Skocz do zawartości

KONKURS WIEDZY ASTRONOMICZNEJ


  

32 użytkowników zagłosowało

  1. 1. W jaki dzień powinieć być przeprowadzony etap Konkursu Wiedzy Astronomicznej?



Rekomendowane odpowiedzi

l1xr.jpg

 

Myśl, która zakiełkowała w temacie " Wszyscy mają konkursy - dlaczego nie Astronomia Ogólna?" doprowadziła z biegiem czasu do czegoś, co wstępnie nazwałem (Międzyforumowym) Konkursem Wiedzy Astronomicznej. Nazwa jak nazwa, jeśli pojawi się lepsza propozycja to się zmieni. Dlaczego "mędzyforumowym"? Otóż zamierzam go przeprowadzić równolegle na dwóch  forach astronomicznych :) Czarnym i Białym...stąd też użyty motyw yin-yang, symbol współistnienia, współdziałania i w pewnym sensie również rywalizacji. Te same zasady, te same pytania, a na koniec wspólny finał.

Jeśli już rywalizować to może właśnie na polu wiedzy astronomicznej? Co oczywiście nie zmienia faktu, że konkurs ma charakter indywidualnych zmagań z innymi uczestnikami i wiedzą astronomiczną. Chciałbym, żeby była to przede wszystkim fajna zabawa, bez jakiejś chorej rywalizacji.

 

 

Co mam?

1. Pomysł i błogosławieństwo adminów

2. Wstępny regulamin:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3834-konkurs-wiedzy-astronomicznej-regulamin/

3. Jakieś tam nagrody

 

Czego potrzebuję?

1. Rozwiania wątpliwości odnośnie formy udzielenia odpowiedzi

a) czy odpowiedź na priv może być miarodajna odnośnie czasu udzielenia odpowiedzi

B) czy samo uzależnienie punktacji od czasu udzielenia odpowiedzi jest dobrym pomysłem (będę tego mocno bronił :))

 

2. Pomocy metytorycznej...Zapytałem Krzyśka Kidę, mam nadzieję, że się zgodzi, marzeniem byłby Piotrek Guzik, ale pewnie wolnym czasem za bardzo nie dysponuje, Panasmaras? Polaris?

Chodzi o to, że ogarniając sprawę samodzielnie nietrudno ustrzec się błędów, a błędy to problemy, problemy to kłótnie. Małe jury, które będzie uczestniczyć w układaniu pytań i potem w rozwiązywaniu ewentualnych sporów to wiadomo "co 3-4 głowy to nie jedna" :D

 

3. Sponsorów! :D :D Jak już wspomniałem coś tam już mam, ale potrzeba nagrody dla ogólnego zwycięzcy (finału) i najlepszych w zmaganiach forumowych (tutaj myślę, że każde forum zadba o swoich).

 

Zapraszam do dyskusji. Co prawda mam koncepcję, która zawarta jest w regulaminie, ale jak widać są wątpliwości, a może jest coś o czym nie pomyślałem :) Jak widać, początek planuję na marzec, a luty chciałbym przeznaczyć na dopieszczanie szczegółów i pewnie próbę testową.

 

Aha, konkurs na drugim forum firmować będzie grafika z odwrotnym yin-yangiem. Grafikę-matkę przedstawiłem tutaj:

http://astroparody.blogspot.co.uk/2014/01/teaser.html

Dodatkowo na blogu chciałbym przeprowadzić finał. Technicznie jest idealny, ponieważ mogę ustawić automatycznie kiedy mają pojawić się pytania. Dodatkowo można odpowiadać w komentarzach, ponieważ i tak są moderowane więc nikt ich nie zobaczy dopóki nie wpłyną wszystkie :)

Miałem też luźną myśl o jednym specjalnym etapie na łamach Astronomii Amatorskiej, ale nie bardzo wiem jak mogłoby to wyglądać :/

 


 

  • Like 5

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, tyle z Tobą gadałem o tym jin-jangu a Ty nic nie dałeś po sobie poznać!! O0

Cieszę się, że wreszcie rusza ta inicjatywa :) Będę dopingował, a może także spróbuję swoich sił, oczywiście czysto w celach poszerzenia skromniutkiej wiedzy :)

 

Czekam na konkrety, z chęcią napiszę coś za jakiś czas o szczegółach na fejsbukowej stronie Forum :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wyrobię! Pejcz a jednak ruszyło... No i tajemnica się rozwiązała.

Gratuluje sfinalizowania wcześniejszego pomysłu na konkurs.

