Skocz do zawartości

KONKURS WIEDZY ASTRONOMICZNEJ


  

32 użytkowników zagłosowało

  1. 1. W jaki dzień powinieć być przeprowadzony etap Konkursu Wiedzy Astronomicznej?



Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Termin ustalony, teraz pozostaje tylko czas zarezerwować :) Co do testu wyboru... nie wiem, czy czasem osoby z mniejszą wiedzą, zamiast poszukać informacji nie zaczną strzelać... ale poza tym pomysł mi się podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem się nie udzielać w tym wątku, bo jak dotychczas Osoby, które się za jego organizację zabrały, dbały o bardzo dobry rozwój sytuacji.

Jako, że piszę o widocznej porze, wtrącę się tylko pokrótce. Test wyboru moim zdaniem nie jest najlepszym pomysłem. Oprócz tego, że będzie można strzelać (co na pewno nie promuje wiedzy, tylko farciarzy), to jeszcze na pewno łatwiej i szybciej będzie można odnaleźć prawidłową odpowiedź w internecie, mając kilka wariantów do wyboru niż nie mając ich wcale. Dajmy wolną rękę uczestnikom - należy tylko zadbać, by pytania były układane w sposób jednoznaczny i zrozumiały, a i na odpowiedzi trzeba wyznaczyć jakąś tolerancję - co jeszcze zaliczyć, a czego już nie. 

Spodziewam się dlaczego pojawia się pomysł testu wyboru - na pewno sprawniej będzie się to wszystko sprawdzało, ale uwierz mi, Danielu, że w interesie konkursu promującego wiedzę, jest utrudnianie zawodnikom oszustwa, czyli np. wyszukiwania wiadomości w internecie, czy strzelania.

Cieszę się, że ta inicjatywa dochodzi do skutku i mam nadzieję, że w praktyce najważniejsza będzie wiedza uczestników. :)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już za tydzień :)

Pytania są w trakcie "dopieszczania" zgodnie z uwagami Krzyśka i Piotrka. Będzie ich nie 25 a 30. 25 moich, jednak w formie pytań testowych. Krzysiek twierdzi, że dosyć trudne :D Myślę, że test wbrew obawom Mikołaja nie ułatwi szukania odpowiedzi (tym bardziej, że do wyboru jest często 5 albo 6 odpowiedzi), a strzelanie to ryzyko, które może niezbyt dobrze zakończyć się dla "strzelca" ;)  Uprzedzam, że są małe pułapki ;)

5 dodatkowych pytań będzie dotyczyć natury gwiazd, są to pytania przygotowane przez Krzysztofa Kidę i najprawdopodobniej wszystkie etapy takie 5 pytań będą zawierać. Na ten moment są to pytania otwarte, ale nie wykluczone, że również będą w formie testu.

Pytania pojawią się za nieco ponad tydzień w tym temacie:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4089-konkurs-wiedzy-astronomicznej-i-etap/

Ten temat służył będzie również do opublikowania odpowiedzi i punktacji etapowej oraz oczywiście komentarzy, dyskusji na ten temat (mam nadzieję, że bez większych sporów).

Polecam zapoznanie się z regulaminem gdyż jest to forma właściwie ostateczna :)

  • Like 2

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już za tydzień :)

Daniel - To za tydzień to już chyba jutro ????

Ściągawki naszykowane - mózgi naładowane ??????

Trzeba grać aby coś wygrać 8) Tam nie wchodźcie wypożyczyłem wszystko http://www.bu.uni.wroc.pl/biblioteki-specjalistyczne/astronomia  tu też http://www.astronomia.pl/biblioteka/ :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba grać aby coś wygrać 8) Tam nie wchodźcie wypożyczyłem wszystko http://www.bu.uni.wroc.pl/biblioteki-specjalistyczne/astronomia  tu też http://www.astronomia.pl/biblioteka/ :D

 

Nie po to Ci wczoraj wysyłałem pytania z prawidłowymi odpowiedziami żebyś teraz po bibliotekach ganiał :P

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie po to Ci wczoraj wysyłałem pytania z prawidłowymi odpowiedziami żebyś teraz po bibliotekach ganiał :P

