Skocz do zawartości

Quo vadis PTMA


lidka500

Rekomendowane odpowiedzi

Panie Prezesie, tak prawdę mówiąc to powinniśmy wreszcie gdzieś się uformalnić. Obserwując PTMA to Bydgoszcz i okolice-plaża, Poznań i okolice-plaża, Szczecin i okolice-plaża, nawet Gdańsk i okolice-plaża (no ale u nich to normalne). Tak naprawdę to w ramach PTMA działają Niedźwiady. Planowałem poprosić Prezesa PTMA w Warszawie p. Janusza o przyjęcie na członka ale byłoby to nadużycie. Gdzie Bydgoszcz, gdzie Warszawa. Czas pomyśleć o PTMA ogólno-północno-zachodnim. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując PTMA to Bydgoszcz i okolice-plaża, Poznań i okolice-plaża, Szczecin i okolice-plaża, nawet Gdańsk i okolice-plaża (no ale u nich to normalne). Tak naprawdę to w ramach PTMA działają Niedźwiady

Może zamiast narzekać najwyższy czas się zapisaćdo PTMA i rozruszać skostniałą organizację :).

Świeży zastrzyk młodej krwi i kto wie może coś się zmieni ;D.

E właśnie wszedłem na stronę poznańskiego PTMA no faktycznie masakra ,niejeden astroamator ma lepszy blog.

Tworzyć organizacje zrzeszajacą kilkanaście osób z dwóch,trzech województw nie wiem czy ma to sens.Do momentu gdy zwołuje się kilkanaście osób na zlot wszystko świetnie funkcjonuje,gdy próbuję sie to jakoś uporządkować,wtłoczyć w jakieś ramy organizacyjne zaczynają się przepychanki ,kłótnie.

Jedyny sens założenia organizacji,stowarzyszenia widziałbym w sytuacji gdybyśmy chcieli jak mówił Jajak zrobić ściepe na jakieś większe lustro,wtedy faktycznie jakiś regulamin statut byłby niezbędny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koresponduję z wiceprezesem PTMA O/ Poznań wydaje się być rozsądnym człowiekiem.  Może dojdziemy  do  wspólnych wniosków  Może wybierzemy się na następne spotkanie w Poznaniu..i zaproponujmy np. wspólne ożywienie działalności. Jestem również za tym by ożywić istniejące struktury a  nie tworzyć nowe. Brak nam na razie doświadczania na tworzenie nowych, własnych, formalnych organizacji. Kto jedzie ze mną w Listopadzie na Dmowskiego 37  ??? :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

na łamach AstroVisioN jest juz dostępna krótka relacja ze zlotu w Zatomiu:

http://www.astrovision.pl/index.php?post=1071

Dziękuję Robertowi i Gregorzowi za udostępnienie informacji oraz zdjęć. Jeśli ktoś jeszcze chciałby coś dodać do relacja to jestem otwarty.

Jeśli chodzi o organizacje/stowarzyszenia itp to sam od jakiegoś czasu myśle o stworzeniu czegoś w rodzaju "Centrum Astronomii" (pełniące również rolę publicznego obserwatorium) dla miłośników nieba. Sam wiem po sobie, że od razu nie miałem możliwości zdobycia wiedzy i doświadczenia w obserwacjach. Z kolei np. ludzie przyjadą do takich Piwnic, owszem pokażą im teleskopy i to tyle.. Ludzie weszli zieloni i zieloni wychodzą.

W takim Centrum zainteresowani mogliby zdobyć wiedze teoretyczną, a co więcej praktyczną z zakresu obserwacji z późniejszą obróbką i analizą danych.

To niestety chyba przedsięwzięcie nie na te czasy i nie na tej kraj..  :D

Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN: http://www.AstroVisioN.pl
Pokazy Nieba w Toruniu: http://www.pokazy-nieba.pl
Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2010-2015: http://www.tzma.astrovision.pl | http://www.tzma2015.pl
Zlot Miłośników Astronomii Kopernica 2016: http://www.kopernica.astrovision.pl


Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety chyba przedsięwzięcie nie na te czasy i nie na tej kraj..

