Skocz do zawartości

MaximDL vs PHD2


Rekomendowane odpowiedzi

Temat porównania guidingu w tych dwóch programach pewnie się gdzieś już zdążył przewinąć. Do Maxima nie widzę żadnych aktualizacji od lat a PHD2 jednak co jakiś czas wrzuca nowe wersje. Zatem algorytmy PHD2 widać ewoluują a Maxim choć uznany w świecie stoi w miejscu. Sam nie testowałem i nie porównywałem. Czy ma ktoś może jakieś doświadczenia w tym zakresie? Czy to już ten moment, w którym można powiedzieć że lepiej guidować z PHD2 niż z MaximDL?

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam używałem guidingu w Maximie bardzo długo i w szopce sprawdza się dobrze. Ale z moich obserwacji wynika, że PHD2 jest bardziej uniwersalny i radzi sobie w przeróżnych sytuacjach - guidowałem nim wielką tubę ze spektroskopem przy skali 0.3"/px (tam był wewnętrzny OAG w spektroskopie), 8 calowego newtona przez refraktor ED72, guidowałem SW Adventurera tylko w osi RA przez małą lunetkę 30mm, guidowalem iOptrona CEM26 przez obiektyw MC Sonnar 135 i zawsze sobie dawał radę i prowadził jak trzeba. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PHD2 w najnowszej wersji ma opcję guidowania na wielu gwiazdach (multi star guiding). Sprawdza się świetnie przy słabym seeingu. Ponadto daje możliwość guidowania w naszych warunkach z subsekundowymi ekspozycjami co jest przydatne z dobrze wyregulowanymi montażami o małym backlashu.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cyberboss napisał:

PHD2 w najnowszej wersji ma opcję guidowania na wielu gwiazdach (multi star guiding). Sprawdza się świetnie przy słabym seeingu. Ponadto daje możliwość guidowania w naszych warunkach z subsekundowymi ekspozycjami co jest przydatne z dobrze wyregulowanymi montażami o małym backlashu.

Właśnie nie dawno doczytałem, że Maxim też ma taką opcje, jeszcze nie testowałem (czekam na pogodę). Ciekawe jak się sprawdza No i jak wypada w konkurencji z PHD. Poniżej screen z manuala 

958901014_obrazekPNG.thumb.png.d537e1041c100be258d4a5eb66bcde72.png

 

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą PHD2 (wg mnie) jest też możliwość wykorzystania go w innych programach do akwizycji, ponieważ PHD udostępnia interfejs, dzięki któremu można go kontrolować z zewnątrz. Po opanowaniu PHD będziemy mogli wybierać w programach jak w ulęgałkach - Ekos, SGPro, NINA, CCDCiel, APT - każdy z nich i pewnie jeszcze kilka innych współpracuje z PHD2. Jeśli zdecydujemy się zmienić program do akwizycji, to jest duża szansa, że wciąż będziemy mogli guidować ulubionym PHD ? 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

A ja będę w poprzek ? Ponieważ Maxim ma wszystko , co potrzebuję do obsługi moich setupów to po co mam sobie komplikować życie? Działa i to bardzo dobrze i guiding i wszystkie inne wymagane funkcje.

To właśnie clou mojego pytania. Maxim jest bardzo wygodny bo to kombajn, który ma wszystko - byłem tylko ciekaw czy ktoś próbował prowadzenia w dwóch programach i zauważył, że PHD na przykład daje znacznie lepsze rezultaty ... nie wiem np. RMS jest mniejszy albo coś w tym stylu. Jeśli nie ma różnicy to faktycznie szkoda zawracać sobie głowy. Dla przykładu mogę napisać że widzę dużą różnicę w ostrzeniu przez MaximDL a FocusMax. Maxim często mi się wykłada i dość często nie może ukończyć krzywej "V" w FocusMax'ie mi się to nie zdarza więc w zasadzie odkąd zacząłem korzystać z tego drugiego nie wracam już do Maxima (w kwestii ostrzenia)

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywalem obu.

Roznice pomiedzy guidingiem maxima i phd sa niewielkie. Za to phd ma wiecej opcji konfigu i jest przejzystrza obsługa. 

 

Dopiero odpalenie multistars w phd daje kopa. U mnie z/bez tego to ok 20proc lepsze prowadzenie. Maxim nie majac tego tez daje rade, ale kazdy dazy do perfekcji. Ja wybralem phd.

  • Like 1

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PHD2 ma też fajną opcję do śledzenia komet podczas guidowania na 'normalnych' gwiazdach. Wystarczy odczytać np w CdC godzinny ruch komety i wpisać go w okienku Comet Tracking w PHD i guiding będzie prowadzony tak, żeby teleskop śledził właśnie kometę. Testowałem to jakiś czas temu i działało całkiem sprawnie. 

image.png.4c8f5f60631e5d358e2aa1ead2621d97.png

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)