Skocz do zawartości

prośba o identyfikację obiektu


laik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam użytkowników forum.

Od  kilkunastu dni jadąc do pracy samochodem obserwuję (nieuzbrojonym okiem) na niebie jasny punkt.

Czas obserwacji: około 6.30 -7.00 rano na jaśniejącym niebie.

Kierunek: wizualnie wschód (jaśniejąca część nieba) wg. orientacji drogi na mapach zumi prawie idealnie pd-wschód

Miejsce obserwacji: okolice Wrocławia

 

Na początku obserwacji, gdy niebo było ciemne, myślałem że to Syriusz. Dziwnym jest to, że obecnie w porze obserwacji niebo jaśnieje, do tego stopnia, że jest to jedyny tak jasny obiekt na niebie, co raczej wyklucza gwiazdę. Później pomyślałem, że to ISS, ale ta chyba jest za mała, żeby widzieć ją gołym okiem. Zatem co to jest? Wenus?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Słyszałem też, że zimą widać Syriusza (niby najjaśniejsza gwiazda zimowego nieba), a także Merkurego.

 

 

 

Nie przegap okazji, od 12 do 20 lutego mamy okazję zobaczyć Merkurego gołym okiem. Najlepszy czas do oglądania to ok. 30 minut po zachodzie słońca...



... Planeta będzie widoczna 10 stopni ponad horyzontem na południowy - zachód. Tuż pod Merkurym pojawi się Mars - czerwona planeta będzie jednak słabo widoczna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rano to na pewno Wenus. Syriusz widoczny jest całą noc nad południowym horyzontem w lewo i w dół od Oriona.

 

Natomiast z Merkurym to nie takie proste. Ten cytat skąd wytrzasnąłeś i jakiego roku dotyczy? Bo wg mnie roku 2013.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To błędne założenie. 365 dni to jedynie okres obiegu Ziemi, a każda z planet ma swoje okresy orbitalne, co mocno komplikuje sprawę :)

 

Laik, myślę, że nie zgrzeszę tu reklamą jak zaproponuję przemyślenie zakupu prenumeraty miesięcznika "Astronomia" (do niedawna "Astronomia Amatorska"). Na pewno Ci się przyda. Grafikę z linkiem masz w górnym panelu forum po prawej.

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjny program. Wprowadziłem koordynaty mojego domu i wysokość z google maps. Pozostaje zrobić zdjęcie z balkonu ;p i dodac do stellarium jako tło, bo widzę że jest taka opcja he he, oczywiście żartuję ;). Wirtualny obraz nieba za oknem. Sprawdzę w praktyce wieczorem. Wygląda na rewelacyjny program. Jestem mile zaskoczony. Coś czuję, że dzisiejszy wieczór spędzę ze stellarium przyklejony do okna jak glonojad :D

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi.

Temat można zamknąć.

Pozdrawiam

jeszcze ;) laik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)