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie to jeszcze do finalizacji :D

Z tego co widzę, masz już wszystko obcykane. No prawie. Wystarczy dopieścić szczegóły i voila.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> Miałem też luźną myśl o jednym specjalnym etapie na łamach Astronomii Amatorskiej, ale nie bardzo wiem jak mogłoby to wyglądać :/

 

Od razu zgadzam się i pragnę dołączyć się do grona sponsorów oferując roczną prenumeratę jako nagrodę dla osoby wskazanej przez organizatora.

 

P.S. Miesięcznik nasz od tego miesiąca nazywa się "Astronomia".

 

 


 

  • Like 5

Piotr Brych
założyciel miesięcznika Astronomia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> Miałem też luźną myśl o jednym specjalnym etapie na łamach Astronomii Amatorskiej, ale nie bardzo wiem jak mogłoby to wyglądać :/

 

Od razu zgadzam się i pragnę dołączyć się do grona sponsorów oferując roczną prenumeratę jako nagrodę dla osoby wskazanej przez organizatora...

 

Widzisz Pejcz, jest dobrze!!! A dla sponsora SZACUNECZEK... ;)

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani - Daniel (Paether) - czeka na Wasze konkretne propozycje dotyczące swojego Projektu - pomóżcie merytorycznie (uwagi, propozycje) ewentualnie tak jak Piotr Brych wesprzyjcie 8)

 

Zapewne chcielibyśmy aby projekt jak najszybciej wystartował i cieszył się wielkim zainteresowaniem :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"czy samo uzależnienie punktacji od czasu udzielenia odpowiedzi jest dobrym pomysłem"

 

Według mnie dobrym i uczciwym - należy nagradzać już posiadaną wiedzę, ktoś kto wie "od razu" wie na pewno i jest lepszy od tego, kto wyszpera i się dopiero czegoś dowie "pod konkurs", albo coś mu zaledwie świta i musi sprawdzić.

 

W konkursie, który kiedyś się tu odbywał (2011?) było sporo pytań, które dało się rozwiązać dzięki wyszukiwarce internetowej, co nie było za dobre (chociaż sam na tym skorzystałem ;) ) . Dopiero identyfikacja obiektów ze zdjęć stanowiła zaporę na noobów z duża ilością wolnego czasu. Ale to też nie jest do końca fair, bo właściwie przekształca konkurs wiedzy w zawody na doświadczenie obserwacyjne. 

  • Like 1

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc Pejcz gratuluję inicjatywy! Nowy dział podrzędny już istnieje, Twoje uprawniania opiekuna Astronomii Ogólnej zostały nadane- uważam to za świetny pomysł !

Jak wiemy symbol Yin-Yang jest również wszechobecny w naszych obserwacjach platetaro - księżycowych choćby tu ;)

 

http://www.asod.info/?p=8670

 

Doceniam gest Piotra, fundatora  "rocznej prenumeraty" - Wielki Szacun!

 

ps. Jeśli ktoś z naszych komercyjnych czytelników jest zainteresowany dorzuceniem kolejnej nagrody do puli chętne zapraszamy!  To przecież też forma reklamy lub jak wolicie specyficznego PR utrzymującego relację z tą dość hermetyczną i wybredną grupą klientów  ^-^  !

 

I prywatnie:  jak kiedyś pisałem zdrowa konkurencja, współistnienie tych samych użytkowników na różnych forach działa pozytywnie na społeczność w ogólnym tego słowa znaczeniu. Pluralizm zaś zawsze wychodzi wszystkim na dobre, jest to oznaka demokracji i symbol naszych, dokonywanych  wolnych wyborów. Poza tym  co odmienne zwykle się uzupełnia i paradoksalnie można wykroić z tego część wspólną. Pisząc z wzajemną kulturą i poszanowaniem, czyli z  cechami  tak charakterystycznymi dla  astro-miłośników - wystawiamy sobie dobre świadectwo!

Czego wszystkim życzę!

 

Pozdrawiam Ignis

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepszy by był konkurs na czas z odliczaniem (w danym dniu o danej godzinie), ale za to z pytaniami dobranymi na takim poziomie, żeby szanse miało nie tylko kilku wyjadaczy? :)

Z odliczaniem? Pewnie chodzi Ci o to, co mniej więcej przedstawiłem w regulaminie. Termin podany z odpowiednim wyprzedzeniem. Obawiam się, że wszystkim nie dogodzi. Strasznie zależy mi na tym, żeby czas udzielenia odpowiedzi miał wpływ na punktację bo to promuje wiedzę nad guglanie ;) Poziom pytań?  Zerknij:

 

1wvz.jpg

 

To jest quiz, który zrobiłem jakiś czas temu na sąsiednim forum. Mniej więcej o takie coś mi chodzi.

