Skocz do zawartości

Przywitanie się i kilka pytań od początkującego obserwatora nocnego nieba.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie, od około miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem swojego pierwszego teleskopu. Cały czas jestem w trakcie nauki i wszelkie niezgodności w opisach, odpowiedziach proszę traktować z nutką empatii.

Teleskop zakupiłem używany z kilkoma dodatkami tj.

Celestron Nexstar 8 SE GOTO,

kątówka 1,25", kątówka 2", Celestron X-Cell LX 2x Barlow, Meade QX WIDE ANGLE 26mm 70' 2", SWA 32mm FOV 70' 2", Celestron 7mm Luminos 82' 1,25", Celestron 25mm Plössl 1,25", Celestron Neximage 10Mp, kilka śmieciowych okularów od 8 - 25mm 1,25".

 

A więc tak... nabyłem to wszystko około miesiąc temu, warunki pogodowe i zgranie z moim wolnym czasem pozwoliły mi dopiero od kilku dni wystawić teleskop na taras i zacząć obserwację. Niejako, że jestem totalnie zielony w tym temacie mam kilka pytań.

1. Czy mogę porozkręcać okulary w celu ich wyczyszczenia, czy są jakieś przeciwwskazania i lepiej tego nie ruszać ?

2. Namierzyłem już kilka fajnych podstawowych obiektów no i wnioski są takie, że ... okulary na 1,25" dają mega ciemnie Np. Sombrero na Meade 26mm 2" widziałem dużo lepiej niż na 7mm (bez Barlowa), jeżeli się nie mylę to czy mądrym by było zamienienie wszystkich soczewek tylko na 2 calowe ?

3. W nawiązaniu do punktu nr 2, przymierzam się do zakupu soczewki Celestron 93436 Luminous 2" 2.5x Barlow mam nadzieję, że to w połączeniu np z okularem Meade da mi zadowalające rezultaty w obserwacji - jak się mylę to mnie poprawcie, albo polećcie coś innego.

4. Docelowo chcę zająć się fotografią nocnego nieba (doświadczenie z fotografią bardziej przyziemną mam), przymierzam się do zakupu Canona 6d albo 6d mark 2, tą kamerki co mam Neximage 10 jeszcze średnio ogarniam, ale w przyszłości będę trzaskał piękne foty, a więc w jaki sprzęt pójść ? Ta Neximage to mam pierwsze wrażenie, że to taka zabaweczka - kamerka aby była.

Oczywiście też w planie gdzieś tam jest EQ6-R PRO. Fotki docelowe to planety układu + DSy naświetlane przez kilka długich godzin ?

5. Czy za dużo wymagam od szkieł 1,25" czy faktycznie te, które posiadam średnio się nadają do dobrych obserwacji ? Moje doświadczenie z np Celestronem 7mm to, że jest ciemny i ostrość słaba. Z kolei Meade 2" daje mi ładny obraz, ostry, jasny, ale zbyt małe powiększenie i stąd pomysł na Barlowa 2".

Proszę o kilka rad i z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

BTW.

Głównie obserwacje prowadzę na tarasie znajdującym się na 2gim pietrze na obrzeżach małego miasteczka w Austrii, mam możliwość od czasu do czasu wybrać się w teren w totalnie zaciemnione miejsca, spędzić tam całą noc na obserwacjach i foceniu (z dużą chęcią w towarzystwie, może ktoś z forum mieszka gdzieś niedaleko ?

 

Pozdrawiam

Benek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za wczesnie na rozkręcanie okularów ? Mozna je łatwo uszkodzic.

Róznica poniedzy okularami 1,25" a 2" jest tylko w polu i to raczej przy dluzszych ogniskowych i szerokokatnych konstrukcjach. W okularach o krotkiej ogniskowej nie ma to znaczenia.

Barlowa do twleskopow o malej swiatlosile odpusc. Popsuje tylko obraz. Lepiej okular o krotszej ogniskowej.

Kamerke masz calkiem fajną ( to ta z pikselem 1,67um?), ale to kamera planetarna i raczej ma ciut za maly piksel do tego teleskopu.

Kamerka dedykowana do DSow bedzie lepsza niz aparat fotograficzny.

Edytowane przez JSC
  • Thanks 2

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź / czyli można rozkręcać ? będę uważał.

 

Co do Barlowa ok, czyli co jakiś dobry okular 7mm , bo niżej to już chyba będzie za dużo... ? Możecie coś polecić ?

Neximage 10 - tak rozmiar pixela 1,67.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kupic zestaw baadera do czyszvzenia optyki oraz dodatkowo zestsw Lenspenów. Dobrze miec klucz palcowy. Trzeba bardzo uważac.

Do krotkich ogniskowych najlepsze są okulary ortkoskopowe, ale jak nie lubisz malej odleglosci od oka to kup lantanowe vixny slv. 

No to tak jak pisalem, kamerka jest ok. ale troche za maly piksel. Lepiej by bylo neximage 5 do tego konkretnego teleskopu. Oczywiscie mowa o astrofoto planet i Księżyca. Do DSow ona się nie nadaje.

