia słońca ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)