Skocz do zawartości

IC1805- Kompletny projekt, pliki, workflow do pobrania. I kolorowy obrazek!


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ w Walentynki siedziałem z całą rodziną na izolacji (COVID) to nawet kolorowego badylka dla żony nie mogłem sprokurować. Więc zrobiłem kolorową kartkę (której nawet nie mogłem wydrukować ? Ale umówmy się- każdy dzień, gdy można wytłumaczyć trawienie godzin na nasze hobby robieniem czegoś dla żony jest bardzo dobrym dniem!

Z mojej pierwszej wersji IC1805 byłem zdecydowanie niezadowolony, choć żadnych kontrowersji nie wzbudziła. Poprawiona większość rzeczy: szum pod kontrolą, dekonwolucja doprowadzona do granic wytyczonych przez materiał. Nadal walczę z gwiazdami RGB i zdaję sobie sprawę, że pozostawiają sporo do życzenia.

No i barwy. Bardzo długo nad kolorami rozmyślałem i jeszcze dłużej próbowałem różnych kombinacji i sposobów obróbki. Ostatecznie udało mi się dowiedzieć czego chcę.

Krótko mówiąc: czerwony->pomarańczowy->żółty->zielony->cyan->niebieski. Z domieszkami fioletu, magenty i pokrewnych.

Całość wygląda dość uderzająco (oburzająco?) ale ja częściej oglądam moje fotki w sporym powiększeniu- lubię detale i ledwie widoczne subtelności i bogata paleta barw działa w tym celu najlepiej.

Słowo wyjaśnienia o Topaz Denoise- będę go regularnie używał. Enhance Sharpness daje, jak dla mnie, nieakceptowalne efekty na jasnych partiach z dobrym sygnałem i dużymi kontrastami. O wiele za bardzo ostrzy, czy wręcz wstawia własne detale. W związku z tym Melotte 15 oraz kontrastowe pyły w pobliżu i części karpika zamaskowałem całkowicie, ponieważ nie chcę takiej ingerencji w zdjęcie. Ale Enhance Sharpness zostawiłem na 1% z bardzo dobrego powodu. 1% wystarczy, żeby ochronić naturalnie rozmyte pyły i inne struktury w ciemnych partiach zdjęcia z niskim kontrastem przed kompletnym rozciapaniem. Na oko- po odszumianiu pozostają dzięki temu bez zmian- nie zostają wyostrzone ani nie zostają rozmyte. Detale, które tu widać to efekt dekonwolucji i MLT.

**********************

Jak i poprzednio, jest to otwarty projekt. Wszystko od A do Z do pobrania tutaj:

Repozytorium z całym projektem do pobrania- od surowych stacków poprzez wszystkie procesy, maski, aż do ostatecznego zdjęcia. Link aktywny do 15.03.2022.

Użytek dowolny, proszę tylko o niepublikowanie remiksów poza tym forum. A najlepiej wrzućcie w tym wątku, ponieważ jestem ciekaw innych podejść.

**********************

Sprzęt:

EQ6PRO

TS65Q

ASI1600MMP

ASIAir V1

EAF

EFW

Filters: Baader Ha, OIII, SII, Astronomik DeepSky RGB

 

Suby:

Ha: 128x300s

OIII: 136x300s

SII: 118x300s

RGB: po 50x30s

Darks, Flats, Dark Flats.

Październik 2021, Bortle 3-4, Góry Świętokrzyskie.

 

Workflow

Preprocessing: dark and flat calibration using the WBPP script; NormalizeScaleGradient; ImageIntegration.

 

A. Linear processing S, H, O for RGB channels.

A.1. Mure Denoise on S, O (variance 0.3, cycles 30) and H (variance 0.2, cycles 30)

A.2. DynamicCrop on S, H, O

A.3. DynamicBackgroundExtraction

A.4. TGVDenoise with mask on O, S- medium intensity, and H- low intensity.

A.5. MultiscaleMedianTransform denoise with strong mask on O, S and H- with even brighter mask.

A.6. LinearFit H and O to S.

 

B. Luminance layer processing (Ha stack)

B.1. Copy Ha stack from A.3 stage.

B.2. Very mild TGVDenoise with mask.