Edytowane przez JSC
  • Thanks 2

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa rzecz o której nikt nie wspomniał to zwyczajne prawa optyki, które wyraźnie mówią, że wraz ze wzrostem powiększenia ciemnieje i marnieje obraz (ostrość oraz kontrast).
To niedokońca wina kitowego, taniego okularu, że słaby obraz daje. Drogiego te same prawa optyki będą dotyczyć. Luminosy są świetnymi okularami, ale faktycznie dosyć ciemne mi sie wydawały w porównaniu do Naglerów. W dodatku 7mm na DS-y to często poważna przesada. Bardziej dla doświadczonych to wyciągania szczegółów pewnych obiektów.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular o ogniskowej 7mm nadaje sie do jasnych obiektow jak planety i Ksiezyc a z DS-ow to tylko chyba do gromad kulistych a i moze jeszcze do rozdzielania gwiazd podwojnych ale na pewno nie do galaktyk ktore maja bardzo niska jasnosc powierzchniowa. W dodatku Twoj teleskop to SCT o swiatlosile f10 i o ogniskowej 2000mm. Z okularem 7mm otrzymujesz powiekszenie 285x ! Obraz musial byc ekstremalnie ciemny , wogole bylo widac chociaz jadro galaktyki Sombrero? Srednica okularu 1,25 czy 2 cale nie ma w tym przypadku nic do rzeczy. Czy widzisz paproszki w okularach jesli spojrzysz pod swiatlo? Nawet jesli tak to pewnie nie maja wplywu na uzyskiwane obrazy. Rozkrecajac okulary tylko je pewnie zepsujesz. Potrzebny Ci okular do srednich powiekszen - ok 15mm , moze taki jest w tych smieciowych jak je nazwales. Masz teleskop o swiatlosile f10 i nie potrzebuje on drogich okularow aby uzyskiwac dobre obrazy , wystarcza zwykle ploessle.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

wogole bylo widac chociaz jadro galaktyki Sombrero?

Dziękuje za odpowiedzi, ...co do pytania... Nie, nie było widać, tylko zarys "chmurka" i nic poza tym. ?

Co do okularów śmieciowych, to na prawdę takie są, nie wybrzydzam ? one są z jakiegoś starego, marnego SW znalezionego w piwnicy.

 

W takim razie proszę o polecenie mi dobrego i obadanego szkła do obiektów Messiera, tak, żeby powiększenie i jasność były przyzwoite.

 

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Średnice przelotów teleskopów:

C14 / 54mm
C11 / 54mm
C9.25 / 46mm
C8 / 37mm
C6 / 27mm
C5 / 27mm
C127 Mak / 27mm
C90 Mak / 15mm

 

Widzę, że C8 ma 37mm (na wyjściu z kątówki będzie jeszcze mniej - stożek światla), więc nie wykorzystasz w nim pola oferowanego przez okular 2" , czyli ok. 50mm

Edytowane przez JSC
  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnoscia mozna polecic Explore Scientific 11mm 82 stopnie i 14mm 82 stopnie chociaz obawiam ze powiekszenie na DS-y  bedzie zbyt duze przy ogniskowej tego teleskopu. Tutaj niezlym pomyslem bedzie dokupienie reduktora ogniskowej Celestron np ten https://deltaoptical.pl/reduktor-ogniskowej-celestron-sct-0-63x . Bardzo dobrymi okularami sa tez TeleVue ploessl 15 mm i 20mm a takze inne z tej serii , swietny jest Vixen LVW 22mm  Mysle ze ten okular Meade 26mm o ktorym wspomniales na poczatku moze byc bardzo dobry na obiekty mglawicowe i nielatwo bedzie go przebic nie wydajac wiekszej ilosci pieniedzy. Przy obserwacjach Ds-ow liczy sie najbardziej ciemne niebo i apertura teleskopu a u ciebie wynosi ona tylko 8 cali wiec nie mozesz wymagac zeby np galaktyki byly jasne, one nawet w znacznie wiekszych teleskopach pozostana szarymi, rozmytymi plamami swiatla.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baaardzo dziękuję za podpowiedzi, tak wiem, że 8" to nie jest bóg wie co, ale to mój pierwszy teleskop. Jak się wciągnę w temat, nauczę się kilku rzeczy i zostanę przy nowym hobby to na pewno za jakiś czas jak on już mi nie wystarczy będę szukał coś większego.

 

Dzięki za szkiełka, poszukam może znajdę coś używanego - u mnie czasami można wyrwać coś dobrego za niewielkie pieniądze.

Zaczynam się zaprzyjaźniać z kamerą neximage 10, pierwsze próby za mną.

Jedyne co mi jest ciężko ogarnąć to ustawienie ostrości i ekspozycji - tak, żeby zobaczyć coś więcej niż tylko czarny ekran, ale na pewno są jakieś patenty na to.... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizuj tutki tego pana...

  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam dużo pokory do tego hobby. Z czasem się wprawisz i być może nawet "przerośniesz" starych mistrzów. Znam takich wielu. Co do okularów jeśli masz dużo sceptycyzmu co do obrazu to raczej lepszym rozwiązaniem byłoby przykolegować sie do jakiegoś lokalnego astroklubiku by ci zaprezentowali poszczególne wady okularów i różnorakie konstrukcje. Wiedza taka jest bezcenna i niesie za sobą ogromne oszczędności na nietrafionych zakupach.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)