Skocz do zawartości

Zakupy sprzętu spoza EU


rafalt73

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś planuje zakup sprzętu astro spoza Unii Europejskiej to ten temat może okaże się pomocny przy podejmowaniu decyzji.  

W ostatnich dniach dokonałem takiego zakupu o nie małej wartości zamawiając w Wielkiej Brytanii montaż iOptron CEM70EC-NUC razem z iOptron Tri-Pier (i parę dupereli). Od dłuższego czasu planowałem ten zakup ale podobnie jak z samochodami są duże ograniczenia w dostępności głównie z uwagi na sytuację pandemiczną. Przeleciałem przez wszystkie sklepy astro w UE i niestety wszystko wyprzedane a daty dostawy bliżej nie określone (mniej więcej sprzedawcy deklarują dostępność od czerwca ale to estymacja). No i znalazłem upatrzony sprzęcik w UK. Cena początkowo mega atrakcyjna bo z zerową stawką VAT - oczywiście świadomy byłem że VAT zostanie naliczony przy przekroczeniu granicy. Pojawiły się jednak inne koszty których nie brałem zbyt mocno pod uwagę. Pierwsze rozczarowanie to przewalutowanie ?. Po zapłaceniu kartą kredytową kwota w funtach została przewalutowana najpierw na EUR a dopiero później na PLN nie wspominając że kurs bankowy jest do ... Ta niespodzianka kosztowała ponad 1000 zł. Oprócz VAT'u dochodzi opłata celna a to już prawie drugi 1000 zł + jakieś tam prowizje dla DHL za reprezentowanie. Tak, więc jeśli planujecie takie zakupu poza strefą EU bieżcie to pod uwagę!!!

ps będę nie długo wystawiał nowiutką kamerkę PoleMaster od QHY (kupiona 2 m-ce temu i użyta tylko raz) oraz montaż Losmandy G11 z 2015 roku (to taka zajawka :?)

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do płatności przy zakupach w innej walucie polecam to robić za pomocą Paypal lub Revolut - problem z przewalutowaniem wówczas odpada.

Jakiś czas temu zamawiałem paczkę z USA i kurier doliczył mi też dziwne koszty za reprezentowanie itp. (oczywiście najpierw dostarczyli bez obaw paczkę, a po kilku dniach pismo z opłatami), do tego wyssana z palca cena za transport i od tego kolejne podatki. Generalnie musiałem to opłacić, gdyż po czasie straszyli mnie już pismami dot. windykacji. Jednak nie odpuściłem i potem męczyłem temat przez kilka miesięcy, aż w końcu przyznali mi zwrot. Jak widać nabijają ludzi w butelkę pod tym względem, bo powiedzmy sobie szczerze - 99% osób to zapłaci i zapomni.

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tej kasy za przewalutowanie, dostałeś niezłego gonga. Niestety za niewiedzę się płaci. Płaciłeś zapewne kartą master card której płatności najpierw przeliczają na Euro a potem wymiana na daną walutę. Visa najpierw przelicza na USD. Miałem tak kiedyś daaawno temu ale nie aż taki koszt. Nie było jeszcze łatwych opcji założenia dodatkowego darmowego konta walutowego do zwykłego i zakupu waluty bezpośrednio w banku. Teraz już nawet np w mBanku spread jest tak mały podczas wymiany waluty, że nie opłaca się przelewać pln na Revolut żeby tam wymienić czy płacić dowolna inną walutą.  PayPal też nie jest za dobrą opcją. Sporo sobie liczy za wymianę waluty. Plusem jest ich zabezpieczenie w razie oszustwa przez sprzedającego. Najlepsza opcja w takim przypadku to podpięcie karty Revolut do PayPala lub bankowej gdzie mamy dodatkowe konto walutowe.  

Edytowane przez Hamster
  • Like 2
  • Thanks 1

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Hamster napisał:

Szkoda tej kasy za przewalutowanie, dostałeś niezłego gonga. Niestety za niewiedzę się płaci. Płaciłeś zapewne kartą master card?.  

Szkoda, szkoda dlatego też chciałem podzielić się tymi doświadczeniami na forum ? może to zaoszczędzi komuś pare stówek. 
mam nadzieje że radość z montażu zrekompensuje mi cierpienie ?