B.3. Very mild MultiscaleMedianTransform deonoise on wavelt layers 1, 2, 3, 4 with strong mask.

B.4. Deconvolution round 1 with custom global dark/bright settings, local support-  30 iterations.

B.5. StarXterminator to remove stars and create stars only image.

B.6. Deconvolution round 2 with custom global dark and global bright settings, no local support, increased wavelet regularization, 2 iterations.

B.7. Subtle MultiscaleLinearTransform sharpening on wavelet layer 3 only.

B.8. Very mild MultiscaleMedianTransform denoise with very bright, low contrast mask on wavelet layers 2, 3, 4 to smooth out some middle-low frequency noise from deconvolution and MMT.

B.9. Pixelmath to add stars back.

B.10. HistogramTransformation.

B.11. HDRMultiscaleTransformation (EZHDR script, good enough).

B.12. Starnet2 to remove stars and create stars only image.

 

C. Channel combination

C.1. LRGBCombination

C.2. Invert image.

C.3. SCNR to remove magenta cast arround stars.

C.4. Invert image.

C.5. Starnet2 to remove stars.

C.6. HistogramTransformation.

C.7. CurvesTransformation- a lot of it, with a bit of SCNR, with range masks and masks made from O, S and LUM stacks, modified with Curves and HistogramTransformation, with wavelet layers 1, 2, 3 removed with MMT.

C.8. LRGBCombination to add luminance.

C.9. Again- lots of CurvesTransformation.

C.10. A little bit of LocalHistogramEqualization with very low contrast and low amount (scale 32 & 64).

C.11. DarkStructuresEnhance, low amount.

C.12. Very delicate ACDNR with bright, low contrast range mask to protect the background on chrominance and luminance.

C.13. Export as tiff.

C.14. Topaz Denoise with the following settings:

TOPAZ_SETTINGS.PNG.5f1724f45ecb2b477826bf26c4dd3939.PNG

I masked Melotte15 and other high-snr, bright, high-contrast areas to avoid sharpening, because even with ?Enhance Sharpness? set to 1% the results there are totally unacceptable! However, Enhance Sharpness set to just 1% preserves all those very dark fluffy bits in dark areas. Whereas, when set to 0% they get extremely blurred.

C.15. Import to Pix.

C.16. A little bit of Curves.

C.17. Pixelmath to add stars.

C.18. Clone image with stars, EZStar Reduction on clone (A.Block Method).

C.19. Mix original image with stars with C.18 with Pixelmath: .7*reduced_stars+.3*org_stars

 

D. Stars

D.1. Pixelmath to combine R, G and B stacks.

D.2. PhotometricColorCalibration with background neutralization- but it didn?t go well.

D.3. HistogramTransformation.

D.4. Starnet2 to extract stars only.

D.5. SCNR to remove green (yes, the stars were greenish).

D.6. Slight Convolution.

 

**********************

Tutaj resize 85% ale zachęcam do pobrania fotek w oryginalnej rozdzielczości z linka powyżej.

IC1848-STARS.thumb.png.1ade27304466991a86a1bbe66b665888.png

 

IC1848-STARLESS.thumb.png.725891e2b6d5692d174846c250aed537.png

 

Wszelkie pytania, uwagi i krytyka dowolnie sformułowana mile widziane.

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem technicznym się nie wypowiem, bo astrofoto to nie moja działka, ale widzę, że na zdjęciu złapała się jeszcze mała gratka - mgławica WeBo 1 ? 

  • Like 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja ostateczna. Z tą ogniskową już nie wracam do IC1805.

Przede wszystkim gwiazdy są zrobione zupełnie inaczej i raczej dobrze. Śladowe artefakty po działaniu Starnet2 są, jak dla mnie, pomijalne. Poza tym mała interwencja krzywą RGBK oraz usunięte około 20% magenty z całości.

Nie podmieniam wersji w pierwszym wpisie bo się nie wstydzę jej a poza tym odnosi się do niej opis obróbki, wiec może się komuś przyda.

 

16-result.png.2c73a49cfeccfad697684d17b7199fd1.thumb.png.212c7dba6985f09210fe911323e483d0.png

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)