Skocz do zawartości

Który montaż wybrać: GEM, CEM czy SW?


Pysiak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dziś pytanie do użytkowników/praktyków - który montaż wybrać do astrofotografii? Do wyboru są następujące: GEM45, CEM40, SW HEQ5 + belt, SW EQ6R, SW NEQ6. Oczywiście poczytałem sobie trochę i posłuchałem sprzedawców, ale nadal nie jestem na 100% przekonany. Czy napędy iOptrona są faktycznie "lepsze" bo lżejsze i podobno technicznie na wyższym poziomie od SW? Lżejszy to zaleta mobilności ale może też oznaczać mniej sztywny. Cena iOptronów jest zdecydowanie wyższa od SW ale może warto dołożyć, żeby mieć mniej problemów. Podobno SW nawet nowe wymagają od razu rozmontowania i wymiany smarów. Czy SW z serii 6 pracują już fajnie w wersji fabrycznej, czy raczej od razu robić belt mode tak jak w HEQ5?  Któryś sprzedawca w rozmowie wspominał o jakichś problemach z wyważaniem na montażach CEM, GEM podobno są bardziej wyważalne, czy to prawda? Maksymalne obciążenie jakie zakładam to Newton 200/1000 z aparatem FF, ale częściej będą znacznie lżejsze szkła. Sterowanie zestawem przy pomocy Asiair i oczywiście guider. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, które pomogą w podjęciu decyzji.

Pozdrawiam
Grzegorz

SW 200/1000, Celestron Omni 150 XLT, trochę szkieł do Nikona, D5300 mod, D750 mod, NEQ6, SWSA, ASIAIR Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tubki 200/1000 HEQ5 może być ciut za mało. Da się, ale już słaby wiaterek może rujnować sesję. EQ6 z taką tubą wytrzyma większy wiaterek, ale też w końcu się podda. Przy takiej rurze wiatr to niestety największy wróg astrofoto, ale zawsze się można posiłkować jakimiś parawanami albo osłonami. 

Jeśli chodzi o dokładność prowadzenia z guidingiem to w naszym klimacie (gdzie seeing od święta spada poniżej 2") każdy z tych montaży da dobre wyniki w astrofoto, bo każdy umożliwi guiding z sumarycznym błędem w okolicach 1".  O ile nie jest uszkodzony. Testowałem jakiś czas temu EQ6-R i byłem zachwycony faktem, że błąd okresowy wynosił +- 6 sekund, błąd przy guidingu wynosił około 0.8". Na moim starym EQ6 błąd okresowy to +- 25", a wciąż 10 calową tubę potrafi uciągnąć z błędem w okolicach 1", a nawet mniej.  Mój mały CEM26 też prowadzi z błędem w okolicy 0.8" - wersja bez enkoderów oczywiście, bo EC to dla smakoszy głównie. 

Jak będziesz kupował nowy montaż, to nic nie rozmontowuj i nie wymieniaj, ani nie pozwól innym tego robić (bo stracisz gwarancję), tylko sprawdź pod niebem jak działa. Jeśli montaż nie ogarnie prowadzenia metrowej tuby, to go po prostu zwróć albo wymień. 

PS - nie wiem jaki guider planujesz, ale do takiego zestawu to coś większego niż 30mm bym polecał ? 

PS2 - AsiAir potrafi sterować montażami iOptron i SW? Bo to nie jest taki całkiem otwarty system z tego co wiem, warto się upewnić. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AsiAir bez problemu steruje iOptronami (używam z CEM-26). Z SW używałem AsiAir tylko ze Star Adventurerem przez ST4. Z większymi montami SW nie używałem, choć są na liście, więc powinny działać.

Edytowane przez piotrfie
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie iEQ 30 Pro z tubą RC 6"+reduktor 0,8 daje radę. Guiding 60/240 mm z poziomu AsiAir Plus, bez problemów. Jednak do Twojej tuby jest za "cienki".  Montaż jaki poleca Tomek, spokojnie da radę.

Edytowane przez KrisQ

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)