Moim zdaniem pierwsza część zdania nie jest prawdziwa, ale druga -tak.

Zobacz co się dzieje w temacie choćby w Czechach, dzieli nas od nich więcej "lat świetlnych" niż od M31. Z kolei jako naród jesteśmy zwyczajnie dnem, "astronomia" i wiele takich innych brzmi niemal jak przekleństwo ;)

Tym niemniej uważam, że akurat teraz można, a konsekwencji TRZEBA pokazać jakieś sensowne działania. I to poza płaszczykiem PTMA, które jest tworem na wymarciu. Tu trzeba sprawnej organizacji, która może pociągnąć za sobą nowoczesne rozwiązania i może pokazać, że jak się chce to można. Sławku, nie martwiłbym się o kłótnie. Jeśli takie stowarzyszenie będzie wydawać zyski na sensowny sprzęt i in. sprawy WEDŁUG PLANU, nie widzę powodów do zgrzytów. Nie wykluczam tego, że podjąłbym się znowu organizacji czeguś tam sensownego, jeśli nie zostanę sam z tematem. A jeśli Seyfert myśli o czymś podobnym- to rozdrabnianie sił nie pomoże.

Problemem jest nie tyle zrobienie sprawnej organizacji, ale zyskanie dobrej miejscówki i jej mocne zaczepienie w okreslonym terenie, myślę tu o wszelkiej maści "władzach": gminie, powiecie, kuratorium, otrzymanie konkretnych dofinansowań. Ja polkegłem na tym ostatnim polu, słowa okazały się tylko słowami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdanie napisałem dość ostrożnie.. "chyba", biorąc pod uwagę to co się dzieje.  ;D :) W Toruniu nawet PTMA już chyba wymarło. Ostatnio z p. Piotrem Wężem rozmawiałem i wspominał, że to wszystko "leży i kwiczy". Ja myślałem o zaadaptowaniu np. jakiegoś budynku po zlikwidowanej szkole. Myślałem też o projekcie "Astro-Baza", aby stał się sercem takiego przyszłego ośrodka, ale to z kolei wymaga uzależnienia swojej działalności od istniejącej szkoły. A to już rodzi pewnego rodzaju uzależnienie się od kogoś. W samym Kujawsko-Pomorskim ma powstać 14 takich baz. Najbliższe Toruniowi powstają zdaje się w Gniewkowie i Unisławiu. To narazie tylko takie kołaczące się myśli w głowie, ale jeśli znalazłaby się konkretna grupa ludzi z głową na karku, to wspólnymi siłami napewno udało by się zrobić coś z prawdziwego zdarzenia.

Jeśli się czegoś bardzo chce to wszystko da się zrobić! Nie raz się już o tym przekonałem. Oczywiście jest to wieloletnie przedsięwzięcie, wymagające ogromnego nakładu pracy wielu osób, w tym niekoniecznie związanych wprost z astronomią, np. może ktoś się specjalizuje w pozyskiwaniu środków z Unii itp..

Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN: http://www.AstroVisioN.pl
Pokazy Nieba w Toruniu: http://www.pokazy-nieba.pl
Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2010-2015: http://www.tzma.astrovision.pl | http://www.tzma2015.pl
Zlot Miłośników Astronomii Kopernica 2016: http://www.kopernica.astrovision.pl


Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję uczestniczyć w spotkaniach PTMA w Poznaniu i szczerze powiem, że tam nic się nie dzieje. Można przyjść, porozmawiać. I tyle. Książki o astronomii to wykopaliska sprzed 20-30lat, żadnych obserwacji i wyjazdów. Nie miałem nigdy na tyle chęci i zaangażowania, aby rozruszać to Towarzystwo. W Poznaniu (jak i w innych dużych miastach) nie ma dobrego nieba. Moim zdaniem nie musimy zakładać jakiegoś klubu, czy stowarzyszenia, żeby się spotkać, porozmawiać i wymienić doświadczenia. Chyba, że ktoś będzie taki odważny, aby założyć je z Zatomiu lub Drawnie, kupić tam dom i zbudować obserwatorium i działać na lokalnym terenie, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą.. Tak naprawdę do obserwacji to potrzebne jest dobre niebo. Oczywiście, można obserwować w miastach słońce i planety, ale pozostaje niedosyt...

