Skocz do zawartości

Z refraktorem SW 80/400 na Słońce.


Rekomendowane odpowiedzi

W tym miesiącu poza kilkoma księżycowymi sesjami z CC6 i aparatem posmakowałem czegoś dla mnie nowego, spróbowałem wycelować w naszą gwiazdę i zobaczyć jakie uda się zrobić zdjęcia. Wykonałem sobie porządny filtr z ND5 na refraktor SW 80/400 o czym pisałem w dziale ATM, ciekawiło mnie bardzo co uda się takim sprzętem zarejestrować.

DSCF7386.thumb.JPG.2b510b3a9adeb0499bdc055cd7211dbf.JPG

Cały zestaw to właśnie poczciwy SW 80/400, filtr z ND5, barlow GSO 2x ED i EOS 60D, wszystko stawiane na EQ3-2 z napędem w osi. Bardzo wygodnie się takim zestawem operuje na tym montażu, nie jest za ciężki i przede wszystkim krótki, nie ma koszmarnego wahadła jak przy długich refraktorach. Dodatkowo sporym udogodnieniem jest fakt, że przystosowałem swój SW 80/400 do 2-calowego wyciągu od CC6, precyzja i stabilność to zupełnie inna bajka w porównaniu do zwykłego wyciągu od SW.

Pogoda i czas pozwoliły na wykonanie kilku sesji od 24 do 28 kwietnia. Muszę przyznać, że to co udało mi się zarejestrować bardzo mnie zaskoczyło, szczególnie jak na tak mały refraktor. Tak jak wspomniałem to dla mnie zupełnie nowy temat ale co tam dużo pisać, ciekawe i smaczne to nasze Słońce ?

W każdej sesji wykonywałem po ok. 20-50 zdjęć, trafiały one po kolei do PIPP, potem Registaxa6 i na końcu gotowy stack do RawTherapee. Poniżej składanka z trzech ostatnich sesji na pamiątkę pierwszych spotkań ze Słońcem:

SOL_24_28_04_2022_A.thumb.jpg.015dd516e75ef2711aa1bde1e85808f5.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie to wyszło jak na achromat. Na pewno więcej rozdzielczości jeszcze by się udało uzyskać używając jakiegoś filtra wycinającego aberracje chromatyczne. Solar Continuum to spory wydatek, ale jakiś zielony albo żółty filtr myślę pozwoliłby trochę więcej uzyskać. W przypadku lustrzanki albo kamery kolorowej raczej zielony, bo połowa pikseli to piksele zielone właśnie. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na krzywe transmisji to chyba #58 byłby najlepszy. 

https://agenaastro.com/articles/choosing-a-color-planetary-filter.html

Tylko on już dość ciemny jest (do wizuala patrząc), choć na Słońcu czy Księżycu światła nie powinno braknąć. 

Jest trochę wpisów w necie o zielonych filtrach do fotografii Słońca i Księżyca

https://www.cloudynights.com/topic/795230-ar2887-with-wedge-and-58-green-filter/

https://stargazerslounge.com/topic/269631-green-filter-58-vs-solar-continuum/

https://astro.ecuadors.net/imaging-the-sun-in-white-light-and-baader-solar-continuum-or-other-color-filters/

http://www.schursastrophotography.com/solar/Articles/solararticle3.html

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie - czy nie będzie za ciemny do 80mm z barlowem? Fotografując Słońce przy ISO100 ustawiam czasy 1/800 albo 1/1000, jak spróbowałem z filtrem czerwonym #25 to musiałem dać ISO200 przy 1/40 żeby uzyskać podobnie jasny obraz.

Dzięki za linki, poczytam!

Edytowane przez Przemek_K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem ten zielony filtr #58, zobaczę jak będzie działać na mojej konfiguracji sprzętowej. Na tej stronce co podlinkowałeś fajnie pokazali zdjęcia z różnymi filtrami: http://www.schursastrophotography.com/solar/Articles/solararticle3.html

Z filtrem #58 widać różnicę na plus w stosunku do zdjęcia bez filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarł do mnie filtr zielony #58 więc spróbowałem przetestować go w moim zestawie SW80/400+barlow 2x+C60D. Niestety pogoda była dziś słaba i zaraz po serii zdjęć bez filtra zaczęły włazić chmury, z filtrem strzelałem już między chmurami.

Oba zdjęcia to stacki z 20 klatek, identyczna obróbka i parametry poza większym kontrastem jaki dałem na tarczę z filtrem bo była ciemniejsza. Przy zdjęciach bez filtra aparat był ustawiony na ISO100 i 1/1000s, z filtrem przy tym samym ISO trzeba było dać 1/250s żeby była podobna jasność. Tarcza z filtrem jest odrobinę mniejsza bo łączyłem filtr za barlowem w innej kombinacji złączek M48, bez filtra dawałem barlowa prosto w adapter 2?/T2 i w tej kombinacji był ciut dalej od aparatu. Żeby tego nie zmieniać mogłem wkręcić filtr w barlowa ale wtedy byłby przed barlowem ? czyli chyba nie do końca dobrze?

Pierwsze porównanie jest ale ze względu na zmienne warunki i chmury do tematu podejdę jeszcze raz przy na 100% bezchmurnej pogodzie. Lewa tarcza bez filtra, prawa z filtrem:

SOL_03_05_2022_Test_1.thumb.jpg.31ef2e4c6e623bcdc00191282c3b43f8.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno dostrzec jakąś różnicę na korzyść konfiguracji z filtrem ale tak jak pisałem na ostateczne wnioski poczekam aż zrobię zdjęcia w identycznych warunkach przy bezchmurnym niebie. Na ten moment mogę jedynie przypuszczać, że taki filtr dałby więcej z większym refraktorem. Mały SW80/400 ma niewielką aberrację ale już taka armata jak np. 120/1000 dawała fioletem na Księżycu choć mimo to i tak podpięta lustrzanka robiła przez nią fajne zdjęcia. Mam takie wycinki swoich zdjęć z tarcz do porównania aberracji SW80/400 i SW120/1000. Niestety nie mam już jak sprawdzić na Słońcu tego dużego refraktora, do zdjęć na EQ3-2 był zdecydowanie za długi i za ciężki więc go sprzedałem.

IMG_1874_1_1.thumb.jpg.b91203ad80d2702c24316cb5f847e20c.jpg

IMG_1880_1_1.thumb.jpg.4d63bb69016849201fa45685491c149c.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj drugie podejście do testu z filtrem zielonym #58 na Słońcu i SW80/400. Warunki lepsze niż poprzednio i równe dla obu konfiguracji, bez filtra i z filtrem. Tym razem widać różnicę - w obu przypadkach strzeliłem po 50 klatek, stacki po 12 klatek z 50, PIPP, Registax6, RawTherapee, na obu te same ustawienia. Lewa tarcza bez filtra, prawa z filtrem:

SOL_08_05_2022_AB_2.thumb.jpg.6a27759248e4e4f663e371e695c1d24d.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)