Sprawdzałem Cię :P

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Powoli można myśleć o drugim etapie :)

Temat już jest. W podanym terminie pojawi się tam kolejne 30 banalnie łatwych pytań :)

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4275-konkurs-wiedzy-astronomicznej-ii-etap/

 

Pierwszy etap wygrał matti_94 i jak na razie jest faworytem do zwycięstwa. Jako, że był On pierwszym uczestnikiem, który dołączył do konkursu, otrzymał mały upominek, który zawdzięczamy szczodrości Jacka Erbela :)

 

Jeszcze sporo przed nami, a patrząc na punktację po pierwszym etapie, cały czas można dołączyć do zabawy z dużymi szansami na sukces, dlatego jak najbardziej zachęcam tych, którzy opuścili inaugurację na dołączenie w kolejnym etapie :)

 

Nie ma wymówek, że ktoś nie wiedział. Jest jeszcze ponad 2 tygodnie, a szefu wygospodarował miejsce na stronie głównej dla oczoj*bnej grafiki informacyjnej, która powinna się tam wkrótce pojawić :D

  • Like 3

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WAŻNE OGŁOSZENIE PARAFIALNE!

 

Po sugestiach, że termin wielkanocny nie wszystkim może pasować, termin II etapu przenoszę na niedzielę 13.04.

Rozumiem, że ludzie chcą spędzić czas z rodziną, spędzić świąteczny czas z dala od komputera (sam w to nie wierzę :D )

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ale o której godzinie?

 

Ekologu a racz spojrzeć z uwagą - nawet malutką na Baner Konkursowy na Głównej Stronie FA ;)

Ze dwa tygodnie temu z hakiem - został uaktualniony.

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie "wynikowym":

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4179-konkurs-wiedzy-astronomicznej-wyniki/?p=61476

 

...Aga wrzuciła prawidłowe odpowiedzi i tabelkę z wynikami drugiego etapu. Zestaw odpowiedzi jest ode mnie, uzupełnianie tabelki i obliczenia to Jej zasługa :)

Jakby coś nie teges, ktoś zauważył jakieś przeoczenie czy błąd to pisać i poprawimy :)

Jutro będę miał więcej czasu to skrobnę co nieco szerzej, tymczasem zapraszam do dyskusji :)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dyskutować :p  Na naszym forum mamy MrVinquera. Hura hura hura!   Dodatkową nagrodę (dlań) opisałem w statusie Piotrkusia ;)

Pozdrawiam

p.s.

Jak zwykle dzieki wiekie za pracę wszystkich co przygotowywali ten konkurs. Należą się Diamenty bo taki konkurs to diament wśród zwykłości codziennej.

No niechby takie diamenciki:

 

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/110295,na-glowe-pada-nam-pyl-diamentowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mogę powiedzieć... Że mam nadzieję, że może następnym razem będę miał czas odpowiadać tak szybko jak się da! Z ilości swoich dobrych odpowiedzi jestem nawet zadowolony, ale ten mnożnik :P

Dzięki chłopaki za super zabawę :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komentarz do pytań v.1 :)

 

1.  Orbita której planety Układu Słonecznego jest najbardziej zbliżona do koła?

 

Tutaj nie ma żadnej filozofii. Mimośród Wenus jest mniejszy niż 0,01 i nie ma sobie równych w US. Prawie wszyscy odpowiedzieli dobrze :)

 

2. Obiektem Układu Słonecznego o największym znanym albedo jest?
 
Enceladus to czyściutki, świeżutki lód, odbija prawie wszystko co dostaje. Obstawiałem, że ktoś obstawi Europę i się nie zawiodłem.
 
3. Które dwa z wymienionych zjawisk nie występują bądź nie występowały na Jowiszu?
 
Tutaj nie wszyscy skumali, że prawidłowe odpowiedzi są dwie. Wielka Ciemna plama to twór na Neptunie, Wielka Biała Plama na Saturnie.
 
