Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 21.03 2022r."Volcano Nebula" (Mandel-Wilson 3)-inny wymiar obserwacji wizualnych.


Rekomendowane odpowiedzi

Jak Herschel dał radę w 6", to znaczy , że trzeba próbować. Wogóle fajny tekst i mega nietuzinkowy obiekt @Erik68 Szkoda, że przeszedł z niewielkim zainteresowaniem.

Od niedawna jestem w posiadaniu Niutka 8" f4, więc z Naglerem i korektorem 0.9x powinieniem mieć równo 3 stopnie pola. Z filtrów UHC i OIII, ale spróbować nie zaszkodzi. 

ps. wogóle nie sądziłem, że są to obiekty międzygalaktyczne!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Szkoda, że przeszedł z niewielkim zainteresowaniem.

Niestety , grochówa ,jest lepsza bo wszyscy znają,łatwa i prosta(można bez atlasu) i wszelkie próby zasmakowania czegoś innego,nie są mile widziane.......zresztą każdy kto próbował w OT przedstawić coś nietuzinkowego spotykał się z podobnym odbiorem....,Grunt to się nie zrażać, dodam tylko że po 10 latach jechania na grochówie ,dostałem takiej sraki że przez 15lat nie popatrzyłem w niebo.... ale każdy jest inny i obserwuje to co lubi....

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zahaczyłem kawałek tego obszaru, jak robiłem fotki m81 i m82. Na zdjęciach te pyły wychodzą świetnie a ja bardzo lubię je fotografować ?

AcY_iucmagPe_2560x0_lar56R_s.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprobowałem lornetkami. Warunki średnie, gołym okiem gwiazdki coś koło 5,6 mag. 

W 8,5x42 pomimow pęknie widocznych M18+ M82, a nawet wsyłuskania Tipletu Lwa - nic nie było widać z tematycznego zadani

Podobnie w 10x70 tez klapa.

Natomiast w 16x80 po dłuższej gimnastyce i przt wyłapywaniu gwiazdek na max pozionie rzędu 11,2 mag najwyżej coś majaczyło jako mgielkowate pojaśnienie w poniźej pokazanych lokalizacjach (ale tu nie jestem pewien). 

Generalnie bardzo, bardzo trudny obiekt

82.thumb.jpg.e0585c9673c41212e5db80dde51097b6.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Na zdjęciach te pyły wychodzą świetnie a ja bardzo lubię je fotografować

Dzięki za zdjęcie,nie jestem fanem astrofoto, ale takie foty pyłowych słabizn,po prostu kocham,no i szacun , z tego co się orientuje wyłuskanie takich słabizn, to już profesjonalny poziom fotografii.nie każdy to potrafi.

12 godzin temu, GKG napisał:

które parametry będa lepsze : 10x70, 15x80 czy treż może 8,5x42?

15x80+filtry ,ale teraz już sam wiesz.Jak większość nocnych marków podziwiałem do późna niebo i nie miałem jak odpisać.

 

8 godzin temu, GKG napisał:

Natomiast w 16x80 po dłuższej gimnastyce i przt wyłapywaniu gwiazdek na max pozionie rzędu 11,2 mag najwyżej coś majaczyło jako mgielkowate pojaśnienie w poniźej pokazanych lokalizacjach (ale tu nie jestem pewien). 

Czapki z głów! Przy niebie poniżej 6mag.do głowy by mi nie przyszło,żeby mocować się z takim "paskudztwem". Powiedziałbym niemożliwe......nawet z filtrami , a co dopiero bez (nie wspominasz nic o filtrach). To co wyłowiłeś, zapewne na granicy percepcji, idealnie pokrywa się z najjaśniejszymi częściami MBM30! Uświadomiłem sobie jaki potencjał mają duże lornetki i patrzenie dwuoczne,niby człowiek wiedział, ale twoja obserwacja to po prostu szok! Wbrew temu co napisałeś ,o trudności obserwacji,pokazałeś że tak naprawdę nie taki diabeł straszny, i najjaśniejszą części "Wulkanu" można spokojnie podejść. Spróbuj pod niebem poniżej 6mag z filtrami(może być UHC/UB),będziesz się śmiać, jakie to proste.Dla przykładu ,w dniu kiedy robiłem szkic,który tu zamieściłem ,widoczność też nie powalała, w którąś następną  noc, z lepszą widocznością,skierowałem telep w stronę "Volcano",był oczywisty ,nawet bez zerkania....

Edytowane przez Erik68
  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak daleko jestem od ogłaszania sukcesu. Lornetka była bez filtrów, a gdyby nie wiedział gdzie szukać to bym z pewnością nic nie wypatrzył. Ale z kolei znajomość miejsca poszukiwań może niepotrzebnie wzbudzać tylko sugestie że coś jest widoczne. Dlatego pewno muszę wrócić do tego miejsca. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, GKG napisał:

Ja jednak daleko jestem od ogłaszania sukcesu.

Zgadza się,ale jest jeden bardzo istotny szczegół ,który pozwala z bardzo dużym prawdopodobieństwem ,stwierdzić że ci się udało.Dziwnym zbiegiem okoliczności pojaśnienia ,dostrzegłeś dokładnie  w tych miejscach gdzie znajdują się najjaśniejsze części mgławicy,zupełnie tego nie wiedząc,( chyba że świadomie tam szukałeś wiedząc że właśnie tam jest najjaśniej). Czekam na dalsze relacje.....

Pamiętaj że obserwujesz przede wszystkim dla siebie, a nie na jakiś konkurs,czy mistrzostwa ,i nie musisz na siłę nic udowadniać....

 

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)