Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - watpliwości.


mstek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Wypowiadam się jako kompletny laik w kwestii teleskopów, jednak z zamiłowania interesuję się kosmosem. Chciałbym zakupić swój pierwszy teleskop. Używałbym go do obserwacji Układu Słonecznego a po opanowaniu podstaw chciałbym zająć się poszukiwaniem innych obiektów.
Kilka suchych faktów:
- Zapoznałem się z tym działem, jednak ceny teleskopów polecanych nawet 3 miesiące temu drastycznie różnią się od obecnych cen. 
- Budżet 1500 zł +/- 200 zł.
- Obserwacje prowadzone będą na wsi, oddalonej od miasta i światła ulicznych latarni.
- Wstępnie teleskop umieszczony byłby na tarasie, więc miejsca jest dużo.
Tutaj moje pytania. Czy jest w stanie ktoś rzetelnie doradzić jaki teleskop wystarczy na początek, czy w sprzedaży są jakieś porządne zestawy w tym przedziale cenowym ? 
Pierwszy strzał - Dobson 8" ale niestety jest już znacznie poza możliwościami finansowymi.
Im więcej teleskopów przeglądam tym większe dylematy powstają. Szczególnie iż bardzo dużo osób wypowiada się iż do samego teleskopu należy w późniejszym czasie dokupować niezbędna rzeczy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieraj na używany Newton 8 cali F6 czyli 1200mm na montażu Dobsona. 

Masz bajkowe miejsce do obserwacji. Do obiektów Deep Space. Czyli w skrócie mgławic, galaktyk, gromad gwiazd. Te obiekty są łatwo dostępne, im większa apertura, tym więcej i lepiej. 

Planet jest raptem kilka dostępnych + Księżyc, moim zdaniem to trochę nudne. A namierza się je dokładnie tak samo jak inne obiekty DS. I póki co z planetami jest słabo. 

Warto kupić sprzęt na jednej z giełd, tu, na astropolis.pl czy astromaniak.pl. Jest taniej a sprzęt czasem lepszy niż ze sklepu bo tuningowany. Pewnie, można się również nadziać na kogoś nieuczciwego. Jednak chyba rzadziej niż np na olx. Kupuj od ludzi będących długo na forach. 

Inne typy. Newton 150/750 na montażu AZ4. Bardziej mobilny, jednak mniejsza apertura. 

Moim zdaniem zdaniem unikaj długich tub refraktorów. Są one bardzo niewygodne i wymagają lepszych montaży ze względu na drgania. 

W zasadzie każdy sprzęt będzie dobry na początku. Jednak te wymienione wyżej uznawane są chyba przez większość za dobry wybór na początek. Są najbardziej uniwersalne. 

Pytaj, im więcej, tym lepiej. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj 'zestawów', one są dobierane dla naiwniaków, ludzi którzy zupełnie nic nie wiedzą o obserwacjach. Podstawowe, kitowe 2 okulary zwykle są w 'zestawie'. 

Zakupów będzie nieco więcej. Ale można je rozciągnąć w czasie. Nie trzeba mieć od razu wszystkiego. 

1. Teleskop 

2. 2-3 lepsze okulary, początkowo można używać tych kitowych z zestawu. 

3. 1-2 filtrów, UHC czy OIII 

4. Przydaje się filtr polaryzacyjny zmienny do Księżyca 

5. Chyba od razu warto zdecydować się na standard 2 calowych filtrów. 

6. Ja również polecam zielony laser na akumulatorki z AliExpress w oprawie, mi bardzo ułatwia zgrubne określenie miejsca gdzie celuję teleskopem. Uwaga na samoloty i inne obiekty latające, na oczy swoje i innych... Serio. 

 

Edytowane przez kjacek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kjacek dobrze Ci radzi.
Przy ograniczonym budżecie i do obserwacji na wsi nic nie przebije możliwości i uniwersalności Dobsona 8" f/6.
Na razie skup się na teleskopie, bo z nim są zawsze jakieś okulary, więc od razu będziesz mógł zacząć obserwować.
Potem pomału skompletujesz sobie resztę.
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mstek napisał:

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi.  Uzbroję się w cierpliwość i będę wypatrywał jakichś fajnych okazji. 

Sprawdzaj OLX, tam też trafiają się w dobrej cenie. Może też trafi Ci się z okolicy jakiś - tak żeby pojechać i obejrzeć przed zakupem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mstek Jeżeli ma to być pierwszy teleskop  powinien to być  teleskop soczewkowy  a to dlatego  że nie potrzebuje wychłodzenia , kolimacji, żawsze gotowy do obserwacji  ( obsługa bardzo prosta i intuacyjna) , ponad to będzie nadawał się nie tylko do nieba, ale i do obserwacji dziennych 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mstek, czy ta oferta jest jeszcze aktualna ?
Piękny sprzęt i praktycznie nowy...

