Skocz do zawartości

SCT jakie max pole widzenia można uzyskać?


sosna

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam SCT C8 plus dedykowana katowka GSO 2" , najdłuższy okular to SWA 70* 38mm.

Zastanawiam się czy można uzyskać większe pole widzenia, teoretycznie widzę że plossle 50mm nic tu nie zmieniają tzn zwiększą zw i zmniejsza powiekszenie ale pole zostaje właściwie bez zmian.

Szukałem odp na forach ale nie znalazłem jednoznacznej informacji czy dodanie reduktora ogniskowej do takiego setupu (krótka katowka, brak wyciągu, długie okulary 2") ma sens. Może ktoś z kolegów już próbował?

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich dużych polach widzenia wąskim gardłem w SCT jest tuba wewnętrzna i jej wylot - to miejsce będzie powodowało winietę. Odbiór takiej winiety jest bardzo subiektywny i znam obserwatorów, którym nie przeszkadzała przy obserwacjach SWANem 40mm z reduktorem, ale dla niektórych już taka kombinacja nie jest akceptowalna. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sosna napisał:

Dziękuję, pozostaje zakupić reduktor i samemu się przekonać; potencjał jak widzimy jest.

Daj znać jak Ci się uda złapać ostrość bez widocznej winiety. Ja posiadam okular 34mm od Svbony i zastanawiam się czy rzeczywiście jest to możliwe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czas dokończyć historie - reduktor ogniskowej zdecydowanie mi nie podpasował, szczególnie fakt że nie ostrzy z nim bino i za każdym razem przy przesiadce z mono na bino było rozkręcanie i ponownie skręcanie kątówki i reduktora... masakra.  Aktualnie używam kątówki T2 baadera podłączonej na patencie na krótko (jakieś 15mm odstępu od tuby) i bino denka z reduktorem (power switch). Zestaw ten sprawdza się naprawdę fajnie, właściwie nie obserwuje już na pirata; nie wiem może ja jakiś dziwny jestem ale nawet na jasnych galaktykach (na ciemne i tak nie mam warunków) więcej i lepiej widzę w bino.

Jeśli chodzi o pole widzenia to uzyskuje w tej betoniarko-lornetce  jakieś 40 parę stopni bez winiety i prawie 1 stopień z dość dużą winietą. Mega cenie sobie power switch, dwie parki okularów plus to ustrojstwo i nic więcej mi nie trzeba.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł tu w duży refraktor zamiast upgreadować SCTka.  Umówmy się ze z SCT nie uzyskasz wielkich pól. Jakie układy optyczne masz w SCT :1 układ 4 elementowy 

Okular, Płyta korekcyjna,  LW i LG są więc 4 . Dokupując reduktor wprowadzasz drugi układ....

A bez niego?  

Z popularnym okularem SWAN 40mm 72st.  Twoja światłosia  f1/10 

Osiągasz 

Powiększenie 203/2032 = 50,08x , Źrenica wyjściowa   40/10 =4mm .  Pole widzenia i tu jest problem:  72*/50,08x 1.43* trochę więcej niż 2  średnice Księżyca 

A wiesz że w SCT8"   masz przelot optyczny 34mm  to jest 1,34" ??(tak ma np.  Celestron EdgeHD)  (twoja winieta, SCT  tak Ci katuje stożek światłą) 

A wiesz że masz obstrukcję centralną 64mm???

I tu leży SCT pogrzebany 😉 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda co do pola, nie poszalemy z nim w SCT i to jest fakt. Ja zrezygnowałem całkowicie z okularów 2" i jednooczych obserwacji. Niewiele mniejsze pole (nie mierzyłem dokładnie ale tak w okolicach 1* z wineta oczywiście) uzyskuje z power switchem  w bino.

Do szerokich pól i wyszukiwania obiektów mam szukacz sw 80/400 (planuję wymienić go na coś nieco większego np 100/500) Czyli szuka się fajnie, łatwo (katowka amcii, obraz ziemski nieodwrocony), na szeroko a do właściwych obserwacji zdecydowanej większości  DSow pole w SCT jest wystarczające.

Pasuje mi takie połączenie, miałem duży refraktor F5 (sw 150/750) pole było imponujące ale o US trzeba  było zapomnieć. Gdy w stojącym obok newtonie oglądaliśmy piękna czapę polarna na Marsie to w moim refraktarze obejrzeć można było taniec przeróżnych abreacji 😉

SCT ma oczywiscie swoje wady ale to uniwersalny teleskop, pooglądam siebie w nim i US i DSy a szerokie pole mam w szukaczu.

