Skocz do zawartości

"Bańka Plejad"- samo gęste.


Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Erik68 napisał:

Panowie, teleskopy ,lornetki w dłoń i do boju....

...i Panie!

  • Like 2

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając Twój wpis i podziwiając zamieszczone w nich wspaniałe szkice zastanawiam co mogło inspirować Edgara Froese, Christophera Franka i Petera Baumanna kiedy tworzyli do wydanego w 1972 studyjnego albumu Zeit otwierający utwór Birth of Liquid Plejades.

Pozdrawiam 

Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Like 2

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy opisujesz, trzeba będzie spróbować. Jakoś tak się złożyło, że mam do dyspozycji Newtona f/2.8 z krótką ogniskową, choć zakupiony został w kompletnie innym celu. ? W każdym razie okulary dają radę w nim wyostrzyć, choć trzeba użyć przedłużki. ?

Nie przypuszczałem, że te mgławice są do wyłapania wizualnie. A najbardziej zaskakuje mnie kwestia przydatności filtra OIII. Przychodzi Ci do głowy jakieś uzasadnienie teoretyczne?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, lukost napisał:

Nie przypuszczałem, że te mgławice są do wyłapania wizualnie. A najbardziej zaskakuje mnie kwestia przydatności filtra OIII. Przychodzi Ci do głowy jakieś uzasadnienie teoretyczne?

Wiem, że to pytanie nie do mnie i przepraszam, że się wtrącam, ale Erik68 i ja jesteśmy praktykami, a nie teoretykami. 

Edytowane przez megrez23

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, megrez23 napisał:

Czytając Twój wpis i podziwiając zamieszczone w nich wspaniałe szkice zastanawiam co mogło inspirować Edgara Froese, Christophera Franka i Petera Baumanna kiedy tworzyli do wydanego w 1972 studyjnego albumu Zeit otwierający utwór Birth of Liquid Plejades.

Pozdrawiam 

Jarek

Tangerine Dream - zacna muzyka. Kiedyś nurkowałem w jej odmętach. Miałem też dwupłytowy album Klausa Schultze z jego pobytu w Polsce jeszcze na czarnych winylowych płytach. To była muza. I o dziwo byli to głównie niemieccy wykonawcy (Kraftwerk). Niby Niemce mają przyciężkawe gusta ale w tym rodzaju muzyki potrafili znaleźć w sobie prawdziwy artyzm.  

  • Like 1

Newtony 10" F/6,6 ATM i 6" F/10 ATM, refraktory PZO 68/800 ATM i Bresser 90/1200, bino SW, kilka par okularów i kilka lornetek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Hyginus napisał:

Tangerine Dream - zacna muzyka. Kiedyś nurkowałem w jej odmętach. Miałem też dwupłytowy album Klausa Schultze z jego pobytu w Polsce jeszcze na czarnych winylowych płytach. To była muza. I o dziwo byli to głównie niemieccy wykonawcy (Kraftwerk). Niby Niemce mają przyciężkawe gusta ale w tym rodzaju muzyki potrafili znaleźć w sobie prawdziwy artyzm.  

Myślę, że mi Erik68 nie porysuje lustra w GSO12 za to, że z wątku wizualnego zrobiłem wątek muzyczny, ale muszę jeszcze zacytować fragment wiersza kończący Alfę Centaurii:

Der Geist der Liebe

Erfüllt den Kosmos

Und der das All zusammenhält

Kennt jeden Laut

Der Geist steht auf

Und seine Feine zerstieben

Und die Ihn

hassen Fliehen vor Seinem Angesicht

Sende aus deinen Geist Und

Leben entsteht.....

To jedna z najbardziej kosmicznych płyt jakie kiedykolwiek słyszałem.

Edytowane przez megrez23

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, lukost napisał:

Dlaczego akurat ten filtr pomaga?

Temat też mnie zaciekawił ?.Jako już nieco przygłuchy miłośnik ciężkiego metalu nie wypowiem się o walorach muzycznych?, ale jeśli się nie mylę, to wychodzi na to że:

- kompleks tych mglawic świeci najbardziej w zakresie 400 - 430nm        - ten Lumicon generacji 3 oprócz pasma Olll przepuszcza jeszcze co nieco właśnie w paśmie 400 - 430 z pikiem w okolicy 415nm. I to jako jedyny:

o3a.jpg.48ddd8c4aae4b5143429eb8fd4f09304

Więc wygląda na to, że w tym szaleństwie jest metoda??

  • Like 4
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spektrum mgławic wziąłem stąd:

plot.pleiades-spectra.a.tgif+indeximage-

Więc, jeśli nic nie poplątałem, to jest właśnie ten zakres.

Pomimo tego, obserwacje takich obiektów są czynione o czym świadczą szkice takich "guru" wizuala jak Glahn, czy Bartels. Podejrzewam, że może tu grać swoją rolę ponadprzeciętny wzrok takich osobników, ogromne doświadczenie i super warun. Sam co nieco próbowałem, ale bez skutku. Ci , którzy obserwowali IFN, czy inne podobne słabizny mówią, że nie tyle istotna jest apertura, co duże pole widzenia i świetna przejrzystość atmosfery. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lukost napisał:

A najbardziej zaskakuje mnie kwestia przydatności filtra OIII. Przychodzi Ci do głowy jakieś uzasadnienie teoretyczne?