Żeby coś konkretnego zobaczyć, trzeba wyjechać pod ciemne niebo. Ta CZERŃ NIEBA najbardziej przyciąga.

Spontaniczne spotkania związane z forum, do którego wstęp jest dobrowolny, dają najwięcej satysfakcji. Stowarzyszenie to już obowiązki, składki, postanowienia, plany....

Jesteśmy z różnych miast, daleko od siebie, to też może być przeszkoda.

Pozdrowienia dla Wszystkich.

Zdjęcia z I ZLOTU w ZATOMIU na moim Blogu.

fotookiem.blogspot.com

http://fotookiem.blogspot.com

StarSky T90SM 90/500, montaż AZ typu PATRIOT - stal hand made.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czego szukacie ,przecież wszystko mamy.To fora astronomiczne kreują wiedzę praktyczną ,a zdając sobie sprawę czym jest internet dla młodzieży wiedza o astronomi rośnie w społeczęństwie jak na drożdżach.Wbiłem w Google PTMA i co tam mamy :Wysokość składek ,jak się zapisać ,jakiś dane mało mówiące zakryciowe.[dla nowego].Miłośnik Astronomi to każdy kto kocha niebo i chce zobaczyć więcej ,a to umożliwia mu wiedza i laboratorium na podwórku a nie zarząd.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okroju, to ci powiem czego chciałbym szukać: miejsca pod really ciemnym niebem, gdzie w sensownych warunkach i za niewielkie pieniążki mogę spędzić tyle czasu ile mi potrzeba. Miejsca z takim sprzętem, żebym mógł zobaczyć naprawdę dużo i dobrze, a jednocześnie móc porównać po trochu sprzętasów z różnych półek cenowych, żeby wiedzieć co kupić. Miejsca, gdzie początkujący może zobaczyć jakie są różnice obrazów w różnych dostępnych na jego kieszeń teleskopach i w sensowny sposób własnoręcznie przekonać się jakie dodatki do telepa warto mieć. Takiego miejsca, gdzie nie byłbym intruzem, czy gościem raz na rok przy okazji zlotu. Szukałbym tam oprócz sprzętu wszelakiego wsparcia do obserw, a w dzień - możliwości zgłębinia wiedzy.

Zobacz jak działają obserwatoria amatorskie w Czechach: może tam pojechać i doświadczony obserwator, i początkujący astrofan, i szkolna wycieczka w ramach lekcji. Oprócz takiej działalności i np. organizacji pokazów, prelekcji itd. są tam prowadzone poszukiwania NEAO, supernowych, komet, działają stacje bolidowe, zliczane są plamki na Słońcu. To wszystko jest możliwe do osiągnięcia, ale wymaga możliwości ubiegania się o fundusze. Dlatego rzuciłem się z tym tematem, ale ponieważ odzewu brak- cóż, może lepiej spotykać się raz na rok z własnym sprzęcikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy Wiesiu piękne obsewatorium w Bukowcu i choć łuna od Łodzi daje to założyciel Paweł Maxym jest otwarty na każdego i mnie zapraszał zawsze.A było nie mało młodych i dowiedzieli się z forum Astropolis. Usłyszałem też wypowiedż -nie musze kupować wielkiego lustra bo jest Bukowiec.Zatem od kreatywności zarządzających zależy dużo ni ważne jak by to zwał.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czego szukacie ,przecież wszystko mamy.To fora astronomiczne kreują wiedzę praktyczną ,a zdając sobie sprawę czym jest internet dla młodzieży wiedza o astronomi rośnie w społeczęństwie jak na drożdżach.Wbiłem w Google PTMA i co tam mamy :Wysokość składek ,jak się zapisać ,jakiś dane mało mówiące zakryciowe.[dla nowego].Miłośnik Astronomi to każdy kto kocha niebo i chce zobaczyć więcej ,a to umożliwia mu wiedza i laboratorium na podwórku a nie zarząd.

