Skocz do zawartości

Rysunki


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

Zajebiste szkice.

Pozdrawiam Jarek

  • Haha 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reinhold Andreas Messner ? włoski alpinista, himalaista i podróżnik. Autor książek o tematyce górskiej.

  • Thanks 1
  • Haha 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Erik68 napisał:

Panowie szkoda zachodu, wizual tutaj już nikogo nie interesuje , giełda,sprzęt i astrofo, czyli AP bis.....

No niestety tak jest, na fora zagląda coraz mniej osób, a 90% postów to już dział giełda.
Z FA i Astromaniak jest najgorzej. Żyje jeszcze Astropolis, ale tam głównie foto.

Sam przestałem pisać tutaj relacje z obserwacji, napisanie jednej z grafikami to często 2-3 wieczory, a potem jak widzisz, że przeczytało to 5 osób to zdajesz sobie sprawę, że piszesz pamiętnik dla siebie (co też ma wartość) ? 
Dlatego (i proponuję również to tobie jeśli chcesz mieć większą motywację) warto przerzucić tego typu wpisy odnośnie wizuala i szkiców do grup astro na FB, jest tam zdecydowanie więcej osób, także trafisz do dużej grupy odbiorców ze swoimi pracami. Grupa np. Astrowiedza działa z rozmachem: https://www.facebook.com/groups/astrowiedza

  • Like 3
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

napisanie jednej z grafikami to często 2-3 wieczory, a potem jak widzisz, że przeczytało to 5 osób to zdajesz sobie sprawę, że piszesz pamiętnik dla siebie

DOKŁADNIE!

Szkoda że się tak dzieje,bo FA to JEDYNA ostoja wizuala, nigdzie tego nie ma. Tematy pseudo wizualne na AM i AP dotyczą wyłącznie sprzętu do wizuala ,a nie samego wizuala.Jeszcze rok temu był tutaj jakiś ruch, OT , relacje.....,Patrząc na AP tam. foto też już wymiera, tylko pier....nie o sprzęcie ,i giełda."Książką w ryj" jakoś do mnie nie przemawia ...zacząłem pisać na CN , są tam ludzie naprawdę zakręcenie na tym punkcie i to z całego świata...

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAK, znajomy tam od lat siedzi na CN, ale to raczej trzeba być elokwentnym językowo. Sam przeglądam tam ciekawostki od czasu do czasu i nieraz z krzesła spadłem. Do FB niestety mam spore obrzydzenie, nawet jeśli chodzi o samą forme prezentacji stron serwisu. Jestem bardziej wielkomonitorowy user Netu, niż mobilny kieszonkowy. Nawet teraz zaciekawiony twoim linkiem "astrowiedza" dostałem na przywitanie niemiłego kopa widząc kłódkę na tej stronie FB.? Szkoda, bo konta na FB nie miałem i raczej nigdy nie założę.

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy astronomia wizualna ma swoje miejsce na Instagramie? Pytam ponieważ nie mam tam konta ani na FB. Ot, taki skostniały dinozaur ze mnie.

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, soczi napisał:

na CN, ale to raczej trzeba być elokwentnym językowo

Oj tam oj tam...wystarczy podstawowy poziom znajomości anglika, i translator google. Przynajmniej ja w ten sposób, piszę na CN

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Erik68 napisał:

DOKŁADNIE!

Szkoda że się tak dzieje,bo FA to JEDYNA ostoja wizuala, nigdzie tego nie ma. Tematy pseudo wizualne na AM i AP dotyczą wyłącznie sprzętu do wizuala ,a nie samego wizuala.Jeszcze rok temu był tutaj jakiś ruch, OT , relacje.....,Patrząc na AP tam. foto też już wymiera, tylko pier....nie o sprzęcie ,i giełda."Książką w ryj" jakoś do mnie nie przemawia ...zacząłem pisać na CN , są tam ludzie naprawdę zakręcenie na tym punkcie i to z całego świata...