O panie ,teoria to nie dla mnie, nie znam się na liniach widmowych filtrów ,tym bardziej mgławic. W wizualu, jak stwierdziłem przez lata praktyki ,ma się często to jak "pięść do oka"Myślę że Michał to wyjaśnił(dziwne wykresy).

Praktycznie, wyglądało to tak ,w 14" najlepszy efekt bańki był w OIII 3gen, dość dobrze pokazał to CCD blue, a CLS i Moon&Sky nic.Nie miałem jeszcze wtedy UB...

W refraktorze 6" było tak samo, zdecydowanie najlepiej pokazał to OIII, , UB nie próbowałem .siedział grzecznie w walizce.....(już mam udało się kupić)

Co do gen3, miałem w latach 90 OIII Lumicona 1.25" i miesiąc przed wymianą na 3gen, też bawiłem się zwykłym OIII, cóż mogę powiedzieć.....PRZEPAŚĆ!!! na korzyść 3gen, zresztą wcześniej czytałem, zachwyty na temat tego filtra na CN.

Napomknę tylko ,bo to nie na temat że porównywałem OIII3gen z UB Oriona ,M42, Krab,Kompleks mgł. w Wożnicy, mgławica Mewa, i mgł.Meduza w Bliżniętach,z tego co czytałem do w/w mgławic referowany był filtr UHC(odpowiednik UB),Jedynie w przypadku M42,różnice były niewielkie,oczywiście na korzyść OIII ,w pozostałych przypadkach ,przepaść ,w OIII to było widać w UB ,męczenie oka....

Godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Pomimo tego, obserwacje takich obiektów są czynione o czym świadczą szkice takich "guru" wizuala jak Glahn, czy Bartels. Podejrzewam, że może tu grać swoją rolę ponadprzeciętny wzrok takich osobników, ogromne doświadczenie i super warun

Nie jest to w pełnym tego sława znaczeniu,obserwacja,ale raczej wyłapywanie subtelnych różnic w jasności tła. Obiekty te nie jestem w stanie(przynajmniej przy moim niebie max 6.5mag+)zobaczyć w całości(spore rozmiary kątowe), dlatego "obserwuje" je wyłapując fragmenty całości i nanoszę na wcześniej wydrukowaną mapę .W inny sposób nie jesteśmy do końca stwierdzić czy widać czy nie( ponieważ to strzępy które trzeba połączyć w całość a można to zrobić tylko przez szkic )chyba że ktoś ma niebo powyżej 7mag+, z resztą sam Bartels stosuje taką metodę(szkic). Po zakończonej obserwacji, porównuję zaznaczone na asteryzmach mgławice z przebiegiem ich na asteryzmach zdjęcia.

robione przy okularze teleskopu

 

1098688610_plejadybrudno.jpg.a1ae4ad03cac122ad68928fdca4ee9ff.jpg

Więcej napiszę wieczorkiem ,bo to temat na większy post,który może kiedyś wypocę na FA.

  • Like 6

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorkiem niebo kryształ ,więc zamiast kisić się przed kompem podziwiałem i szkicowałem zimowe mgławice.

Znalazłem jeszcze taki szkic

8" newton f/3.3, niestety nie podano jakie niebo jaki power i czy z filtrami....

bania.jpg.d4c3910c836fc2a9a546ccd1022488fb.jpg

Bardzo podobnie to wyglądało w 14" przy 50x+OIII 3gen ,tylko kontrast dużo,dużo lepszy.

PS. Podobno w b.dobrych warunkach ," bańkę plejad" można dostrzec w  lornetce 7x50!

Edytowane przez Erik68
  • Like 4

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2022 o 09:05, jolo napisał:

Hm, tylko że ludzkie oko w tym zakresie jest prawie ślepe. Tzn przynajmniej kilka razy mniej czułe, niż przy 500nm:

image.png.a25c31e07a8fdcc414eb3190d13cb6cc.png

Podobnie ślepi jesteśmy nocą na czerwony, dlatego nie ma do wizuala filtrów Ha. 

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/vision/bright.html

 

Niestety 415 nm to slepe juz nawet bez "prawie".  Moze jakies mlodziutkie oko cos zobaczy, ale tak mlodych astronomow to wielu raczej nie ma. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przez chwilę przymierzałem się z 6" i powerem 20x bez sukcesu, będę musiał jeszcze raz spróbować, z DGMem. Mówicie że wpadają kolorystycznie w niebieski, więc nie zawacham sie też użyć GSO #47 ? 

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Lunatyk_101 napisał:

Moze jakies mlodziutkie oko cos zobaczy, ale tak mlodych astronomow to wielu raczej nie ma. ?

22 lata jeszcze mogą być czy też już się nie łapię? ?

  • Haha 2

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ciekawska napisał:

22 lata jeszcze mogą być czy też już się nie łapię? ?

Jasne, ze sie lapiesz. Pisalem o astronomach. Astronomki wszystkie sa mlode i piekne. ?

  • Like 1
  • Haha 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2022 o 23:13, lukost napisał:

Dlaczego akurat ten filtr pomaga? 

FA: nie wiem, ale klimatyczna muza skojarzyła mi się z tymi obserwacjami.

AP: nie wiem, ale czy ten filtr generuje odblaski przy astrofoto?

AM: nie wiem, ale mogę ci go odstąpić w korzystnej cenie.

?

Elektroda: było z 200 razy, użyj wyszukiwarki!

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)