Skocz do zawartości

Szyna dovetail w standardzie Vixen dla 60/415 Refraktor


AvirFrog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

szukam jak w temacie szyny dovetail w standardzie Vixen pod ten montaż

https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-bez-goto/bresser-montaz-messier-exos-1-eq-4/p,25185

dla refraktora Novalux 60/415 i aparatu Canon 1100D

refraktor ma długość  46cm z wyciągem wysuniętym na  max.  Niestety nie orientuję się jak długi powinien być  dovetail do takiego refraktora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za offtop, ale na Twoim miejscu porzucił bym pomysł focenia tym teleskopem. Zamiast tego kupiłbym stary obiektyw 200mm np. Jupiter 21m. I tak zacząć zabawę w astrofoto. 

(Oczywiście dovetail i tak trzeba będzie kupić) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DarX86 napisał:

Sorry za offtop, ale na Twoim miejscu porzucił bym pomysł focenia tym teleskopem. Zamiast tego kupiłbym stary obiektyw 200mm np. Jupiter 21m. I tak zacząć zabawę w astrofoto. 

(Oczywiście dovetail i tak trzeba będzie kupić) ?

Takie  offtopy  to ja nawet lubię ?. To nie tak że to ma być mój jakis trwał zestaw, tylko chciałem na razie wykorzystać to co mam i zobaczyć czy to astrofoto to moja bajka.  Aktualnie to chyba  i tak nici z  tego montażu będą. 

Szukam jakiegoś pomysłu czy iść w montaże czy jakieś  lekkie głowice tylko do aparatów? Czekam na książkę o astrofoto autorstwa Pana Marka Substyka  może tam się  wiecej rzeczy dowiem.  Mam trochę elektroniki i kogoś kto się na niej zna więc można by samemu coś  pokombinować  z  czymś co pozwoli na wydłuzenie czasu naswietlania bez rozjazdu gwiazd.

I w sumie dlaczego odradzasz focenie tym teleskopem? Fotki księżyca za dnia wyszły całkiem fajnie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dochodzi jeszcze rozmiar wyciągu, 1,25" winietuje z lustrzanką a co dopiero 0,965".  400mm ogniskowej to już sporo, celowanie tym w obiekt będzie dość kłopotliwe tym bardziej dla początkującego. Dojdą jeszcze wady optyczne teleskopu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, DarX86 napisał:

Dochodzi jeszcze rozmiar wyciągu, 1,25" winietuje z lustrzanką a co dopiero 0,965".  400mm ogniskowej to już sporo, celowanie tym w obiekt będzie dość kłopotliwe tym bardziej dla początkującego. Dojdą jeszcze wady optyczne teleskopu. 

Mam statyw  i jakąś tam głowice na nim (niezej fotki) i teraz  w sumie mam zamiar kupić bo mi się trafił SkyTracker iOptron. za 700 zł używany. 

I chyba taki zestaw sobie zrobie  do pierwszego astrofoto. Bo fakt skilla mi brak, kupno montażu niby spoko ale chyba przerost formy nad treścią na moim etapie.  Wykorzystam ten  temat i zapytam co sądzicie o takim zestawie: 

SkyTracker jakiś  30 letni statyw (ale stabilny)  i ta głowica z tego statywu + 1100D Canon i kitowy obiektyw 18-55mm. (tutaj jeszcze może pojawi się jaki Jupiter 21m bo tani dość a ma  200mm ogniskową)

photo_2022-02-24_21-19-40.jpg

photo_2022-02-24_21-19-41 (2).jpg

photo_2022-02-24_21-19-41.jpg

photo_2022-02-24_21-20-00.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko się ocenia statyw, po zdjęciu. Najlepiej jak ma się go w ręku, ale te plastikowe mocowania nie wróżą zbyt dobrze. Szczególnie ta głowica trochę zabawkowo wygląda. A ten przykładowy Jupiter 21m waży więcej niż body. 
Lepiej zacznij od czegoś lekkiego. Kup np. 50mm Canona f/1.8, nie drogi a przyzwoity obiektyw. Bo ten kitowy 18-55 to szczerze mówiąc padaka, parę lat temu tylko raz użyłem go do foto nieba. Ale jak zobaczyłem co wyczynia z gwiazdami to odpuściłem. 
Mam jakiś stary obiektyw 200mm, przedwczoraj mnie wzięło żeby pstryknąć jedną klatkę. Tyle że ja mam pełną klatkę więc u Ciebie byłaby większa skala. 
Canon 6dmkII, obiektyw 200mm f/4 przymnięty do f/5.6 ( nie chce mi się iść sprawdzić marki, stary obiektyw na m42), I to powieszone na AZ-Gti w trybie azymutalnym. 
Jedna klatka 20s, iso 3200
U samej góry nawet Mgławica Płomień majaczy :) Więcej nie robiłem, bo bałem się, że mnie wciągnie i znów będę chciał focić DS-y :) 

IMG_1001.thumb.JPG.c872647d446aebdb8f7be8db32b41639.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, DarX86 napisał:

Ciężko się ocenia statyw, po zdjęciu. Najlepiej jak ma się go w ręku, ale te plastikowe mocowania nie wróżą zbyt dobrze. Szczególnie ta głowica trochę zabawkowo wygląda. A ten przykładowy Jupiter 21m waży więcej niż body. 
Lepiej zacznij od czegoś lekkiego. Kup np. 50mm Canona f/1.8, nie drogi a przyzwoity obiektyw. Bo ten kitowy 18-55 to szczerze mówiąc padaka, parę lat temu tylko raz użyłem go do foto nieba. Ale jak zobaczyłem co wyczynia z gwiazdami to odpuściłem. 
Mam jakiś stary obiektyw 200mm, przedwczoraj mnie wzięło żeby pstryknąć jedną klatkę. Tyle że ja mam pełną klatkę więc u Ciebie byłaby większa skala. 
Canon 6dmkII, obiektyw 200mm f/4 przymnięty do f/5.6 ( nie chce mi się iść sprawdzić marki, stary obiektyw na m42), I to powieszone na AZ-Gti w trybie azymutalnym. 
Jedna klatka 20s, iso 3200
U samej góry nawet Mgławica Płomień majaczy ? Więcej nie robiłem, bo bałem się, że mnie wciągnie i znów będę chciał focić DS-y ?

IMG_1001.thumb.JPG.c872647d446aebdb8f7be8db32b41639.JPG

Mnie cieszyło zdjecie nieba gdzie małe pojasnienie na niebie było andromedą izrobiłęm to na  zwykłym statywie ? Tak że każdy przeskok technologiczny teraz mnie zadowoli. Jak ten StarTracker sie sprawdzi to nie widze problemu żeby kupić lepszy statyw.  Statyw metalowo plastikowy, powiem szczerze że jak mam sam aparat zawieszony na nim to działa super, z  refraktorem 60/415 to czasem padaka żeby cos ustawić ale nie powiem bo też dobrze działa. No aktualnie ten polecany obiektyw to widze że  po 500 zł jest a to trochę wykracza po za mój  budżet. To wolał bym już  kupić EQ5 bo też mam taką opcje za 1,3k z napędem w obu osiach. Będzie stabilniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)