Skocz do zawartości

Określanie jasności tła nieba


Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 tygodni później...

Ponieważ zarówno u siebie jak i w Zatomiu zbierałem po trochu materiał na ten sam obiekt była okazja do porównania jakości nieba. Z równania z pierwszego postu wyszły mi takie wyniki:

  1. Zatom, sobota, godz 23, tło nieba 21.95 mag/arcsec, co odpowiada zasięgowi wizualnemu około 6.6mag
  2. Zatom, niedziela, godz. 2 rano, tło nieba 21.85 mag/arcsec, co odpowiada zasięgowi wizualnemu około 6.5mag
  3. Nieborowice, 10 marca, tło nieba 20.10 mag/arcsec, co odpowiada zasięgowi wizualnemu około 5.6mag

Ja z moją wadą -0.25 nie podejmowałem się wizualnej weryfikacji zasięgu, ale faktem jest że potrafiłem gołym okiem wyłapać M13, co jeszcze mi się nigdy nie zdarzyło. Dla testów poniżej mała mozaika - po lewej fotki z Zatomia, po prawej z mojej działki. U góry pojedyncza klatka, u dołu stack 10 klatek. Różnica w jakości szumu jest spora. Spod ciemnego nieba szum jest delikatny i drobnoziarnisty i przez to łatwiejszy do obróbki i usunięcia. Pod jaśniejszym niebem szum ma większą wartość i jest bardziej gruboziarnisty. Przez to trudny w obróbce i łatwo w nim zgubić detale. To w sumie żadne odkrycie, ale dla mnie pierwsza okazja do takiego porównania:

post-1260-0-07742500-1396531158_thumb.jp

 

Wiadomo że diabeł tkwi w szczegółach, ale różnica choć widoczna nie jest na tyle kolosalna żeby mnie powstrzymać od focenia z działki :) Ale pewnie dla wizuala różnica pomiędzy 5.5 i 6.5 to być albo nie być.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie trafiliśmy na niebo takie jak było w 2012 w marcu i wrześniu :-[  Różnica była by kolosalna.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

 

dl/l - stosunek zakresu używanego filtra do środka pasma przepuszczania

dl/l - np dla filtra Baader L mamy środek pasma dla 550nm, a szerokość pasma 700-400=300nm, a więc dl/l=0.545. Dla filtra Baader G mamy dl/l=(580-480)/540=0.185

 

 
Z filtrem L zostawiasz 0.545.
  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Kolejny zlot, kolejne statystyki:

post-1260-0-70693600-1427389111_thumb.jp

 

Noc 18/19 marca i 19/20 marca około północy jasność tła nieba wyznaczyłem na 21.8mag/arcsec, co odpowiada zasięgowi wizualnemu około 6.6mag (wg skali naklejonej na SQM). Miał ktoś może miernik i mierzył niebo na zlocie - miałbym jakąś weryfikację mojej metody :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Temat powrotny :)

Zatomska noc 10.09.2015 wg moich wymiarowań dała około godziny 23 jasność 21.7mag/arcsec^2, co odpowiada mniej więcej zasięgowi wizualnemu 6.5mag. Poniżej porównanie 10 minutowej klatki luminancji z Zatomia (po prawej) i kilka dni później z mojego podwórka (po lewej), gdzie jasność nieba była średnio-dobra jak na moje warunki i wynosiła 20.3mag/arcsec^2, czyli wizualnie około 5.5mag.

 

post-1260-0-27570100-1442342736_thumb.jp

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy nie można by użyć zwykłej lustrzanki? Wiem że ilość niewiadomych parametrów sprzętu jest za duża ale może wystarczyłoby skalibrować odczyty bazując na jasności znanych gwiazd odniesienia o stałej jasności i porónać z tłem? Coś jak fotometria gwiazd zmiennych ale mierzymy tło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w sieci wykresy QE dla różnych lustrzanek, z nich mógłbyś wyciągnąć parametry QE i dl/l, a reszta jest do policzenia. Taka kalibracja fotometryczna jak opisałeś też mogłaby się sprawdzić. Najlepiej byłoby potem takie wyniki zweryfikować z SQMem na przykład.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)