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety tak to wygląda ? Ale coraz więcej jest rozwiązań z szybką wymianą waluty - w mBanku jest właśnie karta wielowalutowa i mKantor, gdzie są notowania ciągłe, a kurs np na tę chwilę ma widełki 4.50 / 4.54 PLN za EUR. W przypadku PayPala conversion rate chyba jest na sztywno ustalony na 2.5%, to już trochę czuć, ale jest szybko, wygodnie i (chyba) bezpiecznie. W każdym razie z obu tych rozwiązań korzystam już od jakiegoś czasu i zawsze wszystko się zgadza. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, właśnie też ćwiczyłem "import' spoza UE. Trzeba pamiętać, że VAT powinien być naliczony od prduktu i kosztów przesyłki razem. Do tego dochodzi cło - oby było to "0". Opłaty celne zwykle są niewielkie (kilkanaście, kilkadziesiąt zł)

Co do reprezentacji - od połowy zeszlego roku - do 100 E poczta reprezentuje odbiorcę domyślnie. Do 1000 E trzeba podpisać scedowanie obowiązku przedstawienia towaru do UC. Powyżej 1000 E musi to robić agent celny. Może te opłaty dla agenta tak rozdęły koszty.

PayPal jest ok, ale w Kalifacie Londyńskim mało kto udostępnia taką opcję - niestety 90% sklepów wymaga płacenia kartą kredytową.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam przy takich zakupach z revoluta, podobnie jak wszędzie płacę nią gdy jestem za granicą, nigdy mnie nie zawiódł, ale wracając do zakupów poza EU opiszę mój zakup w Cyclops Optics, kupiłem tam w zeszłym roku kamerę qhy294M Pro jako, że tylko tam była dostępna, to znaczy była dostępna też w baader planetarium, ale odpisali mi, że nie sprzedają detalicznym klientom w PL bo mają jakieś umowy, ale w czym rzecz, kamera na początku listopada przestała działać, sklep odpisał na moje pytanie o wymianę gwarancyjną dopiero po zainteresowaniu przezemnie tematem bezpośrednio qhy, które ich upomniało. Oczywiście po tym grzecznie od razu odpisali, zapytali w czym problem i po opisaniu go stwierdzili, że mam odesłać a oni 2 dni po odbiorze wyślą nową, no więc postanowiłem tak zrobić. Pierwsze problemy zaczęły się już przy samej wysyłce z polskimi celnikami, którym musiałem udowadniać, że białe jest białe, 5 razy to samo, że wysyłam na wymianę gwarancyjną i, że cło i vat zostały zapłacone, potem musiałem załatwiać od chińczyków i tłumaczyć oświadczenia, że będą, albo naprawiać, albo wymieniać BEZPŁATNIE, dosyłanie tych samych dokumentów i wysyłka kamery trwała miesiąc i kosztowała prawie 400zł. Kamera do chińczuków dotarła 6go grudnia co potwierdzili i 7go grudnia odpisali, że wyślą nową najszybcirj jak to będzie możliwe i od tego czasu zero kontaktu z ich strony, pomimo ciągłych zapytań z mojej strony tak, że ku przestrodze dla innych radzę dobrze się zastanawiać przy takich zakupach, ja ciągle się łudzę, że winny jest chiński nowy rok, którego obchody kończą się 20tego lutego i wkrótce się wyjaśni, ale póki co jestem 7koła w plecy i nie mam czym focić. 

  • Like 2
  • Sad 3

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

O dziwo godzinę po napisaniu posta dostałem wiadomość od sprzedawcy ?

Super, dobra wiadomość. Właśnie miałem odpisał ca poprzedni post że brak odpowiedzi z Chin to z pewnością kwestia nowego chińskiego roku. Wbrew ogólnym opiniom Chińczycy bardzo się starają i dbają o klienta. Powodzenia

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rafalt73 napisał:

Super, dobra wiadomość. Właśnie miałem odpisał ca poprzedni post że brak odpowiedzi z Chin to z pewnością kwestia nowego chińskiego roku. Wbrew ogólnym opiniom Chińczycy bardzo się starają i dbają o klienta. Powodzenia

Tak wiem i przypuszczałem, że to będzie przez to, ale cierpliwość ma swoje granice jak od dwóch miesięcy a nawet ponad nie dostajesz żadnej odpowiedzi a z drugiej strony ciekawe co by było z naszą gospodarką , jakbyśmy po sylwestrze 2 miesiące świętowali ?

 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup na siebie, osoba fizyczna.
Przy okazji wspomnę o super i szybkiej obsłudze oraz dużej pomocy ze strony sklepu First Light Optics (FLO)

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)