Skocz do zawartości

Pląs ócz na Srebrnym Globie - test Celestrona C9,25''


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. Jestem właśnie trochę zaskoczony że ten teleskop twardo, kontrastowo rysuje. W porównaniu z Meade LX200 ACF z którym go aktualnie zestawiam i porównuję, detale i krawędzie są znacznie mocniej zaakcentowane - w Meade obraz jest jakby delikatniejszy, bardziej miękki. Może muszę znaleźć właściwą metodologię obróbki - to na razie dosłownie pierwsze strzały wykonane tuż po zakupie.

Edytowane przez lulu

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od jakości uchwyconego detalu, zdecydowanie muszę pochwalić twoje kadrowanie - nie łapiesz tego, co popadnie, ale dbasz o kompozycję zdjęcia. W połączeniu z nienachalnym podpisem wychodzi kawałek pięknej sztuki. Nic, tylko oprawić w ramkę i dać na ścianę.
Brawo Ty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jako grafik uwielbiam komponowanie literek. Wiem że nie wszystkim się to podoba, ale nie umiem się powstrzymać - zwłaszcza że ta rzymska antykwa dodaje Księżycowi powagi. Niby mu jej nie brakuje, ale grafik zawsze lubi trochę podpicować ?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wnętrzu Doliny Alpejskiej chyba majaczy ci nawet ta cienka rysa (rima), więc pełen szacun dla twych umiejętności fotoselenograficznych. Możesz śmiało zbierać ze 2-3 lata materiał dla całej powierzchni na każdy dzień faz i wydać bardzo dobrej klasy, polski atlas fotograficzny Łysego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, rozpadlinka jest ledwo - ale widoczna. To z resztą zależy nie tylko od możliwości teleskopu, ale w dużej mierze także od kąta padania promieni słonecznych. Więc to, że komuś raz czy drugi nie udało się tego wyłowić nie znaczy jeszcze że jest to poza możliwościami sprzętu. Dzień później, gdy Słońce było wyżej nad doliną, warunki do uchwycenia tego detalu były już gorsze.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E no - bez przesady - to kilka prostych zabiegów. Doprowadzenie poziomów na histogramie do mniej więcej akceptowalnego wyglądu, zmniejszenie do 70-80% w zależności od jakości zdjęcia, wyostrzenie (najlepiej mi się sprawdza maska wyostrzająca w Photoshopie, przy czym staram się używać minimalnego promienia dającego już widoczny efekt), no a potem jest zabawa w kolor (dosycenie), kontrast, jasność. To ostatnie zależy już od konkretnego zdjęcia i nie ma tu żadnej recepty poza indywidualnymi upodobaniami i oceną. Często trzeba po drodze likwidować efekty aberracji chromatycznej, która występuje nawet w SCT-kach - tutaj sprawdza się redukcja kolorowego szumu oraz filtry korygujące optykę z pakietu Camera Raw.

W sumie nic odkrywczego. Być może wartościową podpowiedzią dla niektórych będzie to, że wbrew pogardliwemu traktowaniu funkcji wyostrzania w AutoStakkercie, którą wielu recenzentów uznaje wyłącznie za pomoc przy podglądzie, ja korzystam z niej jako docelowego narzędzia wyostrzającego. Mało co sprawdza mi się tak dobrze jak wbudowane tam algorytmy wyostrzania. I robię wersję wyostrzoną na 100%. Potem w razie potrzeby biorę i tę oryginalną i tę wyostrzoną, nakładam na siebie na warstwach w Photoshopie i jeśli ta wyostrzona jest za mocna, po prostu zadaję jakiś procent przezroczystości - np. 50%. A tę oryginalną pod spodem wyostrzam sobie po swojemu w Photoshopie.

Drugi trick - na koniec powielam docelowo wyostrzony obraz, przepuszczam go przez filtr górnoprzepustowy z minimalnym zauważalnym jeszcze promieniem (np. 0,2) - i leżąca na samej górze warstwę z takim "śladem" drobnych detali filtruję jako np. "nakładkę" - niekoniecznie na 100% przezroczystości. To pozwala podbić minimalnie ostrość drobnych detali bez ponoszenia kosztów mocniejszego wyostrzania w tradycyjny sposób.

