Skocz do zawartości

PIERWSY TELESKOP


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Wiem, że pełno już było takich tematów... ale czy moglibyście mi doradzić jaki teleskop warto wybrać?

Zależy mi na czymść dość uniwersalnym (o ile można tak określić teleskopy):: obserwacja księzyca, planet ukł słoneczego, gwiazd, mgławic, galaktyk.... , dla początkującego astronoma ale dość prędko łapiącym wiele technicznych spraw  etc.

Znalazłam kilka ofert, co o nich myślicie?  Może macie jakieś swoje modele, które watro polecić?

 

1. Teleskop Sky-Watcher BKP 2001 EQ5 z wyciągiem Crayforda 200/1000

 
2. Teleskop Sky-Watcher BKP 2001 EQ5 z wyciągiem Crayforda
 
 
3. Teleskop Sky-Watcher BKP 2001 HEQ5 Go-To 200/1000
 
4. Teleskop OPTICON Supernova 102F900
 
 
5. Teleskop OPTICON Space Traveler 127F700
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim napisz skąd chcesz obserwować i czy masz zamiar jeździć poza miasto. Gdańsk, jak wskazuje informacja o twoim miejscu zamieszkania, nie jest dobrym miejscem do obserwacji, ze względu na bardzo duże zaświetlenie.

Pierwsze dwa teleskopy są takie same, trzeci identyczny tylko dołożone prowadzenie Go To. Nie wiem czy wiesz ale te zestawy ważą po 30kg i taszczenie ich do samochodu, skutecznie zniechęci cię do wyjazdów.

Opticony nie mają chyba zbyt dobrych opinii, ale mogę się mylić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi na pytania:

1 i 2. Mc zamieszkania to Gdańsk ale obserwacje zamierzamy prowadzić poza miastem. Głównie z dala od miasta i łuny miejskiej. Oczywiście o ile się uda coś zobaczyć z balkonu to również było by świetnie ale biorąc pod uwagę mc zamieszkania myślę ze to nie będzie mozliwe.

4. Preferuję głęboki kosmos ale na start chyba lepiej planety naszego US, księżyc.

5. Cena do 3 tyś 

Jeśli chodzi o transport telefkopu chyba z ok 30 kg da rade przetransportować do auta -  może zbyt optymistyczne mam nastawienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton na montazu dobsona jest dobrym wyborem dla poczatkujacego ,np newton 6 f8 https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1827&lunety=Teleskop Sky Watcher N 152 1200 DOBSON 6 aka Dob 6 Classic 150P [przyjazna swiatlosila , naprawde lekki] albo newton 8 f6 https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=2035&lunety=Teleskop GSO Dobson 8 DeLuxe 203 1200 M CRF mikrofocuser 1 10 ch odzenie lustra SKU 680  albo newton 10 f5 https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=2038&lunety=Teleskop GSO Dobson 10 DeLuxe 254 1250 M CRF mikrofocuser 1 10 ch odzenie lustra model 880 ale ten jest juz dosc ciezki ,potrzebna pomoc drugiej osoby ,za to duza apertura w sam raz do DS ale tez pomaga uzyskac super detal na planetach [potrzebne dobrze skorygowane okulary ze wzgledu na f5]

Od Opticonow trzymalbym sie z daleka, z kolei podlinkowane SW 200/1000 sa na nieintuicyjnym paralaktycznym montazu EQ5 ,w dodatku ta tuba jest na granicy nosnosci EQ5 [drgania].

Z innych sprawdz refraktor SW 90/900 na AZ3 [budzetowy sprzet ,raczej tylko planety i Ksiezyc] lub MAK 127 na AZ4 [bardzo dobry do planet, Ksiezyca i jasnych DS-ow ,szczegolnie gromad kulistych, sprzet dobry na balkon]

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, a.gatka napisał:

 Preferuję głęboki kosmos ale na start chyba lepiej planety naszego US, księżyc.

W zaswietlonych warunkach miejskich owszem, ale poza nimi jest odwrotnie. Do głębokiego kosmosu używa się znacznie niższych powiększeń niż do planet i Księżyca.

Co do wyboru teleskopu to poleciłbym jak wyżej kolega sosna czyli SCT: 6 lub 8 cali,  ewentualnie Classical Cassegrain 6 lub 8 cali, Mak 150 lub 180. Wszystkie te teleskopy są dość krótkie więc stabilniejsze na montażu od długich tub i dają obraz ziemski nieodwrócony więc mogą posłużyć też do obserwacji krajobrazu w przeciwieństwie do Newtona. Ich zwarta budowa jest też plusem przy poruszaniu się w mieście po klatkach schodowych. Na początek dla powyższych tubek wystarczy prosty montaż AZ4 na stalowych nogach choć nie wiem zachowuje się w przypadku SCT 8 lub Mak 180.

Radzę poszukać sprzętu z drugiej ręki tutaj na giełdzie lub sąsiednich  forach bo ceny sprzętu mocno poszybowały w górę 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim zasięgu cenowym są dobsony 8 - 10", banalne w obsłudze, łatwo dostępne z drugiej ręki, 30% tańsze niż w sklepie i łatwo to odsprzedać, jeżeli nie podejdzie. 10" waży ciut mniej niż te które podlinkowałaś, 8" jest lżejszy o 10kg, ale na balkon Dobson się nie nadaje. SCT który sugeruje kolega wyżej raczej poza twoim budżetem. Nie wiem po ile chodzą SCT6, w tej chwili jest jedna sztuka na olx za 4 tys, po tyle samo chodzą SCT8, gołe tuby bez montażu i bardzo rzadko się pojawiają. Obserwuję giełdy od jesieni i chyba ze 2 razy widziałem. MAK 180 też jest poza zasięgiem, MAK150 w okolicach 2,5-3tys bez montażu, natomiast MAKa127 kupisz bez problemu i jeszcze ci zostanie, tyle że to konstrukcja głównie do planet i księżyca.

W Gdańsku powinny działać jakieś grupy. Warto pojechać na jakiś spot i zobaczyć co ci podejdzie. Jeżeli planety nie są priorytetem to może jakiś refraktor? Tu masz bardzo fajną relację z obserwacji niedużym mobilnym SW 102/600.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety uniwersalnego sprzętu na balkon i na wyjazd pod ciemne niebo nie ma.

Jeśli preferujesz DS-y, to najsensowniejszy w twoim budżecie wydaje się być 8" Newton na montażu Dobsona. Zostanie jeszcze nieco na jakiś dodatkowy okular. 

8" to jeszcze całkiem mobilne, a pokaże już całkiem sporo mgiełek.

Niestety montaż Dobsona odpada na balkonie. Nie pogodzisz go z barierką. 

SCT 8" cali i to jeszcze z GoTo to świetna sprawa, ale budżet musiałby być tak ze 3 razy większy. Niestety.

Edytowane przez piotrfie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji, że to pierwszy teleskop więc lepiej nie szaleć z wielkością, ale wszystko zależy od zapału i tego na jak długo go wystarczy

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=65971

Warto sobie jednak wziąć do serca wnioski samego sprzedającego. To już poważny sprzęt na długie sesje obserwacyjne

Moja propozycja to chyba obecnie najtańszy Mak 127 z montażem

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=66786

Zostanie jeszcze fundusz na zakup lepszych okularów, które są nie mniej ważne niż sam teleskop 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)