Zastanów się czy większa waga 10" nie jest problemem.
Poza tym 10" to f/5, tzn. stożek światła jest bardziej zbieżny niż w f/6 i przez to taki teleskop jest bardziej wymagający co do jakości okularów.
Ale na pewno na wsi w 10" zobaczysz więcej niż w 8"...
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Leon napisał:

@mstek Jeżeli ma to być pierwszy teleskop  powinien to być  teleskop soczewkowy  a to dlatego  że nie potrzebuje wychłodzenia , kolimacji, żawsze gotowy do obserwacji  ( obsługa bardzo prosta i intuacyjna) , ponad to będzie nadawał się nie tylko do nieba, ale i do obserwacji dziennych 

Newton też jest prosty w obsłudze. Nie demonizuj tak dobsonów.

  • Like 6
  • Thanks 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mstek, astroamatorzy z Twojej okolicy mają wątek tu na Forum, a tu jest u Sąsiadów.
Możesz dołączyć się do jakichś obserwacji, osobiście poznać ludzi i zobaczyć sprzęt w akcji.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 3

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrażajcie tylko chłopaka wagą i poręcznością Synt. Dopiero od 12 cali zaczynają się schody z ciężarem i miejscem ? Swoją drogą polecam jak na pierwszy teleskop 8-calówkę. To już jest super sprzęt, który nie zrazi cię do naszego hobby. Potem już odkładaj na lepsze okulary i filtry. Raz mądrze wydane duże pieniądze i nie będziesz miał problemów w przyszłości z ponownym zakupem okularów. Moim zdaniem od razu można kupować okulary i filtry 2 calowe. Bo potem nie trzeba się martwić o sprzedaż i zmarnowane pieniądze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, josesebinho napisał:

Nie zrażajcie tylko chłopaka wagą i poręcznością Synt. Dopiero od 12 cali zaczynają się schody z ciężarem i miejscem ? Swoją drogą polecam jak na pierwszy teleskop 8-calówkę. To już jest super sprzęt, który nie zrazi cię do naszego hobby. Potem już odkładaj na lepsze okulary i filtry. Raz mądrze wydane duże pieniądze i nie będziesz miał problemów w przyszłości z ponownym zakupem okularów. Moim zdaniem od razu można kupować okulary i filtry 2 calowe. Bo potem nie trzeba się martwić o sprzedaż i zmarnowane pieniądze.

Mi się nawet 8" nosić nie chciało i  sprzedałem ?  Nie ma jak to lornetki ? 

  • Like 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, josesebinho napisał:

Oj tam jak się ma zapał i pasje to i 16 cali wydaje się lekkie ;D

Jestem odmiennego zdania, najlepszy sprzęt to taki, który się po prostu używa ?

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mobilności. Nie potrzebuję przemieszczać się w teren. W końcu wszyscy widzimy to samo niebo. Uzgadniam zakup 8" z linku który został tutaj podany. Czy się zrażę noszeniem urządzenia ? Nie no raczej wątpię. Prawdopodobnie po zakupie zaleje osoby które się wypowiadały w tym wątku, pytaniami na temat okularów etc.  Zakładałem, że sam teleskop to nie wszystko dlatego też postawiłem taki a nie inny przedział cenowy ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie udało się zakupić Dobsona 8" w bardzo dobrej cenie. Teleskop jest bez okularów, ale z mojej puli która była przeznaczona na teleskop, zostało jeszcze trochę pieniędzy na okulary. Jakieś sugestie za czym konkretnie się rozglądać ? 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mstek napisał:

Panowie udało się zakupić Dobsona 8" w bardzo dobrej cenie. Teleskop jest bez okularów, ale z mojej puli która była przeznaczona na teleskop, zostało jeszcze trochę pieniędzy na okulary. Jakieś sugestie za czym konkretnie się rozglądać ? 

Myślę że trzy okulary na początek będą wystarczające:

 - 6-8 mm ( okular planetarny chociaż planety pokażą się dopiero w drugiej części roku ) - tego szukał bym w ostatniej kolejności .

- 13-15 mm ( okular z optymalna źrenicą wyjściową 2 - 2,5 mm )

- 24-30 mm ( okular przeglądowy do małych powiększeń )

Takie są moje propozycje jeżeli chodzi o ogniskowe ( przedziały ogniskowych ). Jeżeli chodzi o konstrukcje i producentów to każdy ma swoje typy i doświadczenia. Fajnie że szybko kupiłeś sobie sprzęt do obserwacji i nie drążyłeś tematu bez końca. Z okularami zrób podobnie. Posłuchaj co mają do powiedzenia koledzy ale nie próbuj na początku dowiedzieć się wszystkiego bo ogrom tej okularowej plątaniny może namieszać w głowie. Warto poczytać o źrenicy wyjściowej, dowiedzieć się co to jest ER w okularze, poznać podstawy konstrukcji okularów ( Plossl, okular Erfla, hybrydowy i inne konstrukcje ). I nie idź na początku w zbyt duże powiększenia - będzie kusiło ale nie idź ? . Ja na samym początku ( chociaż dalej jestem na początku ) kupiłem okular TMB 2,5 mm do teleskopu Newtona 130/650, który dawał "bezużyteczne" powiększenie x260. Poszukaj używanych okularów bo prędzej czy "prędzej" i tak je wymienisz. 