4. Ile planet w Układzie Słonecznym nie posiada nazwy wywodzącej się z panteonu rzymskich bogów?
 
Chyba jedno z najłatwiejszych pytań, aczkolwiek sprawiło niektórym problemy. Oczywiście chodzi o Urana (grecki Uranos) i...Ziemię. Nawet jeśli zapomnieć na chwilę o języku polskim to Gaja też jest boginią grecką (mamuśką i jednocześnie żoną wspomnianego Uranosa :D )
 
5. Wskaż prawidłową odpowiedź:
c) Uran ma większą średnicę i mniejszą masę niż Neptun
 
Niewiele większy, ale dużą gęstością nie grzeszy więc masą przegrywa.
 
6. Messier 82 zwany potocznie "Galaktyką Cygaro" to galaktyka:
 
Spiralna. Niecnie liczyłem na odpowiedzi "nieregularna" ale prawie wszyscy wygrali z tym pytaniem. Spiralność cygarka to dosyć świeża sprawa. W 2005 roku odkryto w podczerwieni dwa ramiona spiralne co zmieniło pogląd na kształt popularnej galaktyki.
 
7. W którym ramieniu Drogi Mlecznej znajduje się Układ Słoneczny?
 
Oriona, pytanie bez jakiejś większej historii, aczkolwiek starałem się bardzo uważać, żeby nie było wątpliwości. Nie umieściłem wśród odpowiedzi Ramienia Perseusza bo istnieje teoria, wedle której ramię Oriona jest jego częścią, więc ktoś mógłby tak odpowiedzieć i mieć argumenty na poparcie tej odpowiedzi. Komplet poprawnych odpowiedzi.
 
8. NGC1 to:
 
Galaktyka w Pegazie. Tyle :)
 
9. Ogólne określenie punktu orbity, który znajduje się najdalej od ciała wokół którego ta orbita się znajduje to:
 
Apocentrum. Aphelium to właściwie to samo tylko dotyczące Słońca, Apogeum odnośnie Ziemii, Apareum odnośnie Marsa, a Apeks to zupełnie coś innego.
 
10. Pierwszy żółty karzeł (oprócz Słońca), wokół którego odkryto planetę, znajduje się w gwiazdozbiorze:
 
Rok 1995, gwiazda 51 Pegasi, planeta nazwana wdzięczną nazwą Bellerofont - gazowy olbrzym na orbicie bardzo blisko swojej gwiazdy :)
 
 
  • Like 1

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11. Długość promienia widzialnego (obserwowalnego) Wszechświata oceniana jest na:
 
46 mld lat świetlnych. Dosyć sporo co wywołuje częste dyskusje, typu: "Jak to? Przecież Wszechświat ma niecałe 14 mld lat, a nic nie może poruszać się szybciej niż światło, więc nie może być większy niż 14 mld lat świetlnych!" Sprawa nieco bardziej skomplikowana, zdecydowanie na dłuższy wywód :)
 
12. Określenie "Bąbel Lokalny" odnosi się do:
 
Obraz wart tysiąca słów:
Local_bubble_pl.jpg
 
13. Grupa Lokalna Galaktyk znajduje się w Supergromadzie Lokalnej zwanej też:
 
Supergromada w Pannie. Według mnie najłatwiejsze pytanie i jednocześnie ostatnie jakie dorzuciłem do zestawu. Miało być inne ale Piotrek Guzik uświadomił mi jego problematyczność :) Komplet dobrych odpowiedzi.
 
 
14. Które z wymienionych radioźródeł znajduje się w naszej galaktyce?
 
Cassiopeia A to pozostałość po supernowej. Reszta to galaktyki. Tak jak Cygnus X-1 zebrał żniwo w pierwszym etapie, tak Cygnus A tutaj :D
 
15. Najczęściej występującym pierwiastkiem chemicznym we Wszechświecie poza wodorem i helem jest:
 
Tlen, dorzucimy ładny wykres:
 
SolarSystemAbundances.png
 
16. Pierwszym sztucznym satelitą innej niż Ziemia planety był:
 
Mariner 9, komplet dobrych odpowiedzi :)
 
