Skocz do zawartości

Taurus i lornetka, czyli mogilańskie spotkania cz. I


Rekomendowane odpowiedzi

Cóż, tak pisać może tylko Artysta ...

Do takiego opisu jedynie jestem w stanie dodać, że były w użyciu jeszcze inne wykrzykniki.
 

2 godziny temu, Ciekawska napisał:

(...)
Ps W tytule przezornie pojawia się "część I", bo choć drugich obserwacji jeszcze nie było, to jest jakaś szansa na powtórkę. ?

Lustra w Taurusie wymyte, kolimacja na autokolimatorze zrobiona, wyczernienia poprawione, nowiusieńki Lumicon UHC Gen 3 czeka.
Serdecznie zapraszamy !
 

  • Thanks 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ciekawska napisał:

A dalej ? Kocie Oko, ależ z niej jasna franca, i to mimo zalegania nisko w krakowskiej łunie. Zerkaniem wyraźnie ukazała pojaśnienia w swojej strukturze, wyglądała jak kwiatuszek z duża liczbą płatków, widoczne były też te ?dzyndzelki? na obu jej końcach. Wsadziliśmy jeszcze w wyciąg dłuższy okular, żeby spróbować złapać jej halo (btw dzięki za tamten szkic @Erik68). W tych warunkach nieszczególnie spodziewaliśmy się sukcesu, ale kurczę! Zerkaniem ukazało się pojaśnienie wokół oka, i to bardziej podobne do okręgu niż koła ? jego zewnętrzna część była najjaśniejsza. Oboje potwierdziliśmy ten sam widok, więc chyba się udało! Należy oczywiście oddać, że zastosowaliśmy tutaj filtr O-III.

No pojechaliście po bandzie! Do obserwacji takich ekstremów, wybieram zawsze kryształowo czystą, noc z max.(jak na moje podwórko)zasięgiem,a obiekt musi górować. A tu patrzcie w Krakowie(mimo wygaszenia lamp, to i tak wyspa świateł),no niby obrzeża(Mogilany),ale.....Potwierdza to tylko znakomite działanie Lumicona OIII 3gen. gdybym wtedy go użył,(miałem tylko zwykłe OIII) czuje że wszystkie te farfocle wyłapałbym na lajcie...

PS.Ostatnio obserwowałem i szkicowałem(152/763 ref.) mgł. Mewa(IC 2177). przy 26x +OIII 3gen , najjaśniejsze części,( i nie jest to głowa!) widać bezpośrednim patrzeniem ,a całość można wy zerkać.(UB poległ).....sorry za offtop.

  • Thanks 2

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekny opis. Zupelnie jakby czlowiek tam sam byl i obserwowal. Dlaczego jak ja mieszkalem w Krakowie jako student, to niebo takie paskudne bylo? ?

  • Thanks 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2022 o 18:43, Lunatyk_101 napisał:

Piekny opis. Zupelnie jakby czlowiek tam sam byl i obserwowal. Dlaczego jak ja mieszkalem w Krakowie jako student, to niebo takie paskudne bylo? ?

Dziękuję! Oj w samym Krakowie wciąż jest paskudnie, ale takie Mogilany już moim zdaniem są całkiem zadowalające, zwłaszcza przy niedziałających latarniach ?

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)