Skocz do zawartości

KONKURS WIEDZY ASTRONOMICZNEJ - I Etap


Rekomendowane odpowiedzi

Strasznie mnie ciekawi skąd to powszechne przekonanie o tym Łabędziu :) Źródła, daty?

Nie spotkałem żadnej rozbieżności w dacie odkrycia źródła promieni rentgenowskich, które nazwano Cygnus X-1 i jest to 1964 rok. Żadne też nie twierdzi, że było pierwsze.

http://chandra.harvard.edu/photo/2009/cygx1/

http://www.astronomynow.com/news/n0908/28cygnus/

 

Nie spotkałem też żadnych źródeł podważających daty odkrycia pierwszego źródła rentgenowskiego poza US, czyli 1962 ;)

W ogóle to jest ciekawa historia związana z przygotowaniem misji Apollo. W czerwcu 1962 roku wywalono rakietę z odpowiednimi czujnikami ponad atmosferę, która pochłania promieniowanie X i tym samym rodzi poważne problemy w badaniach na powierzchni Ziemi. Celem było zbadanie, ile tego promieniowania pochodzącego ze Słońca Księżyc odbija i tym samym, jak to się ma dla bezpieczeństwa misji Apollo. Okazało się, że nie taki Księżyc straszny, ale przypadkiem (jak to zwykle bywa), czujniki wychwyciły źródło, które nie mogło pochodzić z Księżyca, było zbyt silne...Zresztą do tej pory jest uważane za najmocniejsze ;)

Szerzej tutaj:

http://chandra.harvard.edu/xray_sources/sco/sco.html#

http://cxc.harvard.edu/cdo/xrb12/

http://xmm.esac.esa.int/external/xmm_science/gallery/public/level3.php?id=1139

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, dziwne że nikt nie odpowiedział dobrze, bo w pierwszym wyniku googla od razu znalazłem (chyba że jakaś zmyła tu jest). Tak tak, wiem że z googlem mniej zabawy, ale jak nie wiedziałem, to sobie sprawdziłem, ale nie będę innym psuł zabawy. 

Ogólnie rzecz biorąc dopiero trafiłem na ten wątek, więc w I konkursie już nie wystartuję, ale jestem pod wrażeniem poziomu, fajna inicjatywa z tym konkursem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie:

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4179-konkurs-wiedzy-astronomicznej-wyniki/

 

...właśnie opublikowałem poprawne odpowiedzi i tabelę z wynikami. Będzie to temat wyłącznie do wyników dlatego od razu zamykam. Wszelkie dyskusje proszę tutaj ;)

Na początek kilka wniosków.

Przede wszystkim cieszę się, że ktoś zechciał wziąć udział, ukłony w kierunku tych osób, nawet jeśli nie obyło się bez pomocy wujka Googla i cioci Wikipedii. Szukać wiedzy też trzeba chcieć.

Cieszę się też, że poziom pytań (także moim zdaniem łatwe nie były) przyjęty został pozytywnie z założeniem, że takie właśnie są potrzebne żeby się rozwijać.

Proszę uczestników o sprawdzenie wyników. Nie jestem alfą i omegą i błąd się mógł wkraść chociaż bardzo się starałem a moja Aga sprawdzała jeszcze raz ;)

Co do samych pytań. Zapraszam do dyskusji. Mam na początek wnioski na temat kilku z nich ale o tym później ;)

  • Like 5

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie, ze pogratuluję odważnym - do nich przecież świat należy :)

A organizatorowi życzę aby w kolejnych etapach ich ilość rosła w postępie geometrycznym :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie się wszystko zgadza. Wynik nędzny zgodnie z przewidywaniem,  ale jestem zły na siebie tylko za protogwiazdę, bo tak najpierw wpisałem, ale wydało mi się to podstępnie oczywiste i "poprawiłem" na globule :-D

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ja? Co ja ma powiedzieć. :D

No wiec założyłem sobie że będę wśród najpierwszych i nadrobię mnożnikami, a odpowiem z czapki. 