17. TMK - radziecki projekt załogowych misji w kierunku Wenus i Marsa nie doszedł do skutku z powodu:
 
Problemy techniczne. Chodziło o rakietę nośną N1, która albo wybuchała albo wykonywała przedziwne manewry. Przez to dzisiaj Putin nie musi wysyłać wojsk by chronić swoich obywateli na Marsie ;)
 
18. Pierwszej fotografii księżyca planetoidy dokonała sonda:
 
Sonda Galilo, księżyc Idy - Daktyl, a focia wygląda tak:
 
Dactyl-HiRes.jpg
 
19. Mirosław Hermaszewski był pierwszym (i jedynym) Polakiem, który odbył lot w kosmos. Ile krajów miało swoich przedstawicieli w kosmosie wcześniej niż Polska?
 
Niestety nie załapaliśmy się na podium. Oprócz dwóch gigantów, wyprzedziła nas też sąsiadka Czechosłowacja w osobie Vladimira Remka.
 
20. Częścią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie jest moduł:
 
Priroda. Była częścią stacji Mir. Skończyła marnie ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21. Największy obecnie refraktor na Świecie znajduje się:

 

Oczywiście tam gdzie wszystko (no prawie) jest naj i pro czyli w USA i ma niewiele ponad metr średnicy. W Polsce jest to podobno 30cm Zeiss w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Największy w historii refraktor znajdował się we Francji, miał 1,25 m i został zbudowany na targi w Paryżu w 1900 roku. Przeciekawa konstrukcja:

 

Great_Ex_Telescope_Design.jpg

 

22. Pierwszym obiektem, który stał się celem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a była:
 
Gromada otwarta NGC 3532 w Kilu
 
23. Który z wymienionych dużych teleskopów, umieszczony jest na montażu paralaktycznym?
 
Teleskop Hale'a. Później stwierdzono, że paralaktyk nie nadaje się pod większe kontrukcje i kolejne giganty począwszy od nieudanego radzieckiego lustra na Kaukazie wiszą na różnych wariacjach alt-az.
 
24. Giovanni Cassini był dyrektorem obserwatorium w:
 
Paryżu. Sam sobie je założył :D
 
25. W jakim celu na przełomie XVIII i XIX wieku stworzono tzw "Policję Nieba", do której należeli m.in William Herschell i Charles Messier?
 
Szukali planety między Marsem i Jowiszem. Reguła, którą później nazwano Titiusa-Bodego, fajnie odzwierciedlała relację odległości planet od Słońca pod warunkiem, że za Marsem jest nieznana planeta, więc zaczęto jej szukać. Każdy z członków Himmelspolizei dostał 15* ekliptyki do sprawdzenia. W końcu odkryto Ceres, wówczas 8 planetę US (nie znano jeszcze Neptuna), a dalej to już posypały się odkrycia kolejnych małych obiektów w pobliżu.

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale promień Wszechświata mnie zaskoczył, bo chyba automatycznie już nasuwa się odpowiedź 14mld, a tu niespodzianka. Ciekawe, muszę o tym poczytać bo się ostro zdziwiłem, dlaczego akurat 46mld. "Dłuższy wywód" byłby zdecydowanie polecany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos Cassiniego i obserwatorium w Paryżu to słyszałem że Heweliuszowi zaproponowano kierownictwo tam właśnie ale nie chciał i wtedy dopiero Cassini został dyrektorem. Heweliusz też zastanawiał się nad genezą pierścieni Saturna, a Cassini dzięki odpowiednio dużej aperturze mógł dokładnie je obserwować. Może mielibyśmy przerwę Heweliusza a nie Cassiniego gdyby przyjął to stanowisko :D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozpoczął się maj, więc myślę, że trzeba powoli myśleć nad trzecim etapem, ja nad pytaniami, dotychczasowi uczestnicy nad dobrym przygotowaniem, a ci co do tej pory nie uczestniczyli, mogą przemyśleć swoje postępowanie i naprawić ten błąd ;) :D

 

Dokładny termin jak zwykle w nowym temacie. Do Roberta prośba o aktualizację na głównej :)

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4475-konkurs-wiedzy-astronomicznej-iii-etap/

  • Like 1

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)