Skocz do zawartości

Mars 2014-2016


Rekomendowane odpowiedzi

Gość bajastro

Dzisiejszy z godz. 2:17, kręcony po Księżycu, więc był już nisko, tylko 14 stopni nad horyzontem. SCT 8", ASI224, ADC:


mars 22_05_1_AS_p10_e11111111_ap12b.jpg

Mało ciekawy, trzeba czekać prawie tydzień, aż się obróci i pokaże ciekawszą stronę z większą ilością ciemnych plamek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bajastro

Mars z wczoraj z godz 23:55, SCT8, ASI224, ADC. Warunki słabe, duże falowanie powietrza i spadek temperatury po gorącym dniu. Wygląda na to, że jaśniejsza plamka na środku to Olympus Mons:

mars_07_AS_p10_e11111111_ap10.jpgmars_07_AS_p10_e11111111_ap10_szary.jpg

Zrobiłem jeszcze stack w AS!2 z 10 wyostrzonych w Registax stacków bez derotacji (Mars jest 3x wolniejszy od Jowisza), nagrywałem kilka filmików jeden po drugim:

2016.05.jpg

Olympus jest teraz dużo wyraźniejszy. Spróbuję tak obrobić wcześniejsze fotki, powinno dać się wyciągnąć więcej detali.

Wersja drizzle 1,5x:

2016.05.23_drizzle150.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bajastro

Wczorajszy Mars, warunki słabe, cirrusy z paskami po samolotach. Jest to resize 150% stacka z 23 avików po 30 s bez derotacji, nagrywanych w godz. 22:39-23:04:

29_05_AS_p100_e11111111_ap12_Drizzle15 - porownanie.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars z 31 maja po północy. Drugie zdjęcie to już złożenie materiału z około 5 tys klatek. Ale seeing i niska wysokość planety robią złą robotę. No cóż, trzeba sie przeprowadzić na południe :)

Mars_2016_maj_4500mm.png

Mars_310516_003133_L+5avi.png

 

  • Like 2
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bajastro

Mój z nocy z 3 na 4 czerwca, stack drizzle 1,5 x z 14 avików 30 s bez derotacji, SCT8, ADC, ASI224MC:

Sta_AS_p100_g3_ap22.jpg

To samo z automatycznym balansem RGB w Registax:

Sta_AS_p100_g3_ap22b.jpg

Wygląda na to, że uzyskany detal odpowiada aperturze mniej więcej 4" do 5" dla idealnych warunków wg CalSky.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mój Mars z wczoraj. Seeing średni z lepszymi momentami

Dało się nagrać kanały G i B chociaż były bardzo słabe. Podczerwień 742nm nawet przyzwoicie.

 

Mars Jpg.jpg   Mars Jpg v2.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Charon_X napisał:

Fajny Mars - widać, że apertury się nie oszuka ;). Tego newtona 16" masz na jakiejś platformie ?

W przypadku tak nisko położonych obiektów benefit z dużej apertury to nie rozdzielczość (która i tak jest rozwalana przez seeing)  ale możliwość zejścia z czasami nagrywania do bardzo niskich wartości.

Przy Marsie mogę sobie pozwolić na czasy nagrywania rzędu 8-12ms dla IR i gdzieś po 15-25ms dla G i B :) oczywiście przy rozsądnym gain rzędy 50-60dB

Dzięki takim czasom dużo łatwiej trafić dobre klatki nie zniszczone przez seeing.

Całość jeździ na platformie z napędem w 2 osiach - dzięki temu mogę utrzymać planetę w kadrze bardzo długo nawet przy ogniskowych 4-6 metrów

IMG_4135.JPG

IMG_4134.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars z 2016-06-07 podczas wizyty w Astrobazie z Inowrocławia. Zdjęcie wykonano w ognisku głównym teleskopu Meade LX200 14'' webkamerką Microsoft LiveCam Studio przystosowaną na potrzeby astro. Jest to stack  30% z ok 7000 najlepszych klatek filmu . Wykorzystałem SharpCap 2.8, nastepnie PIPP i AutoStakkert. Końcowa obróbka w Fitswork i Faststone Image Viewer

Mars_razem_3.jpg

  • Like 3

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pawcio napisał:

Mars z 2016-06-07 podczas wizyty w Astrobazie z Inowrocławia. Zdjęcie wykonano w ognisku głównym teleskopu Meade LX200 14'' webkamerką Microsoft LiveCam Studio przystosowaną na potrzeby astro. Jest to stack  30% z ok 7000 najlepszych klatek filmu . Wykorzystałem SharpCap 2.8, nastepnie PIPP i AutoStakkert. Końcowa obróbka w Fitswork i Faststone Image Viewer

 

Pawcio: możesz jeszcze spróbować w registax6 użyć funkcji "RGB align" żeby poprawić rozjazd kolorów. (można otworzyć końcowego Tif'a i od razu przejść do zakładki Wavelet).

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)