 

Poza tym  co odmienne zwykle się uzupełnia i paradoksalnie można wykroić z tego część wspólną. Pisząc z wzajemną kulturą i poszanowaniem, czyli z  cechami  tak charakterystycznymi dla  astro-miłośników - wystawiamy sobie dobre świadectwo!

Przeczytać, zanotować, zapamiętać!

 

Jeszcze kilka newsów:

- Piotrek Guzik zadeklarował pomoc merytoryczną. Nie da się ukryć, że poziom renomy i zaufania do inicjatywy wzrośnie ;)

- Mam nadzieję, że Krzysiek Kida będzie drugą osobą - konsultantem. Wysłał mi kilka pytań, które przygotował na konkurs, który chodził Mu po głowie i pasują mi one jak najbardziej do koncepcji.

- Piotrek Trybus zaproponował fajną nagrodę, precyzowanie w trakcie :)

- Wcześniej Jacek Erbel (ten sam, który wcale i w ogóle nie wiedział o co chodzi z jin-jangiem na głównej :D :D :D ) zaproponował Atlas Księżyca, mam nadzieję, że aktualne ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Wcześniej Jacek Erbel (ten sam, który wcale i w ogóle nie wiedział o co chodzi z jin-jangiem na głównej :D :D :D ) zaproponował Atlas Księżyca, mam nadzieję, że aktualne ;)

U mnie słowo - droższe pieniądza 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. Brak dalszych komentarzy interpretuję jako doskonałość koncepcji nie potrzebującej żadnych usprawnień :D Tylko mi później po fakcie nie marudzić, że można było inaczej zrobić ;)

 

Teraz serio.

Wczoraj dostałem propozycję przeznaczenia pewnej fajnej książki w poczet nagród, łącznie z zapytaniem czy może być to coś, co było używane. Szczerze mówiąc do tej pory zastanawiam się nad tym i nie wiem co odpowiedzieć :/ Jestem raczej na tak...ale pewności brak...

 

Druga sprawa. BAAAAARDZO WAŻNA!

 

Chciałbym zrobić test

JUTRO!

Wrzucę zestaw prostych pytań o godzinie 16:00 polskiego czasu. Fajnie byłoby jakby jak najwięcej osób potraktowało to serio i jak najszybciej wysłało mi odpowiedzi na PW. Chcę po prostu wiedzieć czy privy mają jakąś większą obsuwę w dostarczaniu wiadomości i w ogóle jak to wyjdzie od strony technicznej :)

  • Like 1

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 .... Tylko mi później po fakcie nie marudzić, że można było inaczej zrobić ;)

 

Ale się uśmiałem :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. Brak dalszych komentarzy interpretuję jako doskonałość koncepcji nie potrzebującej żadnych usprawnień :D Tylko mi później po fakcie nie marudzić, że można było inaczej zrobić ;)

Wiesz, tak naprawdę wyjdzie w praniu.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi by jej "używaność" nie przeszkadzała. Ba! Nawet wolę używane książki. Kupiłem/dostałem kilka astronomicznych/astrofizycznych pozycji, i wg mnie dużo przyjemniej się je czyta. Już grzbiet jest "złamany" więc mi się książka nie zamyka :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka wniosków:

- Jest kilka nagród. Pewnie zrobię tak, że czołowa piątka z finału będzie nagrodzona. Drugą kwestią jest to, że proponowałbym wybór nagród przez nagrodzonych. W tym sensie, że zwycięzca wybiera 2 nagrody z puli, kolejne miejsca po jednej. Gdy sztywno przyporządkuję nagrody do miejsc, może się okazać, że prenumeratę Astronomii wygra ktoś, kto już takową posiada.

 

- Test z privami wypadł bez zarzutu. We wszystkich siedmiu przypadkach czas wysłania i czas otrzymania przeze mnie odpowiedzi był taki sam.

 

- Pozostaje kwestia terminu - sobota czy niedziela? Tutaj oczekuję vox populi ;)

 

- Punktacja. Myślę nad modyfikacją, tak żeby najszybszych premiować ale żeby to nie była duża różnica w punktach. Załóżmy 5 pkt za poprawną odpowiedź do 2 godzin i punkt dodatkowy jeśli zmieści się w 30 minut. Punkt mniej dopiero po 2 godzinach do 24 godzin. Żadnych innych progów. 