Edytowane przez sosna
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że miałeś SW  150/750, powiedz czy to był  Petzval,? bo jeśli nie, to miałeś (jak mawiał śp. Janusz Płeszka -kalafiory nie gwiazdy) Zobacz tu w 2009 roku rozkręciłem Bressera z korektorem Petzvala. To produkt Meade ,więc trzymał znośny poziom choć  nie było to mistrzostwo świata. Wypłaszczone pole pozwalało nawet tym focić. 😉

 

 

Powiem tak, bez dodatkowego korektora (semi-apo) ciężko zrobić obiektyw achro  z korekcją na dwie barwy o tak dużej światłosile. Tu musisz mieć dłuższą ogniskową, by wady ukryć. Dlatego źle wspominasz Sky-Watchera. 

 

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sosna napisał:

Pasuje mi takie połączenie, miałem duży refraktor F5 (sw 150/750) pole było imponujące ale o US trzeba  było zapomnieć. Gdy w stojącym obok newtonie oglądaliśmy piękna czapę polarna na Marsie to w moim refraktarze obejrzeć można było taniec przeróżnych abreacji 

 

A wystarczyło założyć dobry żółty filtr i już byś tak nie napisał....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem kilka filtrów, żółtego akurat nie ale nie wydaje mi się aby zrobił on z achro F5 planetarnego wymiatacza 😉 

To nie był petzval ale kalafiorów to ja tam nie widziałem, gwiazdy były jak szpilki. Lukost trochę piasal o nim na forum - od niego go kupiłem. Szkoda że nie miałem wtedy bino.

 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10749-denkmeier-rzondzi/

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być nachalny i oferować Ci refraktora, 150/1200, który akurat sprzedaje. Ale wypróbuj chociaż achromat f8,na jakimś zlocie, będziesz miał planety, Księżyc jak złoto, a DSO znośne  będą podobne do niutka ósemki. Achromat F5 z uwagi na  korekcję to kiepski pomysł ...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sosna napisał:

Testowałem kilka filtrów, żółtego akurat nie ale nie wydaje mi się aby zrobił on z achro F5 planetarnego wymiatacza 😉 

To nie był petzval ale kalafiorów to ja tam nie widziałem, gwiazdy były jak szpilki. Lukost trochę piasal o nim na forum - od niego go kupiłem. Szkoda że nie miałem wtedy bino.

 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10749-denkmeier-rzondzi/

Właśnie skończyłem testy dwóch Achro F5na Księżycu (jeden Petzwal). Tutaj obraz bez aberki daje tylko żółty filtr (nwaet Fringe Killer zostawia trochę fioletu). Detal super, ale tarcza żółta -tutaj już kwestia indywidualna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich wcześniejszych pisaninach, zapomniałem o najważniejszym w SCT masz wycięty centralny krążek dyfrakcyjny , odpowiadający za kontrast , lunety pracują całą powierzchnią soczewki, SCT ponadto w przeciwieństwie do teleskopów otwartych bardzo źle się chłodzi, szczególnie teraz:   późną wiosną - wczesnym katem. Przez swój bardzo szczelny korektor.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 3.06.2023 o 22:03, sosna napisał:

Do szerokich pól i wyszukiwania obiektów mam szukacz sw 80/400 (planuję wymienić go na coś nieco większego np 100/500) Czyli szuka się fajnie, łatwo (katowka amcii, obraz ziemski nieodwrocony), na szeroko a do właściwych obserwacji zdecydowanej większości  DSow pole w SCT jest wystarczające.

 

Wątek ciekawy, a przy okazji może objaśnisz mi, czy Ty masz może szukacz kątowy o aperturze 80 mm, przyczepiony (jak to jest z szukaczami) do tubusu większej armaty?

Największy jaki znalazłem gotowy to zaledwie 60mm - ten co załączam.

Znajomy, ZbyT używa kątowe właśnie bo ponoć wygodniejsze w dostępie.

Siema

Wszystkie wszechświaty są wieczne

szu.png

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam szukacz 80mm powieszony na tubie na barana -  może być prosty, 45 lub 90 stopni; wedle potrzeb. Dlugi czas używałem kątówki amci 45, ostatnio zmieniłem na 90 - jest wygodniej w zenicie. Katowka 45 również jest pod ręką. Do tego telrad do wstępnego ustawienia na pk wyjściowy do  star hoppingu. Tak to sie prezentuje:

 

20220906_011108.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)