Skocz do zawartości

Ceres & Westa 2014


Rekomendowane odpowiedzi

Skoro nazwa działu to Planety i planetoidy to niech będzie coś o tych mniejszych, biednych, dyskryminowanych ;)

Jak informuje Sky & Telescope, planeta karłowata Ceres i planetoida Westa znajdą się na niebie w niewielkiej odległości od siebie, co jak się okazuje, nie jest zbyt częstym zjawiskiem ;)

Web_Ceres_Vesta_2014_341px.jpg

Westa i Ceres są zazwyczaj daleko od siebie na niebie . Ale co 17 lat Westa, z okresem orbitalnym 3,63 lat dogania wolniejszą Ceres (4,60 lat) . W 2014 spotkają się w gwiazdozbiorze Panny. Odbędą taniec w odległości maksymalnie kilku stopni od siebie co sprawi, że będą mieścić się w polu widzenia lornetek oraz teleskopów (wiadomo, odpowiedni teleskop plus odpowiedni szerokokątny okular :) )

41.jpg

Obecnie widoczne są po północy, ale już na początku kwietnia będą obiektami dostępnymi na wieczornym niebie. Westa znajdzie się w opozycji 13-go, a Ceres 15-go kwietnia, wtedy to ich jasność będzie wynosić odpowiednio 5.8 i 7.0 magnitudo. Chociaż średnica Westy to tylko 60% średnicy Ceres, jest znacznie jaśniejsza, ponieważ znajduje się o 40.000.000 mil bliżej Ziemi i Słońca.

Maksymalne zbliżenie na niebie odbędzie się na początku lipca, wtedy to znajdą się w odległości zaledwie 10 minut łuku siebie, ale nie będą już tak jasne jak w kwietniu. Główną atrakcją lipcowej Panny będzie inne "zbliżenie" - Spiki i Marsa.

  • Like 8

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt strasznie mało o planetoidach choćby tych największych, gdzie są, kiedy dogodne warunki obserwacji, złączenia z innymi obiektami, zakrycia gwiazd itd. itd.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno już ich nie szukałem na niebie a ten temat przypomniał mi że w ogóle tam są , dzięki :)

Obie właśnie zaliczone z balkonu, mimo kiepskiego nieba i przez lekkie chmury.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu miałem okazję przejrzeć niemal 200 zdjęć obszaru nieba w okolicach ekliptyki. Zasięg zdjęć ~20 mag. Przyznam, nie miałem pojęcia, że aż tyle tego tam lata. Niby to tylko słabe gwiazdopodobne kropki, ale w mojej głowie od razu uruchamia się wyobraźnia.

Ciekawe doświadczenie :)

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Na wstępie witam Wszystkich bo to pierwszy tutaj mój post :)

Planetoidy to fajny dynamiczny obiekt,i za tą dynamikę chyba je najbardziej lubię.To że podczas największego zbliżenia jak słusznie zauważył @Paether nie będą już tak jasne chyba nie jest większym problemem,ale to że lipiec to ciągle krótkie noce i gdy już będzie ciemno jak należy to obiekty będą nie wyżej jak 15* nad zachodnim horyzontem,a jak wiadomo falującego obrazu niewielu lubi.

Odnalezienie i zidentyfikowanie planetoid dla starych wyg to pewnie pikuś,ale dla mniej wprawnych czy początkujących już tak różowo nie jest i chyba dlatego tak mało na temat ich obserwacji na forach.Ale od czego jest np.Stelarium i inne programy generujące mapy nieba.Tyle że jeśli chodzi o ludzi robiących takie poszukiwania pierwszy raz muszą zacząć kilka dni przed zbliżeniem(11 lipiec) ,aby na sto procent być pewnym że znalezli obiekt każdej nocy zmieniający swą pozycję o kilka minut kątowych.Potem to już sam miód,gdy w trzech kolejnych dniach(10,11,12 lipca) Westa"doganiająca"Ceres bardzo blisko ją mijając powędruje dalej.Dla mnie to większa frajda niż księżyce Jowisza,i do tego rzadka.Polecam,a dodatkową zachętą niech będzie ciepła lipcowa noc w miłym towarzystwie.

W 2010r w lutym Westa "przeszła"niemal przez środek pomiędzy dwoma jasnymi gwiazdami Lwa,Algieba i leo40.Zjawisko przednie i mróz też...

