Skocz do zawartości

Czy odrośnik w lornecie poprawia kontrast obrazu ?


Mareg

Rekomendowane odpowiedzi

Sam próbuję sobie odpowiedzieć na tytułowe pytanie ale bardzo chętnie dowiem się, czy kogoś takie pytanie już kiedyś nurtowało i czy ktoś robił w tym kierunku jakieś testy.

Ze swej strony mogę napisać, że zrobiłem odrośniki do APM 25x100 ED, takie jak na poniższych zdjęciach, i nie zauważyłem poprawy kontrastu obrazów.

APM_2.jpg.53a874775987c8035e37a1caeaf5e6f0.jpg

APM_3.jpg.258f366fd39b09d8a1e37c47ee2c415a.jpg

APM_4.jpg.26974a72cb37209b764c1e1544a624e2.jpg

Z podzieleniem się moimi wnioskami czekałem na obserwacje przy Księżycu, który wczoraj miał fazę około 50 %.
Mimo takiego Księżyca i miejscówki ?20.7 mag/arcsec2 udało mi się zlokalizować namiastki M33 i całkiem wyraźnie M97, jednak nie było różnicy czy z odrośnikami, czy bez.
Także testowałem odrośniki z takim samym wynikiem na jaśniejszych obiektach jak M42 czy M31.

Moim głównym celem zabawy w odrośniki była właśnie nadzieja na poprawę kontrastu obrazu przez blokowanie światła które nie bierze udziału w formowaniu obrazu a tylko rozprasza się w środku tubusów, bo generalnie nie mam problemów z roszeniem się obiektywów, a tylko okularów od wilgoci z załzawionych na zimnie i wietrze oczu (prace nad grzałkami trwają). Ale najwyraźniej ta lornetka nie ma problemów z rozpraszaniem pasożytniczego światła, więc nie ma sensu wożenia ze sobą takich ogromnych i przyciężkawych odrośników.

Za to na pewno wydrukuję sobie odchudzone "bazy odrośników", które nasuwają się na tubusy (dopasowanie i kasowanie luzów na paskach weluru), a które w obecnych odrośnikach używam do mocowania księżycowo-planetarych przysłon na obiektywy, takich jak tu założonych do obserwacji Księżyca:

APM_5.jpg.ba0caf486ab9b15d89fc67e9a421aa22.jpg

Mam dwa komplety takich przysłon, z otworami 50 i 25 mm (na zdjęciu), które redukują mi pełną źrenicę wyjściową 4 mm do 2 mm i 1 mm, a które są bardzo pomocne przy obserwacjach Księżyca, jasnych planet czy gwiazdek podwójnych.
Z przysłonami obraz nie tylko nie wypala oczu, ale także dramatycznie wzrasta punktowość gwiazdek, przynajmniej dla moich oczu z astygmatyzmem.
Z taką przysłoną po raz pierwszy widziałem tą lornetką przerwę między Saturnem a jego pierścieniami.
 

  • Like 5

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Paweł Sz. napisał:

Czy z przysłonami udało ci się wyciągnąć więcej detalu na Jowiszu i Saturnie? 

Zdecydowanie tak.
Pewnie miało na to wpływ i przyciemnienie obrazu, i redukcja wad optycznych przez zmniejszenie światłosiły lornetki (f/3.7 !!!), i mniejszy wpływ mojego astygmatyzmu dla mniejszych źrenic wyjściowych.
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Mareg napisał:

Zdecydowanie tak.
Pewnie miało na to wpływ i przyciemnienie obrazu, i redukcja wad optycznych przez zmniejszenie światłosiły lornetki (f/3.7 !!!), i mniejszy wpływ mojego astygmatyzmu dla mniejszych źrenic wyjściowych.
 

a jak to wygląda w obserwacjach dziennych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Leon napisał:

a jak to wygląda w obserwacjach dziennych ?

Na razie trwa zbieranie danych obserwacyjnych ?...

Wstępne wnioski: w obserwacjach dziennych przysłanianie ma o wiele mniejsze znaczenie, jeśli w ogóle, bo oko samo przycina oryginalną źrenicę wyjściową.
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym przysłanianiem jest tylko jeden problem, drastycznie spada rozdzielczość. Tylko może w powiększeniu 25x nie ma to aż tak wielkiego znaczenia ?

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kiedyś myślałem o przysłonie do 28x110, ale względem planet - Jowisz pokazał mi jednej nocy pięknie pasy, ale walił dość mocno po oczach. Podejrzewam, że z jakimś filtrem/przysłoną byłoby jeszcze lepiej, a kontrast łatwiej do dostrzeżenia ? W Księżycu mi to nie przeszkadzało.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mareg napisał:

Na razie trwa zbieranie danych obserwacyjnych ?...

Wstępne wnioski: w obserwacjach dziennych przysłanianie ma o wiele mniejsze znaczenie, jeśli w ogóle, bo oko samo przycina oryginalną źrenicę wyjściową.
 

No tak, troszkę namieszałem  przez nie sprecyzowane pytanie , nie chodzi mi o przysłonę tylko o odrośnik i jaki ma wpływ na kontrast w obserwacjach dziennych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Leon napisał:

No tak, troszkę namieszałem  przez nie sprecyzowane pytanie , nie chodzi mi o przysłonę tylko o odrośnik i jaki ma wpływ na kontrast w obserwacjach dziennych

W obserwacjach dziennych odrośników nie testowałem, tylko przysłony.
Ale jeśli w nocy nie pomagają na kontrast, bardzo zdziwiłbym się, gdyby w dzień było inaczej.
Ale na pewno to przy okazji sprawdzę.
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartek M. napisał:

Na pewno kontrast poprawia osłona od strony oczu. Mam zamiar niebawem użyć TPU na drukarce, aby zrobić taką osłonę, a Ori muszle zdjąć.

Ja zawsze robię sobie "domki z rąk" w ogół okularów.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jutomi napisał:

Czego użyłeś do wyczernienia odrośników?

Wydaje mi się, że nawet jeśli nie wzrośnie kontrast to korzyścią będzie odcięcie świateł bocznych: latarni ulicznych czy smug reflektorów od przejeżdżających aut.

Odrośniki są wyklejone welurem plus paski bawełnianej taśmy izolacyjnej.
W paru miejscach podmalowywałem Black 3.0.

Odrośniki na pewno pomagają w sąsiedztwie latarni i sztucznych świateł.
Tyle że lornetki to jest mój wyjazdowy sprzęt i wtedy mam przyzwoite miejscówki bez żadnych lamp a zaświetlenie jest spowodowane odległymi łunami miejskimi.
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odcięcie bocznych źródeł światła od strony okularów ma bardzo duże znaczenie, używam do tego Bino Bandit, kawałek materiału, który pasuje do każdej lornetki.

Na zdjęciu razem z apm 28x110:

IMG_20220120_225435.thumb.jpg.82a5041fd6c30bebcb0dede3e163684f.jpg

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)