Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 22.02.2022 Trumpler 5


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, jak to z tą przyzwoitością być powinno, w każdym razie podchodziłem kilka razy do tego złotka z Fujinonem 16x70, z czego raz w Borach Tucholskich (czytaj: pod naprawdę dobrym niebem) - i pupa. Ani śladu pojaśnienia. 
Ale kto wie, może kluczem nie jest tu zwiększanie apertury, a powiększenia? Mam nadzieję przekonać się na dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Panasmaras napisał:

Ale kto wie, może kluczem nie jest tu zwiększanie apertury, a powiększenia? Mam nadzieję przekonać się na dniach.

Z doświadczenia (nabytego przy okazji paczania na kuliste Palomary czy insze wynalazki pokroju NGC 5053)  wiem, że przy tego typu kleksach z powiększeniem trzeba działać rozważnie. Jak źrenica będzie za mała, zrobi się mocno problematycznie. Na sąsiednim forum @bartolini wspomniał, że złapał Tr5 w 20x110.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że próbowałem ze dwa razy zobaczyć gromadę Trumpler 5 w 12", ale znalazłem jedynie na kompie taką notatkę jak poniżej (kopiuję i wklejam). W sumie niewiele ona mówi, bo nawet nie wiadomo, czy złapałem gromadę czy nie.

"30-31 Grudzień 2019.

Trumpler 5 chyba widać pojaśnienie stosunkowo rozległe."

Natomiast z tego, co jestem w stanie sobie przypomnieć, jak żem wodził teleskopem wte i wewte, to porównanie do Palomara 5 jest dość trafne.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukost napisał:

?Na sąsiednim forum @bartolini wspomniał, że złapał Tr5 w 20x110.

Leciałem od Rosetty przez 2251 w kierunku Choinki. W pierwszej chwili myślałem, że to świeci jakiś jaśniejszy fragment mgławicy. Czasami takie duże słabizny ?wychodzą? najlepiej przy powolnym skanowaniu nieba.

  • Like 3

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem po obserwacji,niebo kryształ chociaż w poniedziałek było nieco lepsze.Przymierzyłem się do Tr5 refraktorem 152/763, przy 26x ,trochę problematyczna, ale jak zasadziłem 12mm(64x) to już pewna(zerkaniem), nawet nie trzeba było ruszać telepem.

Edytowane przez Erik68
  • Like 4

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, oglądałem ją Taurusem 500. Miejscówka bortle 4 i pałętający się cirrus. Ale obiekt wysoko i w przerwach cirrusa bardzo dobra przejrzystość, więc coś tam było widać. Testowałem ją z trzema powiększeniami:

60x - Pan41 i źr. 8.5.

90x - N26T5 i źr. 5.5

140x - N17T4 i źr. 3.5

Z Panopticiem 41 i Naglerem 26 widoczna na wprost, zerkaniem - chwilami efekt kaszki, o którym wspominał Lukost. Z drugiej strony przy 140x zrobiło się ciemno  i nie było szans na robicie. Być może to kwestia lepszej adaptacji wzroku - w miejscówce bortle 4 jest ciężko. Może wzrok wyciąga gwiazdki sprzed gromady? Pan41 pomimo dość mdłego tła bronił się większym polem 1.15* od 0.9* w N26T5. Wydaje mi się, że dobsik 12-14? i jak najszerszy okular, to chyba taka najbardziej optymalna apertura do tego obiektu.

  • Like 8

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj namierzyłem ją w 8", relacji jeszcze nie opublikowałem, ale mogę zaryzykować taki opis (te "poprzednie" to Tr 6, 7, 9):

Trumpler 5, dość rozległa gromada leżąca wysoko na zimowym niebie, w miejscu banalnym do namierzenia blisko gromady Choinka, tylko z pozoru jest łatwiejsza od poprzednich. Miejsce ustaliłem idąc od Choinki przez kolejne łańcuszki gwiazd 8-9 mag, ale sama gromada na pierwszy rzut oka była poza zaięgiem 8". Okular 25mm dawał zbyt jasne tło, okular 12,5mm zbyt ciemne. Jedynie w okularze 17,5mm (69x, źw. 2,9mm) wyzerkałem słabe kaszkowanie, niejednorodność tła nieba, co sugerowało obecność wielu słabych gwiazd. Gromada jest stara, zawiera wiele czerwonawych gwiazd, co dodatkowo utrudnia ich dostrzeżenie.