Napisz ile chcesz przeznaczyć na okulary to może coś konkretniej podpowiemy.

 

 

  • Like 5

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sam początek mam około 400 zł na okulary. Co do decyzji podejmuje je ściśle na podstawie sugestii kolegów z tego wątku oraz czytam to forum. Samo zetknięcie z teleskopem było dość dużym szokiem, wiem że trochę czasu mi zajmie oswojenie się z jego używaniem a przede wszystkim z nauką znajdowania obiektów na niebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, mstek napisał:

Na sam początek mam około 400 zł na okulary. Co do decyzji podejmuje je ściśle na podstawie sugestii kolegów z tego wątku oraz czytam to forum. Samo zetknięcie z teleskopem było dość dużym szokiem, wiem że trochę czasu mi zajmie oswojenie się z jego używaniem a przede wszystkim z nauką znajdowania obiektów na niebie. 

Ja mam dwa kitowce 10 mm i 25 mm to mogę Ci wysłać za darmo napisz tylko mi adres do wysyłki na PW. W środę może będą jakieś warunki to sobie popatrzysz. Jak już będziesz miał jakieś okulary to odeślesz - albo nie ? . Ten 25 mm jest jeszcze znośny więc może skoncentruj się na jednym okularze 13-15 mm ( tym z optymalną źrenicą wyjściową ).

Edytowane przez [email protected]
  • Like 3

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje, dobry wybór. 

Znajdź w sieci kolimacja metodą Hamala, to ważne. Kolimator zrobisz sobie sam. 

Kup jeden okular, do przeglądu nieba l, 400zł powinno wystarczyć. 

Zakładam, że Newton 8" to F6 czyli 1200mm? 

Źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu 

Czyli np okular 30mm da ŹW = 30mm : 6 = 5mm

Proponuję ES 28mm 68 stopni. To bardzo dobry okular, miałem go swego czasu. 

Lepszy byłby ES 30mm 82deg, ale jest poza zasięgiem cenowym. 

Mała ŹW, to duże powiększenia, ciemniejszy obraz. W pewnym momencie staje się za ciemno. 

Duża ŹW, to małe powiększenia, jesniejszy, mniej kontrastowy obraz. W pewnym momencie staje się zbyt mdły. 

Ogólnie przyjęty zakres ŹW to 1-5mm. 

Obszar najlepszej widoczności, to 2-2,5mm. 

Dlaczego warto zacząć od okularu do przeglądu nieba? Z wielu powodów, ale przede wszystkim w mniejszym powiększeniu łatwiej namierzyć obiekty. Nauczysz się obsługi teleskopu. I te widoki nieba w mniejszym powiększeniu są po prostu niezwykłe. 

Nie idź w duże powiększenia, nie na początku. 

Zbieraj na używany filtr Lumicon UHC (lub Astronomik). 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, kjacek napisał:

Dlaczego warto zacząć od okularu do przeglądu nieba? Z wielu powodów, ale przede wszystkim w mniejszym powiększeniu łatwiej namierzyć obiekty. Nauczysz się obsługi teleskopu.

To co pisze @kjacek to chyba najważniejsza rzecz na początek - ważniejsza niż okulary czy filtry. Nauka obsługi teleskopu i poznanie nieba nad naszymi głowami. Znajomość gwiazdozbiorów, i zmienności w zależności o pory roku. Dlaczego planety czasem są widoczne a czasem nie ? Dlaczego Księżyc ma swoje cykle. I wiele innych. Dzięki tej wiedzy obserwacje będą miłe i ciekawe. Ja ze swoich sześciu teleskopów, które miałem; trzy odkupiłem za grosze. Od osób ,które kupiły teleskop ,wycelowały w Księżyc i nie wiedziały co robić dalej. Miałem też 8 calowego Newtona na dobsonie odkupionego od kogoś takiego kto nie wiedział co to kolimacja. Wycelował dwa razy w nieostry (rozjechany) Księżyc i teleskop stał pod kocem rok albo dwa i czekał na mnie ? Także kolimacja w Newtonie jest ważniejsza niż okular za 1000 zł.

  • Like 3
  • Confused 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie Panowie. Kolimacją zajmę się na dniach, na pierwszy rzut oka teleskop wygląda na skolimowany.  Co do okularu 28 mm 68*, chwilę jednak będę na niego zbierał i polował, bo szukałem i ciężko jest go zdobyć tak do 400 zł . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej ciężko go kupić za 400 zł, bo na giełdzie to chodzi po 650-700zł i to rzadko jest do kupienia. Dobre szkło i z teleskopem ze światłosiłą f/6 będzie już ostry w całym polu widzenia. Ale wato też rozejrzeć się za trochę tańszym szkłem. Jest tego trochę. 

 

Edytowane przez Hamster

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)