Krzysztof, masz rację, że Zarząd to nie jest wszystko. Jako świeży członek Zarządu Głównego PTMA, pragnę rozruszać nasze prawie 100-letnie Towarzystwo, przez które przewinęło się wielu wybitnych astronomów. Towarzystwo, które od wieku stara się popularyzować astronomię i to jest głównym naszym zadaniem. Nie ma nic złego w tym, że należy się do PTMA. Jeśli chodzi o Zarząd to tylko kilkoro ludzi, którzy starają się utrzymać naszą działalnośc zgodnie ze stautem, natomiast główne życie w PTMA to przede wszystkim Oddziały. Niestety ostatnio w niektórych Oddziałach ludzie sie wykruszają i brak chętnych do tego, aby być w PTMA, myśleć co zrobić, aby innych zaineteresować do tego, aby przyszli. Coraz częściej mamy mało czasu, aby dać coś z siebie. Najczęściej młodzi ludzie pytają się: "Co mi to da, że zapiszę się do PTMA". Jest to podejście typowe, egoistyczne. Najlepiej jest jak spotka się w jakimmś Oddziale grupka osób, które chce coś zrobić dla innych i z tego dawania czerpie satysfakcję. Zarząd oczywiście potrafi wesprzeć Oddział w różne pomoce optyczne, czy sprzet pomocniczy jak m.in. słuzba czasu, wtedy można z pozytkiem dla siebie i innych bawić się w astronomię w ramach PTMA. Ja jestem prawie na wszystkich forach i nie przeszkadza mi to w działalności na rzecz PTMA. Faktycznie internet zabrał nam sporą grupkę naszych członków, bo tu jest latwo, najczęściej incognito (schowany człowiek za nickiem).

Ja działam w PTMA dalej, juz niedługo zakończę nową stronę www.ptma.pl i bedę rozmawial ze wszystkimi Oddzialami, aby zachęcić nowych ludzi do nas.

Także i tutaj zachęcam Was do zapisania sie do PTMA, aby wspólnie popularyzować to, co kochamy, czyli astronomię.

AstroJaWil, ED80, MIKRON TN 630/122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, na pewno dobrze wiesz że jestem pełen uznania dla twoich działań. Ale obawiam się bardzo, że w ramach PTMA w nazbyt wielu oddziałach po prostu nic się nie da zrobić. Zobacz: przez 3 lata prowadziłem astro-bazę w Walkowicach. NIKT z PTMA nie był zainteresowany jakąkolwiek współpracą. Dopowiem, że bawiłem się w to hobbystycznie, nie chciałem ani sprzętu, ani dofinansowań. Z kolei w łódzkim PTMA, na którego terenie siedzę od ponad roku nie ma niczego, co mógłbym zrobić, choćby jeśli była mowa o jakimś pokazie nieba. Wręcz powiem tak: jestem głęboko zniesmaczony dotychczasowymi kontaktami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz: przez 3 lata prowadziłem astro-bazę w Walkowicach.

Czy to ten gość, o którym myślę, że jest? I czemu zrobił się na kobietę?

Czytam ten wątek od końca i imperator globalny mógłby wydzielić dyskusję o PTMA do innego działu, bo ciężko mi dojść do zlotu.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako świeży członek Zarządu Głównego PTMA, pragnę rozruszać nasze prawie 100-letnie Towarzystwo, przez które przewinęło się wielu wybitnych astronomów. Towarzystwo, które od wieku stara się popularyzować astronomię i to jest głównym naszym zadaniem. Nie ma nic złego w tym, że należy się do PTMA.

