Skocz do zawartości

IC405 / IC410 (Płonąca Gwiazda / Kijanki)


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Niżej moje zdjęcie płonącej gwiazdy i kijanek. Ta fotografia dała mi niezłe doświadczenie jeżeli chodzi o akwizycję i obróbkę. Wiem już, że raczej będę starał się w przyszłości unikać obiektów, które są na niebie blisko Księżyca w pełni ? To był jeden-jedyny raz w celu testów bo byłem już na niezłym astro-głodzie.

Obiekty na pewno znane przez wielu, ale co się dowiedziałem przy okazji szukania informacji o nich. Gwiazda oświetlająca pyły w IC405 to AE Aurigae. Gwiazda powstała w tzw. gromadzie Trapez (w samym środku mgławicy Oriona) około 2,5 miliona lat temu i z powodu silnych oddziaływań grawitacyjnych została wyrzucona z Oriona i mknie teraz przez kosmos z prędkością 200km/s. Na pewno za jakiś czas AE Aurigae minie mgławicę, w jakimś stopniu zaburzając jej strukturę i poleci dalej. Wg Stellarium za ok 50tys lat gwiazda nie mieściłaby mi się już w kadrze. 

ic410_png_podpis.70png.thumb.png.88cd21b413a96b785cac7d40b41678d2.png

 

Wersja 2:
ic410_png_podpisv4.thumb.png.77f545bbf3a703db61c26561415bf6a8.png

 

Wersja wodorowa:
ha_ps_starless75.thumb.png.7aa24114c145f8572a9c97ab99cc44d9.png

 

 

WO GT81 / EQ6-R PRO / QHY 163m (-20°C) / Rotator: 0°
Kanały: SII 70x300sek, Ha 73x300sek, OIII 68x300sek.
Łączny czas: 17 godz 35 minut
Programy: DSS, Pixinsight 1.8. PS

Resize 75%

Edytowane przez wismat
  • Like 8

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wersja druga pasuje bardzie w moje gusta. 

Odrobinę mylący jest może ten tlenowy (chyba) błękit w tle Kijanek, bo fajnie wygląda jak wielka pieczara, ale z drugiej strony na materiale Ha widać, że jest tam mnóstwo wodoru. A na końcowej kompozycji można trochę odnieść wrażenie, że jest tam praktycznie tylko tlen. Ale to takie moje dywagacje, nie mam gotowego pomysłu jak dobrze połączyć atrakcyjność i dokładne odwzorowanie, ani gdzie umieścić pomiędzy nimi granicę. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację.
Zdjęcia wychodzą mi bardzo tlenowo (oprócz zdjęcia serca na czym mi z kolei bardzo zależało :/). Nie wiem czy to kwestia robienia zdjęć czy późniejszej obróbki aczkolwiek nie przeszkadza mi to tak bardzo. 
Wrzucam nieco poprawioną wersję gdzie powinien być nieco lepszy szczegół, mniejszy szum oraz są gwiazdy w kolorze (kolor z NB). Również resize 75%

sho_V4_final_75.thumb.png.2bbe523b01d3f94f853212c38851b545.png

 

Pogodnych nocy ? 
Bez wiatru i w nowiu ?

  • Like 1

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Chodzi za mną pewna zagwozdka... William Optics GT81 to apochromat. Jak powstały zatem, minimalne ale jednak, spajki na tej najjaśniejszej żółtej na dole? Do tej pory myślałem, że spajki to domena raczej luster, a tu taka niespodzianka. Ktoś wie jak to się dzieje?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, arthoor86 napisał:

Chodzi za mną pewna zagwozdka... William Optics GT81 to apochromat. Jak powstały zatem, minimalne ale jednak, spajki na tej najjaśniejszej żółtej na dole? Do tej pory myślałem, że spajki to domena raczej luster, a tu taka niespodzianka. Ktoś wie jak to się dzieje?
 

W sumie dołączam się do pytania jako autor zdjęcia. Nie zastanawiałem się nad tym ale zwróciłem uwagę że na innych moich zdjęciach również są takie minispajki na bardzo jasnych gwiazdach.

image.png.7019c2c51df4e8b54d28fbdf858f471e.png

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie artefakty mogą być spowodowane np tym, że  coś wchodzi w tor optyczny - łapki/przekładki pomiędzy soczewkami obiektywu. Może też flattenera - tego nie jestem pewny niestety.

Niektóre matryce (m.in. w ASI1600 czy QHY163) na jasnych gwiazdach dają czasami wzorki dyfrakcyjne, choć to wygląda nieco inaczej:

image.png.980f540a78e0a1ddf8d20d5a5da57e26.png

Astygmatyzm czy ściśnięta optyka może się też różnie objawiać, ale to łatwo wykryć na rozogniskowanym obrazie gwiazdy.

image.png.8681360137e8ff524dde35cfb9072d61.png  image.png.1f8a9b96b6b3c01592b0ac382fd9fdef.png

Ale raczej bym stawiał na coś wchodzącego w tor optyczny. Oprócz łapek czy przekładek mogą to być np rowki w nakrętce kontrującej soczewki. Łatwo to sprawdzić dając przed obiektywem przesłonę na zewnętrzne 5-10mm obiektywu. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)