Moim "domowym" forum jest forum astropoludnie.pl Zajmujemy się tam głównie wizualem. Planujemy obserwacje z listami Sky Safari, poradnikami, tworzymy listy SS, piszemy relacje-niektóre takie artystyczne, niektóre bardziej technicznie. Samo forum też jest skarbnicą wiedzy, kolega Setaarius tworząc forum włożył dużo pracy i jeśli kogoś interesuje wizual to znajdzie tam praktycznie wszystko.  Astrofoto też jest ale mniej.
Sam wizualem zajmuję się gdzieś od 2015r, wcześniej byłem głównie na astromaniaku i też miałem wrażenie, że wizual powoli pada a potem trafiłem właśnie na kolegów z astropołudnie i dużo się zmieniło.
Moim zdaniem FB to brzydko mówiąc śmietnik.. Mieszają się tam cenne posty z morzem pytaniem "czy to jest Wenus", "czy ten teleskop jest dobry na początek". Konstrukcja portali społecznościowych niestety jest niedostosowana do tak szczegółowej i precyzyjnej wiedzy jaka jest w astronomii. 

Dobrym międzynarodowym forum do wizuala jest też https://www.deepskyforum.com/ ale jest ono bardzo malutkie i posty są sporadyczne. Skupia ono jednak chyba więcej ekspertów i  Newtonów 25"+ niż jakiekolwiek inne forum. Jest tam między innymi taki Uwe Glahn, który prowadzi całą stronkę z astroszkicami http://www.deepsky-visuell.de/

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że odkąd Lukost przeszedl na ciemną stronę astrofoto - wizual tutaj mocno podupadł. A wcześniej Paweł Trybus zaprzestal relacjonowania. 

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, megrez23 napisał:

Czy astronomia wizualna ma swoje miejsce na Instagramie? Pytam ponieważ nie mam tam konta ani na FB. Ot, taki skostniały dinozaur ze mnie.

Nie ma, ale fotografia już tak. Jednak bardziej w postaci portfolio niż rzeczowej dyskusji.

Jasne, Facebook to śmietnik i trzeba mieć konto, żeby coś tam przeczytać, zobaczyć itp. 
Nie jest to kopalnia wiedzy z wartością merytoryczną jak na forum, ale są tam też warte śledzenia osoby jak np. Mateusz Kalisz z Astrolife (https://www.facebook.com/astrolifepl/) , czy też Karol Wójcicki z Z głową w gwiazdach (https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach).

FB to przede wszystkim ciekawostki ze świata astro, astrofotografia, relacje z obserwacji i wydarzenia serwowane w postaci live - i tutaj nie ma konkurencji na żadnej innej platformie / serwisie w tym zakresie.
Jeśli komuś nie odpowiada FB - nic na siłę. Wolny wybór ?  Jeśli ktoś szuka dodatkowej motywacji poza forum - to warto.

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, polaris napisał:

Mnie interesuje. Ale relacje piszę na AN. Jak umrę to w jednym miejscu wszystko zostanie.

Chyba, że ktoś nie opłaci domeny i hostingu ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że po za internetem wizual żyje. A przynajmniej tak się łudzę.

Ja sam mam jakiś kryzys bo już od dość dawna nie obserwuje (zbiegło się to z mniejsza aktywnością wizuala na forum - przypadek ? Nie sądzę ? ) ale mam cichą nadzieję, że mi to przejdzie. Na razie jedynie od czasu do czasu wyjdę popatrzeć (bez sprzętu) z utęsknieniem na ukochane rozgwieżdżone niebo. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sporo w zeszłym roku próbowałem się udzielać na Astromaniaku w wątku pisanym w czasie obserwacji. Fajna sprawa. Ale po zamieszaniu pokudłaczowym zupełnie mi się odechciało tam pisać.
Za to koledzy z Astropoludnie.pl uruchomili u siebie podobny wątek i mam nadzieję się tam rozkręcić w okresie letnim i w pobliżu opozycji gazowych olbrzymów.
Myślę, że ludziom odechciało się pisać długich relacji na forach. Mały odzew, brak dyskusji itp. Ale na pewno nadal obserwują.
No spójrzcie choćby na szkice z tego wątku, są Świetne! Albo szkice kolegi @megrez23
Wizualna astronomia żyje?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Maciek_Cz napisał:

Ja sporo w zeszłym roku próbowałem się udzielać na Astromaniaku w wątku pisanym w czasie obserwacji. 
 

Pamiętam te Wasze wpisy  . To była kopalnia wiedzy.

Ale usunieciu tych wpisów przestałem tam pisać. 

