Skocz do zawartości

BRESSER EXOS1 (EQ4) - warto?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

zastanawiam się nad  kupnem montażu BRESSER EXOS1 wraz z napedem RA. Tu się  pojawia pytanie czy to dobry wybór na pierwszy montaż, patrząc pod kątem amatorskiego astrofoto. Mam do dyspozycji Canona 1100D z  kitowym obiektywem 18-55mm i refraktor Novalux 60/415. 
Widziałem również na deltaoptical EQ5  w cenie 1,7k (Bresser w podobnej cenie ale z napedem osi RA) i zastanawiam się który montaż lepszy dla początkującego? EQ5 bez napędu a dokupienie go jest aktualnie mniej osiągalne. Szukam czegoś do 1,7k w miarę stabilnego tak bym mógł wykorzystać  tego Canona i Novaluxa do robienia zdjęć nierozmazanych. 

Jakieś plusy/minusy tego montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem exos 1. To niezły montaż do wizuala, ale do astrofoto raczej bym nie polecał.

To klasa eq3-2, więc eq5 będzie moim zdaniem lepszy, chociaż do astrofoto też nie idealny (bresser ma exos2 w tej klasie).

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, OnlyAfc napisał:

Miałem exos 1. To niezły montaż do wizuala, ale do astrofoto raczej bym nie polecał.

To klasa eq3-2, więc eq5 będzie moim zdaniem lepszy, chociaż do astrofoto też nie idealny (bresser ma exos2 w tej klasie).

Aktualnie  to nie mam żadnego paralaktyka i zdjecia  robię ze statywu fotograficznego. 

Gdzieś czytałem/słyszałem że  jak już się chcę w astrofoto bawić  to od EQ 3-2 minimum a skoro EXOS 1 to takie EQ 4 to tez myślę że  spoko po głębszym zastanowieniu. 

Aktualnie  EQ5 z napędem jest po za moim finansowym zasięgiem a tego EXOS1 kupuję (bo już  zdecydowane w sumie) za 1,5k  z napędem w osi RA. Jeśli się nie sprawdzi w przyszłości to wymienię na coś innego. 

Ale w sumie mam pytanie  dlaczego eq5  nie jest tez idealny do astrofoto? 

Z góry zaznaczam że nie palnuje  jakiegoś  profesjonalnego astrofoto tylko coś na czym będę mógł się nauczyć  robić lepsze zdjęcia niż na statycznym montażu. W astronomi siedzę mocniej od stycznia a  w astrofoto się  pobawiłem od połowy stycznia więc jestem kompletnym laikiem i też nie chcał bym wydawać  3,5k na montaż z którego nie będę umiał skorzystać. Ale  chętnie dowiem się wszystkiego jakie są za/przeciw tych montaży "tańszych" do astrofotografii/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)