Skocz do zawartości

Zasięg gwiazdowy i obserwacje w ekstremalnie małych źrenicach


Rekomendowane odpowiedzi

Temat przeczytałem od "deski do deski". Nigdy nie zastanawiałem się nad  zagadnieniami poruszonymi powyżej. Po prostu wyciągam teleskop, przykładam oko do obojętnie którego z archaicznych okularów z kolekcji i patrzę. 

Tak, bardziej serio. Cieszy fakt, że jest jeszcze wielu pozytywnie zakręconych na tym Forum. 

Pozdrawiam Jarek

  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.05.2022 o 10:32, Erik68 napisał:

 Obiekt widziany jest jako krótki błysk( dokładnie tak jest sprawdzałem osobiście).

How Faint Can You See.pdf
582 kB ? 8 pobrań

Ja zawsze się tak bawię wieczorem przy obserwacjach nieba bez teleskopu, gdy zaczynaja byc widoczne pierwsze gwiazdy.

Zerkaniem widze blysk tu i tam, a po chwili, gdy robi się ciemniej,  w tych własnie miejcach są  widoczne bez wątpienia  gwiazdy.

  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem linkowany artykuł. Wypisz wymaluj opisane są w nim moje obserwacje. Czy to są obserwacje kraterków w Plato, czy poszukiwanie składników gromady kulistej, czy wypatrywanie struktury maleńkiej bardzo jasnej mgławicy planetarnej jak również wyzerkiwanie szczegółów jowiszowych oraz wyszukiwanie słabszych składników układów podwójnych. A wszystko to w dwóch calach no w czterech też?.

Schemat zawsze jest ten sam, siadam wygodnie przy teleskopie, celuję wybrany obiekt i wlepiam gałę. Ruszam okiem, cierpliwie wypatruję szczegółów czy wyczekuję błysków. Jak na coś trafię, to powtarzam wyłuskiwanie kilka razy. Jak pierwszy raz zobaczyłem kraterek A w Plato w 50mm to wręcz wstawałem od teleskopu na odpoczynek i wracałem po kilku minutach bo wydawało mi się, że to niemożliwe, że go widzę. Nawiasem mówiąc to w Plato widuję ponad pięć rozbłyskujących kraterków. Już dokładnie nie wiem jaki jest limit. Na potwierdzenie, że to nie są moje złudzenia, wziąłem ostatnio dodatkowo drugi teleskop. Światłosilnego Bressera 90/500 o bardzo dużej aberracji sferycznej, wręcz kipiącej z obrazu. Najpierw popatrzyłem przez 50mm f/20, było kilka kraterków, zdjąłem przysłonę na 102 f/9.8 kraterki rozświetlały się częściej, następnie zmieniłem teleskop na 90 mm f/5.6, ledwie jeden biedny kraterek A. Wpatrywałem się bardzo długo, czasami pojawiał się B. Wróciłem do 50mm f/20, a tam co moment rozbłyski w ciągle w tych samych miejscach. No to przecież gdyby mi się zdawało to bym we wszystkich teleskopach to widział. Albo jak obserwowałem pierwszy raz Jowisza przez 50mm i porównywałem z pełną aperturą, to przeżyłem szok. Większość szczegółów widocznych w 4 calach jest do wypatrzenia w 2 calach. To jest wspaniałe uczucie. Patrzysz i nagle stwierdzasz "o cholera, a wszędzie piszą, że bez 6 czy 8 cali to nigdy tego nie zobaczysz, a ja to widzę w 4 i czasami nawet w 2 calach".

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźmy jeszcze pod uwagę jakie warunki muszą być dla tych 6/8 cali - ile razy to przerabiałem przy foto Księżyca z 80/400 i CC6. Mieszkam w środku osiedla, dookoła milion domów których nagrzane dachy robią swoje i mam tu efekt obserwacji z gotującego się kotła. W 80/400 w aparacie bez problemu łapię ostre kratery w podglądzie x10, w CC6 po powieszeniu masakra, wszystko się gotuje i nie idzie ostrości złapać, po godzinie trochę lepiej ale bez szału. Bardzo rzadko mam tu takie warunki żeby wykorzystać większy potencjał CC6 i muszę go długo chłodzić a te 80mm szkła w refraktorze ma "wywalone" na warunki i od ręki mogę fotografować.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)