Skocz do zawartości

Mars 2014-2016


Rekomendowane odpowiedzi

Mój pierwszy Marsik :) Warunki fatalne,zimno,wieje i łapany miedzy chmurami.

N 200/1000,Made telextender x5,IMX 249,Uv/Ir-Cut

Mars 11.06.16.jpg

  • Like 4

SW 200/1000,Point Grey Blackfly z IMX249,CG 5,ND 3.8,Solar Continuum,Baader Uv/Ir-Cut,TeleXtender 5x, EOS 500,Sigma 17-70 Dc Macro Os,Helios 44M-4,PS 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2016 at 11:29, Zielu napisał:

Pawcio: możesz jeszcze spróbować w registax6 użyć funkcji "RGB align" żeby poprawić rozjazd kolorów. (można otworzyć końcowego Tif'a i od razu przejść do zakładki Wavelet).

 

Dzięki za radę u mnie pomogło :)

 

mars_lifecam_cinema_mak127_06_06_2016.png

 

 

  • Like 8

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pogoda trzeba korzystać! Nie jestem fanem posiadania zdalnego teleskopu gdzieś na świecie bo lubię ATM i pracę przy sprzęcie a z drugiej strony staram  się udowodnić liczbą fotek że z Polski też można sporo focić :)) Plan jest w miarę jasny : zima to mglawice, wiosna galaktyki i kulki, lato HST bo noce krótkie i jasne,  jesień mgławice. Planety zawsze w okolicach pełni i tak jakoś zapełniam te nocki :))

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jestem pod wrażeniem ilości zbieranego przez Ciebie materiału, która jasno pokazuje, że da się i trzeba zrobić wszystko żeby czas dobrej pogody jak najlepiej wykorzystać, też dlatego uważam, że astrobudka w naszych warunkach to żaden luksus, podobne jak wózek do transportu ciężkiego setupu

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym problem, nie pasuje do planu zagospodarowania lokalnej przestrzeni? Czy raczej obawa przed przechowywaniem nietaniego sprzętu w pomieszczeniu z wejściem przez dach? Bo to drugie bardzo do mnie przemawia i ciężko się przed tym zabezpieczyć

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj jeszcze trochę ponagrywałem Marsa zanim zniknie na dobre - udało się wyciągnąć coś w miarę sensownego z materiału chociaż podczas sesji sądziłem, że będzie kaszanka :)

Newton 400/1800 + barlow 2,5x + ASI 120 MM - IR RGB

mars color 32 copy.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, marcin.p1 napisał:

Wczorajszy Mars.

Ładny, tylko...... Jakaś wizytówka fotografii by się przydała :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Mars, niebyt trafiłem z ostrością ucząc się obsługi ADC.

Newton Minimo z ekstenderem 2x. Ponieważ na razie ADC jest przykręcony do starego korpusu barlowa to krotność wzrosła, oceniam wynikoą ogniskową na 3500 mm, może ciut więcej. ADC firmy Astro Systems Holland, bardzo solidne iz pryzmatami 1/10 lambda.

kamera ZWO ADI 120 MC, montaż ASA DDM 60. 4000/10000 klatek avi.

 

M3.png

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars nawet nieźle dziś się prezentował na jeszcze jasnym niebie, więc z ciekawości sprawdziłem jak wyjdzie... mały ale jest :)

Sprzęt:

SW ED 80/600, projekcja okularowa Hyperionem 5 mm, film w formacie.MOV kręcony Nikonem D3200, ISO 400, 1/40 sek. Godz.21.30 CEST

800 klatek z ponad 5000, przycięte w PIPP, stackowane AutoStakkert 2.6.6, wyostrzone w Registaxie 6. Końcowa obróbka FastStone Image Viewer 5.5

3.jpg

  • Like 5

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zapodam mojego pierwszego uwiecznionego Marsa (Crop):

mars_g3_ap1_conv.jpg

z soboty..

I choć nie ma szału to i tak jestem zadowolony że nie jest to jednolita plamka :).

Zrobione SW 70/500 plus Barlow 3X i moją ASI 034 MC - 1minuta materiału. Może następnym razem cierpliwości będzie więcej i bardziej ilość wolnego czasu dopisze to użyję GSO10" z barlowem... :-)

  • Like 7

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

46 minut temu, alien napisał:

Ładny cosik tam nawet widać, ale aż się prosi użyć 10" ;) 

Już Łysego robiłem na 10tce tą kamerką (temat o kamerce ASI034MC). No jak dzieci pozwolą i czasu troszkę z pogodą się zejdzie to będzie podejście :-), może jeszcze Jowisza złapię.

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Tak z ciekawości zrobiłem wczoraj zdjęcie Marsa dla sprawdzenia co się zarejestruje. Mars jest teraz prawie trzy razy mniejszy na niebie niż podczas opozycji. Jego średnica to już tylko 6,7" w porównaniu do 18,5" w czerwcu. Odległość od Ziemi też wzrosła z 75.729 mln km, do 208.159 mln km w dniu wczorajszym. Refraktor  Bresser 102/1000 + barlow x3  i Canon 550D.

MVI_0154_pipp_g3_ap1 stack 6x.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tegoroczną obserwację Marsa zakończyłem takim zestawieniem dla zobrazowania jak zmieniała się średnica i faza planety w miarę oddalania się od Ziemi. Wszystkie zdjęcia zrobiłem za pomocą refraktora Bresser     102/1000 mm i aparatu Canon 550D. Ogniskową wydłużałem za pomocą barlowa x3. Nie wszystkie zdjęcia w tej mozaice są dobrej jakości, ale dla takiego porównania wystarczą.

Panorama III.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Mój ostatni Mars w 2016 roku. Tym razem avikowałem planetę web kamerką Philips SPC 900 NC. Dzięki złączce kamera-gwint M42 mogłem połączyć ją z telekonwerterami o krotności x2 i x3. 

Telekonwertery mam stare , jeszcze produkcji radzieckiej, z gwintami M42 . Oba te przyrządy skręciłem razem i dokręciłem do refraktora 102/1000 mm, przez co ogniskowa wypadkowa wynosiła 5000 mm ( chyba, bo nie wiem czy krotności telekonwerterów się dodają do siebie czy mnożą, sprawdzę to kiedyś doświadczalnie).  

16_57_43_pipp_g3_ap1 stack 5x stack.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)