Skocz do zawartości

Jak sprawnie celować w wybrany obiekt? Co dodatkowo do szukacza kątowego?


luka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam Dobsona 10 z oryginalnym szukaczem prostym. Z racji,  że obsługa tego szukacza była karkołomna, zdecydowałem się zakupić szukacz kątowy. No i niby wszystko ładnie super, komfort zdecydowanie lepszy (jak już się wyceluje w obiekt), ale mam problem ze zgrubnym wycelowaniem w obiekt, nawet jasną gwiazdę. I to jest na minus. Nie wiem, jak się za temat zabrać. Mój sposób "celowania" wygląda aktualnie tak: ustawiam się w linii teleskopu/szukacza kątowego i na oko moimi własnymi osobistymi oczyma ? próbuję wycelować w gwiazdę. Następnie patrzę w szukacz kątowy i... raz złapię gwiazdę, raz nie. Jeśli nie złapię, to tak naprawdę nie wiem czy jestem na lewo, na prawo od gwiazdy itp. I znowu na oko celuję. Ma ktoś pomysł jak problem rozwiązać? Chciałbym jakimś celownikiem ustawić zgrubnie teleskop z lunetką kątową na obiekt tak, aby na 100% być pewnym, że w lunetce kątowej zobaczę to, w co celuję. W przypadku prostej lunetki ta czynność była zdecydowanie prostsza, ale minusem było nawigowanie i karkołomność. Pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem z tym problem, star hopping mnie irytował bo często myliłem gwiazdy z innymi. Mój sposób, może nie jest zbyt wyszukany, ale ułatwił mi obserwacje i pozwala zaoszczędzić kupę czasu poświęcanego na szukanie obiektu. Do gso 10 założyłem dwie duże obejmy hydrauliczne (tani odpowiednik zwykłych) a na to na szynie sw 80/400 zamiast szukacza z laserem. Szukanie to pestka teraz dosłownie. Byle ostrożnie z laserem...

IMG_20211019_133332.jpg.336387b1c0ce147703817fda3757af08.jpg

Edytowane przez ftraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do "wstępnego" celowania używam red-dota.

Zaczynałem od wskaźnika laserowego, ale:

  1. Czasem nad moją wsią latają samoloty na niskich wysokościach.
  2. Nie chcę, żeby cała okolica wiedziała, że właśnie obserwuję.
  3. Przy niskich temperaturach jasność lasera znacznie spadała.

Red-dot załatwił wszystkie te problemy.
 

  • Like 1
  • Thanks 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, luka napisał:

Cześć, mam Dobsona 10 z oryginalnym szukaczem prostym. Z racji,  że obsługa tego szukacza była karkołomna, zdecydowałem się zakupić szukacz kątowy. No i niby wszystko ładnie super, komfort zdecydowanie lepszy (jak już się wyceluje w obiekt), ale mam problem ze zgrubnym wycelowaniem w obiekt, nawet jasną gwiazdę. I to jest na minus. Nie wiem, jak się za temat zabrać. Mój sposób "celowania" wygląda aktualnie tak: ustawiam się w linii teleskopu/szukacza kątowego i na oko moimi własnymi osobistymi oczyma ? próbuję wycelować w gwiazdę. Następnie patrzę w szukacz kątowy i... raz złapię gwiazdę, raz nie. Jeśli nie złapię, to tak naprawdę nie wiem czy jestem na lewo, na prawo od gwiazdy itp. I znowu na oko celuję. Ma ktoś pomysł jak problem rozwiązać? Chciałbym jakimś celownikiem ustawić zgrubnie teleskop z lunetką kątową na obiekt tak, aby na 100% być pewnym, że w lunetce kątowej zobaczę to, w co celuję. W przypadku prostej lunetki ta czynność była zdecydowanie prostsza, ale minusem było nawigowanie i karkołomność. Pzdr!

Ustaw na jakimś ziemskim obiekcie w oddali np. latarni, charakterystycznym budynku itp..., a potem zgraj szukacz z widokiem z teleskopu. Ja osobiście niezależnie jak trudnego obiektu szukam to nie używam szukacza optycznego już od lat. Wystarcza mi red dot lub czerwony laser. Potem okular, w okolicach 17mm w wyciągu, żeby doprecyzować. Czasem szukam na o wiele krótszych ogniskowych ? To kwestia praktyki i przychodzi z czasem. Czasem udaje się szybciej znaleźć obiekt niż na teleskopie obok z DSC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu przedmówców zachwala red-dot-a.

Dołączam się do piewców tego rozwiązania. W praktyce dobry red-dot eliminuje potrzebę używania szukacza kątowego.

Red-dot jednak red-dotowi nierówny. Jeśli miałbym polecić konkretne rozwiązanie, a przetestowałem ich sporo, to najlepszym (choć nietanim) szukaczem do Dobsona  jest, moim zdaniem, Telrad (lub jego omegonowski klon - Radiant). Wyświetla zamiast kropki okręgi odpowiadające 4 i 2 stopniom. Co więcej programy, takie jak SkySafari mają opcję wyświetlania okręgów Telradowych, więc łatwo przełożyć odległości na elektronicznej mapie na to co widać w szukaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Red-dot i szukacz kątowy zamontowane na stopce podwójnej, lub potrójnej.  Taki zestaw bardzo pomaga i skraca czas wyszukiwania obiektów.  Dobrze żeby szukacz miał obraz ziemski nieodwrócony. 

  • Like 1
  • Thanks 1

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Cześć,

ostatecznie zdecydowałem się na takie coś: https://www.astroshop.pl/celowniki-i-szukacze/omegon-szukacz-radiant-z-mocowaniem/p,58247

Jak dla mnie: REWELACJA.

Wszystkie obiekty, których szukałem wcześniej i miałem problem z ich namierzeniem przez lunetkę celowniczą, w tej chwili są łapane praktycznie od ręki. Czas poszukiwań jest prawie żaden.

Więc jeśli ktoś się zastanawia nad takim rozwiązaniem, to gorąco polecam.

Celuję w obszar gdzie powinien być obiekt, rzut okiem w lunetkę kątową czy pozycja dobrze ustawiona, ewentualna korekta i bęc w okularze mamy nasz cel. Sama radość. ?

Dziękuję za rady i sugestie!

Pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)