  • Like 9

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze podejście z lornetą kątową 82 mm zakończyło się fiaskiem. Jak pisze Polaris, miejsce do namierzenia banalne, ale sama franca za nic nie chciała wyjść - próbowałem powiększeń od 20 do 32 (zakres źrenicy od  4,1 do 2,5). Momentami zdawało mi się, że widzę nieznacznie jaśniejsze tło, dostrzegłem też poświatę od słabych gwiazdek okalających HD260597, ale Trumpler 5 jest znacznie "głębszym" celem. Niestety.

Na stanowisku obok był @Marek Gdańsk - w jego dziesięciocalówce Tr 5 pokazał się jako ledwo wychwytywalne pojaśnienie tła, do tego wyszło kilka, może kilkanaście słońc gromady - i to tylko w konfiguracji z ES 20 mm (pow. 60x, źrenica 4 mm).

Warunki nie były złe, jednak dalekie od wymarzonych.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spieszę zameldować, że chyba chodzi o warunki. Wczoraj pojawiłem się w Blizinach przed 21:00, korzystając z nieco lepszej przejrzystości (w porównaniu do poprzedniej nocy) i przy okazji zyskując parę stopni, jeśli chodzi o pozycję gromady na niebie.
Po rozstawieniu sprzętu zadbałem o adaptację wzroku, nawet czerwonej latareczki żałowałem sobie przez pierwszą godzinę obserwacji. 

Efekt? Wyszło pojaśnienie tam, gdzie miało wyjść - stosunkowo duże, o bardzo słabo określonych granicach. Sprawdziłem, czy podobna poświata nie pojawia się w innych, losowo wybranych fragmentach nieba, ale nic podobnego w innych miejscach się nie zadziało.
Gromada była najlepiej widoczna w parce ES 24 (pow. 20x, źrenica 4,1), z kolei w powiększeniu 32x (źrenica 2,5) zerkaniem wyszła drobnica wokół HD 260597. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji melduję, że grafik-kartograf pracujący nad Interstellarum dał ciała rysując i opisując ciemnoty w okolicy. Porównajcie sobie położenie LDN 1609-1610 (chodzi o tę ciemną V-kę, której szerokie końce mają w/w oznaczenie) - zdjęcie Łukasza lub Aladin vs Interstellarum. Sama mgławica ma nawet dobrze oddany kształt, ale położenie zupełnie się nie zgadza.

Spora wtopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, lukost napisał:

ale jak to wygląda w wizualu to pewnie tylko Panas wie - ja nie próbowałem łapać tych ciemnot.

Tak w skrócie, zupełnie wyraźna jest południowo-wschodnia ściana Barnarda 37-38, pamiętam też zupełnie udaną obserwację LDN 1609-1610 (głównie tego nieoznaczonego cypla). Wczoraj wydawało mi się, że znów dostrzegłem LDN-kę, ale po skonfrontowaniu ze zdjęciami dochodzę do wniosku, że pewien sznureczek gwiazd zasugerował ciemną szramę, którą wziąłem za poszukiwaną mgławicę.

W wolnej chwili załączę opis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukost napisał:

ale jak to wygląda w wizualu

Trochę wyrwane z kontekstu?. Odnośnie jasnych ( nie ciemnych)mgławic, przy kryształowym niebie,wyłapałem ,udokumentowałem i naszkicowałem ,wszystkie te  paprochy z Twojego w/w zdjęcia(Conus+Rozeta). Oczywiście za pomocą "noktowizyjnie" wręcz działającego Lumicon Olll 3gen.

  https://www.mdwskysurvey.org/?pgid=iv9mthx9-abf7a340-e4ef-4707-90d8-669383c8baad -tak wygląda ten rejon przepalony wodorem,

Sorry za offtop.

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podjąłem dziś próbę zobaczenia Trumplera 5 przez teleskop 12", ale znowu jakoś nie mogłem ostatecznie powiedzieć, że widziałem to, co powinienem. Zerkaniem ujawniało się jakieś drobne skupisko gwiazd, wyróżniające się od tła i okolicy, i było otulone nieznaczną mgiełką, jednak chyba nie powinno być widać poszczególnych gwiazd tej gromady, więc obstawiam, że to były jakieś inne słońca, które próbowały mnie zmylić, a gromada była albo ową mgiełką, albo pozostała nieuchwytna.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)