Skocz do zawartości

Reduktor ogniskowej GSO 2" i GSO Cassegrain 6"


Przemek_K

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem ostatnio reduktor ogniskowej GSO 2" do swojego CC6 żeby sprawdzić możliwość złapania całej tarczy Księżyca z aparatem C60D, normalnie gdzieś powyżej 3/4 tarczy aparat już jej nie obejmuje w całości przy ogniskowej CC6=1848mm. Pogoda pozwoliła na zrobienie testów ale niestety w żadnej konfiguracji nie jestem w stanie złapać ostrości, widzę białą plamę z pająkiem teleskopu. Podejrzewam, że powodem jest za duża odległość reduktora od aparatu - w najkrótszej opcji wychodzi mi jakieś 7cm przez redukcję 2" z gwintem T2 i pierścieniem do EOSa, redukcja ta ma z drugiej strony gwint 2" do której można wkręcić filtry czy ten reduktor ogniskowej:

DSCF7272.thumb.JPG.2f02982fbf263d92f6a95936a6ac3f79.JPG

Potrzebny byłby zatem taki adapter 2" z T2 z jednej strony i gwintem na filtry 2" z drugiej strony ale w krótszej wersji. Czy są takie dostępne lub ma ktoś pomysł jak to inaczej podłączyć? Gwint na filtry 2" to jest zdaje się M48? Jedyne co udało mi się znaleźć w sklepie to taka przedłużka: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=279_327&products_id=4408&lunety=Przed u ka M42 M48 d ugo ci 16 5 mm ZWO ale nie mam pojęcia czy to zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak: kupiłem ten pierścień EOS/M48 i dwa dystanse 10 i 20mm. Pogoda pozwoliła dzisiaj zrobić testy - ten reduktor okazuje się nie być tak tolerancyjny na odległość od aparatu jak barlow x2 ED od GSO. Miałem nadzieję, że tymi tulejkami dystansowymi można będzie jakoś wpływać na wartość tej redukcji ale nic z tego. W kombinacji z 20mm - rozmyta plama, z 10mm to samo. Bezpośrednio do pierścienia EOS/M48 - uff, nareszcie dał wyostrzyć obraz. Nieba super dzisiaj nie było i wlekły się po tarczy ciągle jakieś cienkie chmury więc o jakości tej redukcji w kombinacji z C60D i CC6 na razie za wiele nie mogę powiedzieć. Aberracji jakieś strasznej nie dodało, może jakby minimalnie lewa strona przy krawędzi tarczy trochę wpadała w brąz/czerwień? To czysta klatka z aparatu, jedynie zmniejszona:

IMG_4855_1.thumb.jpg.116fc593b4f049ea6a5a6c5c2e44336e.jpg

Ile ta redukcja daje ogniskowej w tej kombinacji na razie nie wiem, porównam tą tarczę ze zdjęciem z refraktora 1000mm, na oko widać, że jest trochę mniejsza niż z 1000mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jolo zmienił tytuł na Reduktor ogniskowej GSO 2" i GSO Cassegrain 6"

Porównałem zdjęcia z refraktora 1000mm i CC6 z reduktorem:

IMG_1882_2.thumb.jpg.413f26faeead7511c2d69bb5d3e323fe.jpg

Moon_16_04_2022_A2_1280.thumb.jpg.6e1cb06763053be4a6124b9395c1f29b.jpg

Wielkość tarczy jest sporo mniejsza - zakładając, że reduktor x0,5 powinien dać mniej więcej połowę ogniskowej CC6 czyli okolice 924mm to tarcza powinna być jednak większa. Pomiar średnicy tarcz w pikselach dały dla 1000mm ok. 547px, dla CC6 z reduktorem ok. 364px. Z proporcji wychodzi 1000/x=547/364, x=665. Wyliczona ogniskowa dla CC6 i reduktora wkręconego prosto w pierścień EOS/M48 wychodzi więc 665mm, czyli nie x0,5 tylko x0,36

O co w tym chodzi? Czy taki reduktor jest aż tak wrażliwy na odległość od aparatu, że z 10mm pierścieniem nie chciał ostrzyć a bez niego ostrzy ale z wartością x0,36? Pierścienia 5mm nie mam do testów żeby sprawdzić czy by ostrzył i dał większą tarczę.

Edytowane przez Przemek_K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że spory bakfocus lustrzanki (44mm od bagnetu do matrycy) nie pozwoli na uzyskanie mniejszej redukcji. Na stronie https://agenaastro.com/gso-2-0-5x-focal-reducer.html podano taką informację:

Cytat

The actual reduction will vary a little over or under 0.5x depending on exactly where the focal reducer is placed in the optical path. The exact focal length specification of this reducer has not been provided by the manufacturer, but we estimate it to be approximately 105-107mm. Hence, the "working distance" of this specific reducer is estimated to be 53mm, i.e., this reducer will provide a reduction of 0.5x when the center of its lens assembly is placed 53mm from the focal plane of the eyepiece or imaging device. Move the focal reducer closer to the eyepiece/camera and its reduction factor will increase. Move it away and the reduction provided will decrease.

Czyli jeśli środek układu soczewek jest w odległości 53mm od matrycy, to powinno się uzyskać redukcję około 0.5x. No ale w Twoim przypadku to chyba tak nie wychodzi ? 

Możesz sam spróbować wyznaczyć ogniskową tego reduktora rzucając obraz jakiegoś odległego przedmiotu na ścianę i mierząc odległość po wyostrzeniu. Jeśli jest tak jak piszesz, to pewnie Twój egzemplarz będzie miał krótszą ogniskową, stąd przy odległości do matrycy 50-55mm będzie dawał tę redukcję około .36x. Przy takiej mocnej redukcji jakość obrazu już pewnie dość mocno cierpi. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek z tego doświadczenia: przy wkręconym reduktorze bezpośrednio do pierścienia EOS/M48 współczynnik redukcji to 0.36x - żeby go zwiększyć (czyli żeby reduktor mniej skracał ogniskową) trzeba go zbliżyć do matrycy (Move the focal reducer closer to the eyepiece/camera and its reduction factor will increase) no ale tutaj z aparatem już nic więcej się nie da zrobić. Miałem nadzieję, że uda się uzyskać coś więcej niż 0.5x, idealne byłoby 0.6-0.7x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)