Skocz do zawartości

Levenhuk Skyline 70/900 ( czyli Vixen, SW, Celestron )


Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie zapytacie - " Dlaczego?!". A ja odpowiadam - " Z braku pogody i ciekawości wymyśliłem sobie coś takiego". Nie chce żeby ten temat przerodził się w wojnę światów "rozdzielczość vs światło siła" . Naczytałem się tych dyskusji na wszystkich forach. A co mnie ciekawiło ? Jak w takim achromacie będzie wyglądał Księżyc. Nie jestem testerem , mam za małą wiedzę i doświadczenie żeby przeprowadzić prawdziwy test ale zaspokoiłem swoją ciekawość i stałem się posiadaczem marketowej rurki :-).

DSC02806.thumb.JPG.85f09d2c8bd185f5021825af8fffe73b.JPG

Jeżeli chodzi o porównanie mojego ukochanego AR 102/600 do wyrobu "teleskopopodobnego" pod kątem wykonania to tak jak porównać Bressera do Takahashi. Bądźcie jednak spokojni ; nie wydałem na Levehuka 1000 zł ( tyle chyba kosztuje nowy ), chociaż podczas jego rozpakowywania czułem jakby dopiero został odebrany z Mediaexpertu. Był użyty chyba dwa razy ?. I tak za niego przepłaciłem, ale kiedy uświadomiłem to sprzedającemu cena zmniejszyła się o kolejne 200 zł. Tak więc stan - igła. 

Czym jest Levenhuk  Skyline 70x900 ? 

image002.thumb.jpg.6de0961ebc17a0d0495700f6e6d460f6.jpg

Jest rurką produkowaną w chińskiej fabryce na ,której podpisuje się również Vixen. Vixen kosztuje 1600 zł, Levehuk 1000 zł a SW 650 zł ( ja zapłaciłem jeszcze mniej, ale i tak za dużo ). Japończycy cenią się najwyżej ze względu na przyzwoity montaż no i oczywiście czerwony napis na białym tle ? . Z kolei EQ1 może zniechęcić amatora nocnych obserwacji i myślę że to był jeden z powodów dla, których poprzedni właściciel pozbył się "mojego" egzemplarza. Warstwy antyrefleksyjne jakieś są (fioletowe), a oprócz montażu i rurki dostajemy kilka niepotrzebnych akcesoriów (okulary , barlow x 2 ? ,szukacz, i kątówka która po rozkręceniu ujawnia centymetrowej grubości szlifowane szkło ). Daleki jestem od nazywania tego półproduktu "długim achromatem" ale ze swoimi parametrami wchodzi w standard Conrady. Wyciąg to kawał plastiku z metalową ząbkowaną rurką. Wszystko nadzwyczaj spasowane i sztywne ale Pentaxa by tam nie zainstalował. Wszystko wyczernione, oprócz trzech wystających śrub ,którymi przykręcono obiektyw do tubusu. 

DSC02805.thumb.JPG.d28966faa95ad80e57c33bf1a1f02677.JPG

Obserwacje.

Z racji tego że nie posiadam rasowych orciaków czy chociażby przyzwoitych okularów typu Plossl zakupiłem kilka SVBONY. Są lekkie, niedrogie i będę mógł je wykorzystać pokazując coś zainteresowanemu tłumowi (mieszkańcy Lwówka Śląskiego). Jako że sam okular wprowadza efekt fioletowych dodatków zaryzykowałem z Pentaxem XW żeby sprawdzić na pobliskiej lampie ile tej aberracji chromatycznej będzie - a było nie wiele. Niestety nie zdążyłem sprawdzić jaki egzemplarz mi się trafił ale na pewno jak tylko pogoda dopisze przetestuje teleskop na jakimś odległym słońcu. Jednak prędzej obserwowałem naszą gwiazdę dzienną. Pierwsze co odczuwa się podczas obserwacji tym teleskopem to łatwość w ustawieniu ostrości w porównaniu do światło silnego achro. Chociaż w Bresserku mam mikrofokuser , który kosztował tyle co używany Levenhuk to przy powiększeniach większych niż x80 granica między ostrością a jej brakiem jest cieniutka. Plamy słoneczne w marketowej rurce były wyrysowane wyraźnie w powiększeniach x100, a nawet x150. Bez problemu widoczne były też szare obszary o wyższej temperaturze wokół samych czarnych placków. Wieczorem przyszedł czas na Księżyc. najpierw z kuchennego okna, bo nie mogłem się doczekać nocnego wypadu w teren . W przypadku Księżyca ostrość uzyskiwałem bez problemu a na ściemniający się niebie pokazał już pięknie swoje cienie. Okulary 20 mm, 9 mm , 6 mm instalowałem na zmianę. Przy powiększeniu x150 trudno było szukać dodatkowych kolorów ale mała źrenica wyjściowa pokazała niedoskonałości mojej gałki ocznej .

DSC02829.thumb.JPG.c2a71b40d4b838458b89b5a9b1ead835.JPG

Najładniej prezentowało się Morze Wilgoci z kraterami Gasendi

Wieczorem pojawiły się wysokie chmury. Pojechałem sobie za miasto jednak Plejady były ledwo dostrzegalne. Mimo tego Levenhuk pokazał Księżyc wyraźnie. Nasz satelita był zatopiony w mglistej poświacie. Test na gwiazdach sobie odpuściłem ze względu na warunki. 

Na pewno pobawię się trochę tą niepozorną metrową rurką. Będzie mi służył jako szybki ,lekki teleskop na przyblokowe obserwacje. Czasem spontanicznie wchodzę sobie na 15 minut nacieszyć oko kosmosem. Po dokupieniu szyny i zamontowaniu na AZ4 będzie uzupełnieniem dużego newtona , małego achro i lornetki. Oczywiście do czasu kiedy nie pojawi się coś ciekawszego. Na szczęście w raz z nadejściem wiosny szał zakupowy mi mija i mogę zająć się "patrzaniem".

 

DSC02824.JPG

  • Like 4

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

13.03.2022

Teleskop cały czas w użytku. Sprawdza się doskonale jako "przyblokowo-wjazdowy sprzęt słoneczno-księżycowy" ( ale rymowanka ? ). Wieszam go na AZ4 i używam z okularami SVBONY 6, 9, 15, 20 mm. Poniżej słońce uchwycone trzęsącą się ręką z telefonu. Fascynujące jest to że tak ciekawe zjawiska jak aktywność słońca pozostają niezauważone przez 99,9 % mieszkańców naszej planety. Nie przypominam sobie też, żeby w szkole ( podstawowej, gimnazjum, średniej ) poświęcano wiele "roboczogodzin" podobnym tematom. 

464863060_Soce13_03_2022.thumb.jpg.36b7c9328e9e04e2eac2271c6d949a69.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Leon napisał:

Tak z ciekawości , a ten "przyblokowy tłum kibiców" to średnio ile osób liczy? , może warto założyć przyblokowe kółko astronomiczne

Mieszkam w niedużym bloku, na obrzeżach miasteczka. Sąsiedzi wiedzą o moich "zboczeniach" - czasem ktoś spojrzy z ciekawości - nie muszą przynajmniej wydawać pieniędzy na sprzęt, który użyli by dwa razy w roku ?  

  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)