Jak zwykle w takich przypadkach  zadzowonił ważny telefon. Nie wiedząc jak z czasem po telefonie dokończyłem szybciutko i wysłałem

ale już wpadłem w inny mnożnik i mogłem sobie więcej pogooglować ;)

Raz zagooglowałem bo czułem, że zanosi się na obciach.

 

Well

nauka (psychologia) mówi ;)

Prestiż nie jest wrodzoną potrzebą człowieka - nie warto specjalnie o niego zabiegać i  stressować się gdy czasem stracimy trochę czy dużo ;)

Są fajniejsze potrzeby ... dobro, prawda, piękno :)

 

Pozdrawiam

p.s.

coby jednak ciut zatuszować sprawę ... wymądrzę się linkiem.

Prąd ze słonecznego światła (solarne elektrownie) to znamy! A kto zna prąd z Księżycowego światła?   Ja :P

Energia prosto z Księżyca.

http://news.discovery.com/tech/alternative-power-sources/rawlemon-globe-harvests-energy-sun-moon-120918.htm#mkcpgn=fbsci1
 

p.s.3.

 

Dziękuję Ci Danielu i Twoim współpracownikom za kawał dobrej, bezinteresownej roboty

post-1068-0-68745200-1395264435_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiedziany krótki komentarz ;)

 

Pierwsze pytanie było chyba jednym z najłatwiejszych. Każdy wie, że Uran toczy się jak beczka po orbicie, jego oś nachylona jest o ponad 90* więc bieguny będą gdzieś tam, gdzie u nas równik co wyklucza wszystkie odpowiedzi oprócz jednej.

Zastawiłem dwie pułapki, które spełniły swój cel i zebrały niezłe żniwo złych odpowiedzi icon_twisted.gif

Były to pytania numer 6 i 19, więc o nich szerzej.

6. Galaktyka o oznaczeniu Sb według klasyfikacji Hubble?a to galaktyka:
a) Spiralna bez poprzeczki*

 

Byłaby z poprzeczką gdyby nie było Sb a SB ;)

 

19. Satelita ROSAT prowadził badania w zakresie promieniowania:
e) Rentgenowskiego i Ultrafioletowego*

 

O co tutaj chodzi? ROSAT został stworzony by badać promieniowanie rentgenowskie  (jego nazwa ROentgen SATellite) i nawet Wiki na samym początku artykułu twierdzi, że "był sztucznym satelitą zbudowanym specjalnie do badań promieniowania rentgenowskiego" ale...zamontowano tam kamerkę rejestrującą skrajny ultrafiolet, która zebrała całkiem sporo materiału :)

 

Na koniec pytanie Krzyśka, które sprawiło najwięcej problemów:

 

1) Jak nazywa się powstałe w wyniku niestabilności grawitacyjnej zagęszczenie obłoku materii międzygwiazdowej, czerpiące energię z procesu kolapsu i będące początkowym etapem ewolucji gwiazdy?
(prawidłowa odpowiedź: protogwiazda)

 

Tutaj taka ciekawostka. Zgodnie z założeniem konkursu, konsultowałem zestaw pytań z Piotrkiem Guzikiem i reakcja na to pytanie w pierwotnej formie brzmiała:

A co jeśli ktoś napisze obłok molekularny?

Dlatego zostało zmodyfikowane tak, żeby bardziej skonkretyzować treść i wykluczyć ten nieszczęsny obłok. Niestety spora część osób na tym obłoku poległa ;)

 

Ważne Ogłoszenie Parafialne!

 

Mateusz Narożnik (matti94), który okazał się najszybszy i najbardziej skuteczny w pierwszym etapie, proszony jest o wysłanie swojego adresu domowego do mnie albo Jacka Erbela ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc dopiero trafiłem na ten wątek, więc w I konkursie już nie wystartuję,

Gdyż ponieważ? :P Zobacz na wyniki pierwszego etapu i pomyśl ile jeszcze punktów do zdobycia ;) Bez problemu można zacząć później i liczyć się w rywalizacji :)

  • Like 1

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)