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

- Pozostaje kwestia terminu - sobota czy niedziela? Tutaj oczekuję vox populi ;)

 

- Punktacja. Myślę nad modyfikacją, tak żeby najszybszych premiować ale żeby to nie była duża różnica w punktach. Załóżmy 5 pkt za poprawną odpowiedź do 2 godzin i punkt dodatkowy jeśli zmieści się w 30 minut. Punkt mniej dopiero po 2 godzinach do 24 godzin. Żadnych innych progów. 

ad. Termin - proponuję sobota po 18.00 lub niedziela od 16.00 - ludu wtedy najwięcej :)

ad. Punktacja - proponuję jednak większą premię za wiedzę w głowie niż z Netu - czyli premia za czas. 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. Punktacja - proponuję jednak większą premię za wiedzę w głowie niż z Netu - czyli premia za czas. 8)

Różnica punktu na pytanie dla pierwszych 30 minut to mało? Przy 25 pytaniach to 25 punktów więcej (150 do 125 czyli o 1/5 więcej)  ;) Chociaż całą punktację można obniżyć o punkt i wtedy procentowo wyjdzie większa premia. 5 punktów do 30 minut, 4 punkty powyżej, to daje 125 do 100 czyli o 1/4 więcej...

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku zaznaczę, że jest to tylko luźna propozycja.

 

Może by pytania wrzucać na serwer w mniejszych paczkach (np po 5 pytań) ale spontanicznie. Nie podając dnia ani godziny. Jaki miało by to sens? Myślę, że rozkręciło by trochę forum bo ludziska częściej by zaglądali. Na pewno nie jest to na korzyść tych, którzy mają bogate zaplecze wiedzy ale daje szanse wszystkim. A przecież w takim konkursie chodzi o dobrą zabawę.

 

Pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nieeeee Szymon, na takie coś się nie zgodzę :P To zniechęciłoby ludzi. Potrzeba jasnych, przejrzystych zasad. Nie zapominajmy też, że przede wszystkim to konkurs, do tego fajne nagrody, a zabawa przy okazji.

Spoko. To była tylko taka cicha propozycja. :P

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie ważne kwestie:

 

1. Najpierw obowiązek :)

Dodałem ankietę do tematu. Jest to ostatnia sprawa, co do której mam wątpliwości czyli termin rozgrywania kolejnych rund. Miałem sugestię, że sobota, miałem też, że niedziela będzie lepsza. Głosowanie do przyszłej niedzieli :)

 

2. Teraz przyjemność :)

Zrobiła się całkiem fajna lista nagród. Mam nadzieję, że to nie koniec i nawet w trakcie konkursu może jakiś majętny sponsor stwierdzi, że warto w to wejść. Póki co lista przedstawi się następująco:

- Roczna prenumerata miesięcznika "Astronomia"

- Nagroda o wartości 300zł

- Nagroda o wartości 100zł

- Okular Denkmaier 14mm

- Meteoryt o wartości od 50 do 100zł

- "Poradnik Miłośnika Astronomii" Marka Substyka.

- Zaawansowany Atlas Księżyca

- Książka "The Casual Sky Observer's Guide: Stargazing with Binoculars and Small Telescopes"

 

Część z tych opcji muszę doprecyzować z osobami, które je sponsorują.

Gwoli wyjaśnienia, Atlas Księżyca to dokładnie ten sam, którego akcja drukowania odbywała się na tym forum w zeszłym roku, a krótki opis znajduje się np, tutaj: http://mrudy1212.blogspot.co.uk/2013/02/zaawansowany-atlas-ksiezyca.html

Ostatnia pozycja to dokładnie to: http://www.amazon.co.uk/Casual-Skyi-Observers-Guide-Astronomers/dp/1461405947/ref=sr_1_1/275-2518702-0754032?s=books&ie=UTF8&qid=1391786919&sr=1-1

 

Stwierdziłem, że najlepszą opcją będzie wybór nagród przez zwycięzców. Mówi o tym punkt 10.1 regulaminu: Nagrody nie są przypisane do konkretnych miejsc. Zwycięzca finału wybiera 3 nagrody z listy, zdobywca drugiego miejsca - 2 nagrody z pozostałych, kolejne 3 osoby po jednej.

Jeśli znajdzie się więcej nagród to i premiowanych miejsc będzie więcej, na razie jest 5.

W ogóle obecna forma regulaminu to praktycznie wersja ostateczna i nie spodziewam się większych zmian, poza efektem wcześniej wspomnianej ankiety.

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)