Skocz do zawartości

Jaka lornetka lepsza?


Rekomendowane odpowiedzi

Celeston skymaster 20x80 czy Delta optical 15x70

Interesują mnie w pierwszej kolejności obserwacje księżyca, samolotów i gwiazd, krajobrazu i warto byłoby spróbować w dalszej kolejności z obiektami głębokiego nieba. 

Dodam, że chciałbym zacząć dopiero przygodę. Na razie nie znam się na astronomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalista, ale wez pod uwage, ze sa to duze lornetki. Jakis montaz do nich Ci sie na pewno przyda. W rece tego ustrojstwa nie utrzymasz. Wydaje mi sie, ze do Ksiezyca lepsza bedzie 20x, do glebokiego nieba to juz niech sie specjalisci wypowiedza.  A najlepiej to poszukaj gdzies na forum, bo glowe daje, ze temat lornetek byl tu nie raz czy dwa walkowany.  Do krajobrazu to jakas 10x50 chyba jest optymalna. Ale to rzecz gustu.  Dla mnie 20x jest zdecydowanie za duzo.

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/102-lornetki/

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O który dokładnie model Delty pytasz? W mojej ocenie o Celestronie 20x80 należy od razu zapomnieć ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Księżyca raczej lornetka nie jest wymarzonym narzędziem. 

Lornetka się nada, ale to jednak, moim zdaniem, raczej przyrząd do DS-ów. 

Księżyc, a jeszcze bardziej planety, to obiekty lubiące solidne powiększenia.

Sam, jako posiadacz zarówno lornetek (mniejszych i większych), jak i m.in. Mak-a oraz Dobsona do Księżyca preferuję Mak-a. 

Księżyc lubi duże powiększenia. 

W 15 czy 20 krotnym powiększeniu jest na tyle piękny, że następnie od razu kusi, aby przyjrzeć mu się w większym przybliżeniu.

Lornetki dają piękne obrazy zarówno gromad otwartych, jaśniejszych galaktyk, czy gromad kulistych (choć tu wolę też coś z większym powerem).

PS. Jeśli Paweł odradza tego Celestrona, to go od razu skreśl z listy rozważanych lornetek ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Paweł Sz. napisał:

O który dokładnie model Delty pytasz? W mojej ocenie o Celestronie 20x80 należy od razu zapomnieć ?

Lornetka Delta Optical StarLight 15x70

Dobra na rozpoczęcie przygody z astronomią?

Są jakieś różnice między lornetkami celestona skymaster 15x70, a wyżej wspomnianą deltą?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to StarLight wykreśliłbym jeszcze bardziej.

Była seria Skymaster Pro 20x80 - to można rozważyć. Lub Bresser 20x80 pod warunkiem, że trafisz dobry egzemplarz.

Pytanie tez jaki masz budżet, bo z 15x70 to najlepiei coś w stylu Delta SkyGuide lub Extreme.

Ps. do astro statyw obowiązkowy

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Krystian111111 napisał:

Celeston skymaster 20x80 czy Delta optical 15x70

Interesują mnie w pierwszej kolejności obserwacje księżyca, samolotów i gwiazd, krajobrazu i warto byłoby spróbować w dalszej kolejności z obiektami głębokiego nieba. 

Dodam, że chciałbym zacząć dopiero przygodę. Na razie nie znam się na astronomii.

Trochę to tak, jak z chęcią kupna samochodu dobrego, ładnego i niedrogiego - trzeba kupować trzy. Jednak ludzie kupują samochody niekoniecznie trójkami. Więc potrzebny jest kompromis. Żeby nie był to tzw. zgniły kompromis, czyli nikogo nie zadowalający, należy wycelować w lornetkę uniwersalną, której nie schowasz do szafy po kilku próbach. W moim odczuciu taką lornetką jest dobrej jakości instrument o parametrach 12x56. Pokaże wszystkiego po trochu a nada się także do podglądania ptaszków. Tylko co to znaczy "dobrej jakości"? Diabeł siedzi w szczegółach a najbardziej na dnie kieszeni/ Parę porad znajdziesz tutaj.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek chciałbym spróbować z czymś nie drogim. Myślę, że 600 zł wystarczy. Nie oczekuje nie wiadomo jakich efektów. Poszukuję po prostu "dobrej" lornetki jak za takie pieniądze. Posłuży ona głównie do obserwacji księżyca i gwiazd. Po prostu chcę zobaczyć "coś więcej" Jeśli chodzi o statyw, to proszę się oto nie martwić. Dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cenie około 600 złotych kupiłem Bressera 20x80 ( z którego byłem bardzo zadowolony ? ze statywem Camrock TH70  którego w dalszym ciągu używam .  

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym wydać tylko 600-700 zł to kupiłbym chyba Nikona Aculona 10x50, nie jest może jakiś super, ale nie jest znów aż taki zły. Albo szukałbym używanego Nikona 10x50 EX CF.

W cenie 700 zł są jeszcze lornetki 8x40/42, ale powiększenie 8x jest trochę skromne i raczej nie polecałbym takiej lornetki jako jedynego sprzętu. Zwłaszcza jak myślisz o samolotach i Księżycu.

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)