Pozdrawiam :)

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, zupełnie zapomniałem o tych planetoidach. Trzeba na nie zapolować. Może uda się je równocześnie wypatrzeć gołym okiem ;)

 

 

Ceres nie jest planetoidą lecz planetą karłowatą 8)

 

 

Jak widać z poniższego one muszą, częstokroć, bywać daleko od siebie, wiec jest to prawdziwa okazja!

Zwłaszcza z racji różnej długości ich roku oraz nachylenia do ekliptyki.

Orbita planetoidy Westy nachylona jest pod kątem 7,13° do ekliptyki.

Ciało to krąży w średniej odległości 2,36 j.a. wokół Słońca, na co potrzebuje 3 lat i 230 dni.

Jest największą przedstawicielką rodziny planetoidy Westa.

ŚREDNIA PRĘDKOŚĆ 19.44 km/sek

PÓŁOŚ WIELKA 2,3616 j.a.

Ceres

PÓŁOŚ WIELKA 2.7668

Okres obiegu 4 lata 220 dni

Średnia prędkość 17.8 km/sek

Orbita Ceres nachylona jest względem ekliptyki pod kątem 10,6°.

Pozdrawiam

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy tylko mam pogodne niebo zawsze staram się oberwać te dwa obiekty, jeśli nadarzy się temu okazja, Vademecum Miłośnika Astronomii jest troszeczkę wspomniane o Ceres i Vesta planetoidach w sumie warto obserwować, dlatego bo każda noc ich położenie jest inne pośród gwiazd, dodam też, że jak ktoś ma dobry sprzęt do astrofotografii skusiłby się, aby zrobić im zdjęcie, kto wie, co wyjdzie na zdjęciu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Obserwuję te dwie planetki już od 25 marca w miarę możliwości jak pozwala na to stan pogody. Udało mi się zrobić dwie fotki w czasie tych obserwacji. Jedna jest zrobiona aparatem postawionym na statywie foto ,a druga na montażu EQ 5. W obu przypadkach ogniskowa 200 mm.Przy dobrej pogodzie planetoidy te są dobrze widoczne przez lornetkę nawet w centrum miasta. Będę dalej śledził ich wspólny przelot i w miarę możliwości dokumentował to na zdjęciach. Do identyfikacji planetoid na zdjęciach używam programu Nocny Obserwator autorstwa Janusza Wilanda. Podaje on dokładne pozycje obu planetek, natomiast program Stellarium pokazywał błędną pozycję Ceresa  i miałem spory problem z jego identyfikacją  na zdjęciu. 

Pozdrawiam Paweł

post-2802-0-23241800-1397234106_thumb.jp

post-2802-0-47862400-1397234141_thumb.jp

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceres i Westa zdecydowanie mają się ku sobie. Ich jasność wynosi odpowiednio 7mag oraz 5.7mag.

Dla uzmysłowienia sobie ich niewielkiej pozornej odległości od siebie podaję, że kadr ma wymiary 4,2x2,8 stopni.

Powyżej Ceres widoczna mgiełka to galaktyka NGC 5300 o jasności 12mag.

 

Użyty sprzęt to Sonnar 300, aparat 350D na montażu CG5.

Obróbka DSS, PixIn i IrfanView.

 

Stack 2min. x18 ISO 800 19.04.2014r.

 

post-2805-0-74601300-1398192647_thumb.jp

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może nie aż tak ciekawa (planetoida chyba będzie rodzaju żeńskiego prawda?)  jak ta para ale na pewno również warta odnotowania jest Pallas. Obecnie jakoś w okolicach Lwa można ją znaleźć. Jest dość jasna (8,2mag) i łatwa do wyłapania. Mnie pod koniec marca udało się odszukać całą trójkę: Ceres, Weste i Pallas pod paskudnym krakowskim niebem przy użyciu lornetki. 

Nie polecam jednak szukać na podstawie Stellarium jako że podobnie jak Ceres, Pallas również jest nie na swoim miejscu. heavens-above pokazuje dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z pogodnej nocy z 24/25 kwietnia zrobiłem następna fotkę tych mikro planet. Westa przechodziła wtedy bardzo blisko gwiazdy 78 Vir.

Bardzo ładnie to wyglądało wizualnie w lornetce.attachicon.gifStack 15mn fb.jpg

A czy mógłbyś podać parametry zdjęcia. Chciałbym zacząć fotografować planetoidy i zbieram wiadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)