I tyle - reszta to ruszanie suwakami i obserwowanie efektów.

Edytowane przez lulu
  • Like 3

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój następny wpis dedykuję wszystkim fanom Bullialdusa...

Jak to - nie ma tu żadnych fanów Bullialdusa?? Niesłusznie - zobaczcie jakie to niesprawiedliwe. Mało kto słyszał o Bullialdusie, tymczasem są momenty, w których prezentuje się naprawdę efektownie!

 

BULLIALDUS-2022-03-12.jpg

  • Like 7

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lulu napisał:

Mój następny wpis dedykuję wszystkim fanom Bullialdusa...

Jak to - nie ma tu żadnych fanów Bullialdusa?? Niesłusznie - zobaczcie jakie to niesprawiedliwe. Mało kto słyszał o Bullialdusie, tymczasem są momenty, w których prezentuje się naprawdę efektownie!

Bullialdus może być. Problem w tym, że jak zapodasz wczesniej takiego Archimedesa, Kopernika czy Tycho, to kto bedzie na niego zwracał uwagę? ?

Edytowane przez Lunatyk_101
  • Like 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto pamiętać, że w cieniu Bullialdusa ukrywa się też nasz krajowy Lubieniecki, Oczywiście musieli nam jak zwykle przyznać gorszy model - mniej wyróżniający się. Ale jest... ?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! W wątku poświęconym księżycowym zakamarkom wrzucę w najbliższym czasie kilka zdjęć wykonanych równolegle za pomocą mniejszego, 8'' Meade LX200 ACF, przy którym zdecydowałem się pozostać. Jestem ciekaw czy Koleżeństwo poprze tę moją jedynie słuszną decyzję:

 

Edytowane przez lulu

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna próbka z Celestrona. Tym razem starałem się tak dobrać metody obróbki, aby zbliżyć się pod względem "artykulacji" - czyli faktury czy stopnia wyostrzenia - do efektów uzyskiwanych z Meade LX200 ACF. Zdjęcie wykonane tego samego wieczora i w tych samych warunkach co fotka pokazana tutaj:

 

TYCHO-2022-03-13.jpg

  • Like 6

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba powiedzieć, że w ostatnich miesiącach pogoda nas nie rozpieszczała i okazji do obserwacji Księżyca było naprawdę niewiele. Zwłaszcza na terenach wiejskich wokół Krakowa - bo gdzie indziej nie sprawdzałem. Nie dziwota zatem, że gdy ostatnio trafiło się kilka ładnych nocy z przyzwoitym seeingiem, a do tego wpadł w ręce tak zacny Celestronek, człowiek jak to mówią - dosłownie rzucił się na kratery jak szczerbaty na suchary...

No i taki jeden krater jeszcze wydobyłem z zebranych przy tej wspaniałej okazji materyałów:

 

COPERNICUS-2022-03-12.jpg

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie ma się czym chwalić, jakość jest taka sobie, ale dla zainteresowanych kilka przykładów co udało mi się wycisnąć z tego Celestrona z użyciem 2x Barlowa ED. Szczerze mówiąc Barlow ów sprawdzał mi się świetnie z edzią SW120 ED. Ale z SCT-kami i makami daje raczej marne efekty.

 

EDDINGTON-2022-03-16.jpg

RIMAE-SIRSALIS-2022-03-17.jpg

GRIMALDI-2022-03-17.jpg

  • Like 3

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 18.03.2022 o 00:30, lulu napisał:

Jak to - nie ma tu żadnych fanów Bullialdusa?? Niesłusznie - zobaczcie jakie to niesprawiedliwe. Mało kto słyszał o Bullialdusie, tymczasem są momenty, w których prezentuje się naprawdę efektownie!

Przedwczoraj Bullialdus łapał pierwsze kwietniowe światło i niewiele go było widać, ale wczoraj pokazał pazurek. Prezentował się ciekawiej niż Kopernik czy Tycho, choć być może pomogło mu z tym lekkie odsunięcie na zachód (czyli mniejsza odległość od terminatora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)