Janusz, ja powiem Ci szczerze, że wiele lat temu zraziłem się do PTMA. Zapisałem się gdzieś na początku lat 90-tych, w czasie gdy jedynym medium kontaktowym ze światem astroamatorów była dla mnie Urania (jeszcze przed połączeniem z Postępami Astronomii) i przez kilka lat płaciłem składki a nigdy nie dostałem nawet legitymacji członkowskiej. Przestałem więc płacić...

Na początku obecnego wieku, po OZMA 2000 za namową pewnej osoby postanowiłem spróbować jeszcze raz i stałem się jednym z członków założycieli pomorskiego oddziału PTMA. Niestety obserwując kłótnie, spory itp. po około roku odstąpiłem. Wtedy przyrzekłem sobie, że już nigdy nie zrzesze się w żadnym stowarzyszeniu astro, a już napewno nie w PTMA. A oddział pomorski tak jak wiele innych w naszym kraju widnieje obecnie jedynie na papaierze.

Z całym szacunkiem... nie wiem czy tak powinna wyglądać popularyzacja astronomii. Chyba nie o to w tym wszystkim chodzi  :(

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Z całym szacunkiem... nie wiem czy tak powinna wyglądać popularyzacja astronomii. Chyba nie o to w tym wszystkim chodzi  :(

Pozdrawiam

KK

Krzysztof.

Całkowicie się z Tobą zgadzam, że nie tak powinna wyglądać popularyzacja astronomii. Trzęba to będzie jednak zmienić, aby to działało jak powinno. Niestety o wszystkim decydują ludzie. Jeśli ludzie są odpowiedni, to wszystko sie jakoś układa..., ale jeśli ktoś zamiast zachęcać odstrasza od astronomii, to już wymaga jakiejś interwencji i zmian. Zobaczę co da się zrobić w tym kierunku.

Zawsze mozesz zapisać się do Warszawy ... jak to zrobiło już dwoje Łodzian ... U nas legitymację dostaniesz od razu :) A jak będziesz chętny, to zaczniemy drążyć, aby w Twoim macierzystym oddziale wróciły normalne stosunki.

Pozdrawiam

Janusz

AstroJaWil, ED80, MIKRON TN 630/122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Szczecinie jak się orientuje nic się nie dzieje. Kiedyś należałem do Szczecińskiego oddziału PTMA i nawet miałem legitymacje, ale wszystko zamarło. Teraz należę do O/Warszawskiego, ale będę próbował coś zmienić w swoim mieście i jak napisał Janusz dużo będzie zależało od zaangażowania pozostałych miłośników w Szczecinie :( 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozesz zapisać się do Warszawy ... jak to zrobiło już dwoje Łodzian ... U nas legitymację dostaniesz od razu :)

Dzięki za propozycję... ale chyba troszkę daleko na spotkania, byłbym rzadkim gościem  ;)

Pozdrawiam

KK

Z niektórymi kolegami z PTMA w Warszawie widuję sie także bardzo rzadko. Tutaj internet bardzo się przydaje. Taki właśnie głównie mamy kontakt ze sobą.

AstroJaWil, ED80, MIKRON TN 630/122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozesz zapisać się do Warszawy ... jak to zrobiło już dwoje Łodzian ... U nas legitymację dostaniesz od razu :)

Dzięki za propozycję... ale chyba troszkę daleko na spotkania, byłbym rzadkim gościem  ;)

Pozdrawiam

KK

Z niektórymi kolegami z PTMA w Warszawie widuję sie także bardzo rzadko. Tutaj internet bardzo się przydaje. Taki właśnie głównie mamy kontakt ze sobą.

My tu gadu, gadu a zwierzchność PTMA obserwuje  ;D, Panie Januszu oczywiście przynależność do PTMA w W-wie i to pod Pana przewodnictwem to zaszczyt i mobilitacja. Przez ostatnie 3 lata udało mi się tylko raz być na Bartnickiej w poniedziałek podczas przeglądu. Poznałem p. Hermesa i polookałem z Karolem. Niestety trudno dograć wyjazdy do stolicy, to prawie 9 godzin jazdy. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)