Skocz do zawartości

Uwolnić Krakena !!!


Rekomendowane odpowiedzi

Jeden z moich głównych zamysłów jesiennej wyprawy w Bieszczady - głowa Krakena (gr. Cetus) - mitycznego potwora morskiego, często nazywanego Wielorybem (i pod tą nazwą funkcjonuje w polskim nazewnictwie ta konstelacja). Gwiazdozbiór ten słynie z wielu ładnych galaktyk, ale mało kto kojarzy go z dużymi pyłowymi mgławicami - a jak widać, jest tam tego kurzu od groma. Co ciekawe żaden z tych pyłowych obiektów nie ma swojego wpisu w tak popularnych katalogach jak Barnard, van der Bergh, LBN czy LDN, że o NGC i IC nie wspomnę. 
91 klatek po 120s + Samyang 135/2 + Nikon D610mod

615570713_cetus-head-r3192-RGB-session_1-St-r01copy_o2_finalcopy.thumb.jpg.7eecfe38584b50d4136981bb9dba6054.jpg

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie się prezentuje.

Szkoda, że to halo wokół jasnych gwiazd w Samyangach wychodzi czasem, ale praca jest spójna.

PS. To przesunięcie w lewo to celowe, czy po prostu nie trafiłeś dobrze w kadr? ?

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadr na czuja... na zdjęciach w podczerwieni była sugestia, że coś tam jest, więc mniej więcej tak wycelowałem... nie znalazłem wcześniej jakiś referencyjnych fotek.

Fotka szarpnięta mocno, co musiało się odbić na halo... coś za coś, ? a próby opanowania tego wyglądały zbyt sztucznie...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, iro napisał:

(...) Co ciekawe żaden z tych pyłowych obiektów nie ma swojego wpisu w tak popularnych katalogach jak Barnard, van der Bergh, LBN czy LDN, że o NGC i IC nie wspomnę. 

No gratulacje za takie ekstrema. Zwątpiłem w to że tam nic nie ma z tych katalogów, ale wrzuciłem do Pixa i faktycznie, tylko jakaś drobnica:

_217850876_cetus_head_r3192_RGB_session_1_St_r01copy_o2_finalcopy_Annotated.thumb.jpg.419032b9bc3715ddb621887677e36dfa.jpg

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Erik68 napisał:

Już rozszyfrowałem,to ogon wieloryba,a ja w głowie szukałem.Ta jasna mgławica nad ? Tau to MBM 16(Magnani.Blitz&Mundy. 1985)

jak się ściagnie jakieś dziwne katalogi do Pixa, to wskazuje tam jakieś dziwne obiekty, ale one są glównie związane z jakąś aktywnością RTG czy inną:

2119403371_cetus-head-r3192-RGB-session_1-St-r01copy_o2_finalcopy_ano.thumb.jpg.9674c20dae44a52aac70e66d79e0b221.jpg

 

co do lokalizacji - jeżeli chodzi o Wieloryba - to ogon, jeżeli chodzi o Cetusa, to wiele wskazuje na to, że to łeb ? :

image.thumb.png.63c72c6e36709989c6bf4ca4d651a8de.png

 

A Menkar, to jego złoty ząb ?

 

Edytowane przez iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, iro napisał:

jak się ściagnie jakieś dziwne katalogi do Pixa, to wskazuje tam jakieś dziwne obiekty

Nie mam Pixa ,nawet nie wiem co to....Korzystałem z oryginalnego katalogu MBM i map nieba w podczerwieni(SKY-MAP.ORG). Obecnie, to jeden z najlepszych katalogów obłoków molekularnych(IFN), część skatalogowanych obiektów należy do katalogów Sharplessa(1959) i Lyndsa(1965)

Tutaj oryginał- https://adsabs.harvard.edu/pdf/1985ApJ...295..402M

Gdybyś był zainteresowany IFN, tu dwa projekty(z których można czerpać inspirację ,do utrwalania dalszych części "nieba nieznanego")

http://www.aicccd.com/archive/aic2005/The_unexplored_nebula_project-smandel.pdf

https://www.mdwskysurvey.org/

POZDRAWIAM Irek!

Sorry za offtop...

Edytowane przez Erik68

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Erik68 napisał:

Sorry za offtop...

jaki offtop, to dobrodziejstwo... pracę Steva Mandel'a widziałem, pozostałe mi umknęły...

przeważnie mapy podczerwieni fajnie pozwalają lokalizować IFN'y, ale jeżeli w tle jest jeszcze Ha, to interpretacje mogą być błędne - dobrym przykładem jest obszar na lewo od M31, tam słabiutka Ha zrobiła mi smaka na IFN, a pyłu co prawda trochę było, ale nie tyle, co sę spodziewałem (i nie do końca w miejscach, w których spodziewałem się go najwięcej).

podczerwień ma tą wadę, że bardzo słabe Ha na poziomie praktycznie niewychwytywalnym w fotkach RGB, wygląda podobnie jak IFN.

pozdr

też Irek ?

Edytowane przez iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobna sytuacja jest z tzw. "Pętlą Erydana" (Sh-245). W podczerwieni jej nie widać, a w Ha ,świeci prawie tak jak Pętla Barnarda z którą tworzy "Bańkę Oriona"

Edytowane przez Erik68

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)