 

 

  • Like 1

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Maciek_Cz napisał:

Myślę, że ludziom odechciało się pisać długich relacji na forach. Mały odzew, brak dyskusji itp. Ale na pewno nadal obserwują.

Tak to wygląda, ostatnią relację napisałem w lutym, a od tego czasu było jeszcze kilka sesji. Szkoda, że na wiosnę odpuściłem, ale tworzę właśnie materiał z obserwacji, które były w środę ?  Więc udało mi się reaktywować chęci ? 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Maciek_Cz napisał:

Ale na pewno nadal obserwują.

Patrząc na polskie astro fora, można dojść do wniosku że to taki kraj  synty 8", klasyki,i esioków. Ale na szczęście tak nie jest!

Pamiętam pierwsze forum internetowe ,na początku lat 2000. Wizual kwitnął , w użyciu były dobsy  12", 14",16" nawet 20" się trafiło.Posty dotyczące różnorodności ,egzotyków, które można złapać większym/średnim telepem ,wypełniały się dyskusjami. A teraz ....

W Polsce jest bardzo dużo 16"- 20" teleskopów widać ,po zapotrzebowaniu(Taurusy,Pablitusy,Columbusy), wszystkie te firmy powstały, dzięki wymogą rynku,tyle że ich posiadacze nie chcą mieć nic wspólnego z forami. I tutaj wśród członków FA ,też widzę to samo, wolą wpisy na innych stronach tylko nie na FA.....rozumiem że to taki trochę post dla samego siebie, ale zapewne,przeczyta to zdecydowanie więcej ludzi niż na takiej stronie, nawet jak nie zostawi komentarza.

Chciałbym dalej tworzyć posty na FA, ale może ktoś też coś spróbuje, bo sam nie wydolę, ( Lukost  właśnie przez taką samotność w tworzeniu OT ,zrezygnował ,o czym pisał w którymś wątku)

 

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Erik68 napisał:

Patrząc na polskie astro fora, można dojść do wniosku że to taki kraj  synty 8", klasyki,i esioków. Ale na szczęście tak nie jest!

Pamiętam pierwsze forum internetowe ,na początku lat 2000. Wizual kwitnął , w użyciu były dobsy  12", 14",16" nawet 20" się trafiło.Posty dotyczące różnorodności ,egzotyków, które można złapać większym/średnim telepem ,wypełniały się dyskusjami. A teraz ....

W Polsce jest bardzo dużo 16"- 20" teleskopów widać ,po zapotrzebowaniu(Taurusy,Pablitusy,Columbusy), wszystkie te firmy powstały, dzięki wymogą rynku,tyle że ich posiadacze nie chcą mieć nic wspólnego z forami. I tutaj wśród członków FA ,też widzę to samo, wolą wpisy na innych stronach tylko nie na FA.....rozumiem że to taki trochę post dla samego siebie, ale zapewne,przeczyta to zdecydowanie więcej ludzi niż na takiej stronie, nawet jak nie zostawi komentarza.

Chciałbym dalej tworzyć posty na FA, ale może ktoś też coś spróbuje, bo sam nie wydolę, ( Lukost  właśnie przez taką samotność w tworzeniu OT ,zrezygnował ,o czym pisał w którymś wątku)

 

Duży wpływ ma też pogoda, szczerze to sam nie porywam się na egzotyki, tylko raczej jadę po klasykach. Przy obserwacjach raz na miesiąc człowiek chce zerknąć na cokolwiek ? 

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę te dywagacje przesłonią obserwacje.?

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Paweł Sz. napisał:

Duży wpływ ma też pogoda, szczerze to sam nie porywam się na egzotyki, tylko raczej jadę po klasykach. Przy obserwacjach raz na miesiąc człowiek chce zerknąć na cokolwiek ? 

Dokładnie. 

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Erik68 napisał:

esioków

 

Masz na myśli Andorię ? ?

Ps. Żart ale jakby ktoś nie wiedział to jest to przedsiębiorstwo produkujące popularne wśród SAM (samoróbek) silniki. 

Aż spojrzałem dziś z utęsknieniem na Newtona. Trzeba go w końcu odkurzyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

szczerze to sam nie porywam się na egzotyki, tylko raczej jadę po klasykach

Każdy obserwuje to co lubi lub na co ma ochotę ,to zrozumiałe, później może rozwinę ten wątek bo na razie zagoniony jestem(córkę wydaję)

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)