Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Coś po środku lub przedostatnia. Chyba skorzystam z rady Heńka i zrobię coś po środku, ale z lekkim przesunięciem w kierunku przedostatniej :)

Dzięki za podpowiedzi.

...

Dwa ostatnie zdjęcia są o niebo lepsze od poprzednich. Były przekombinowane i wyglądają sztucznie.

Nie wiem czemu tak mam, ale jak pierwszy czy drugi raz obrabiam jakieś nowe zdjęcie, to różne dziwne potworki powstają, a wydaje mi się że są ok. Dopiero za 3-4 dni zaczynam w "normalny" sposób postrzegać to co nawyczyniałem i sam się dziwię jak mi się to udało tak spaprać  :P

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Wszystkie pokazane tu zdjęcia zapieraja dech w piersiach (moich napewno :) mimo to osmiele się wrzucić moja pierwszą M42. Dziś dotarł do mnie zamówiony pierścień, adapter (M42/Eos)  do

zamocowania lustrzanki Canona 20D do mojego Tała 100RS. Oto pierwsza fota

wykonana z jego pomocą. Lustrzanka podpięta do wyciągu okularowego.

Składanka zrobiona w DSS-sie 76 klatek po 25sek każda iso 1600 plus 10

klatek Dark frames. Gwiazdki są lekko pojechane ale montaż był ustawiony

na oko bo chciałem tylko sprawdzić czy adapter pasuje:) Jak już się

okazało ze pasuje nie mogłem odejść od teleskopu i przy 9 stopniowym

mroziku zrobiłem około setki zdjeć z czego 76 nadawało się do stackowania

w Dss-sie. Test wypadł obiecująco, wiec wkrótce M42 napewno bedzie bardziej do pokazania a i na tapetę pójdą zapewne

inne obiekty:). Prosze o cenne uwagi co mozna zrobić aby i moje zdjęcia wygladały choćby podobnie do zdjęć np Piraniusza?

post-80-13769982389_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....  Prosze o cenne uwagi co mozna zrobić aby i moje zdjęcia wygladały choćby podobnie do zdjęć np Piraniusza?

Jakoś tak wywołany do tablicy się poczułem :)

Pierwsze co rzuca się w oczy to za bardzo wycinasz tło.  Niby aż tak wiele się z mgiełki się nie straciło, ale jednak. Po podciągnięciu tła zobaczysz, że jednak coś tam jeszcze jest i bardzo prawdopodobne jest, że można to całkiem śmiało pokazać.

Ilością klatek nie zastąpisz dłuższych ekspozycji -  miarę możliwości wydłużaj czas naświetlania.

Patrząc na Twoje zdjęcia: pierwsze jest jakby przyjemniejsze w odbiorze. Gwiazdki może pojechane, ale kolor taki przyjemniejszy dla oka. Drugie technicznie lepsze, kolory niezłe. Ogólnie jest nieźle, tylko tło za ciemne.

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak wywołany do tablicy się poczułem :)

Pierwsze co rzuca się w oczy to za bardzo wycinasz tło.  Niby aż tak wiele się z mgiełki się nie straciło, ale jednak. Po podciągnięciu tła zobaczysz, że jednak coś tam jeszcze jest i bardzo prawdopodobne jest, że można to całkiem śmiało pokazać.

Ilością klatek nie zastąpisz dłuższych ekspozycji -  miarę możliwości wydłużaj czas naświetlania.

Patrząc na Twoje zdjęcia: pierwsze jest jakby przyjemniejsze w odbiorze. Gwiazdki może pojechane, ale kolor taki przyjemniejszy dla oka. Drugie technicznie lepsze, kolory niezłe. Ogólnie jest nieźle, tylko tło za ciemne.

Tak jesli chodzi o czasy naswietlania to zgadzam się w całej rozciągłości, lecz nie posiadam węzyka spustowego i nie mogę zablokowac migawki na dłużej niż 30sek. Ale to juz właściwie przeszłosć bo wczoraj zakupiłem takowy i myślę ze wkrótce dotrze i go wypróbuje na dłuższe czasy:) Pewnie będę miał jeszcze problem z dokładnym ustawieniem montazu, niemam takiej wprawy ale będę się starał. A jak ma się sprawa z ISO? czy 3200 to juz nie będzie za dużo? Moga postać szumy prawda? Jesli chodzi o tło to bardziej mi się podoba jednak to ciemniejsze ale to moze raczej kwestia gustu. Piraniusz a moze wziąłbys te moją fotke na warsztat i obrobił ja po swojemu chętnie zobaczyłbym co z tego wyjdzie i wyciągnął wnioski dla siebie. Dziękuję za tę ocenę właśnie o takie uwagi mi chodziło, jeszcze raz dzięki :)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

(...)

Ilością klatek nie zastąpisz dłuższych ekspozycji -  miarę możliwości wydłużaj czas naświetlania.

(...)

nie przypadkowo kilkadziesiąt lat temu, takie obiekty jak M42 i M31 naświetlano kilka godzin (i więcej) - i to nie tylko dlatego, że klisze astronomiczne (piszę klisze, bo często były szklane) miały czułość do kilkunastu DIN (< 50 ASA).  :o

  Po prostu - jeśli ilość światła jest za mała aby wywołać reakcje fotochemiczne, to nic się nie uzyska. Inaczej mówiąc, jeśli przy pojedynczej ekspozycji 30 sek mgławica jest poniżej poziomu szumu, to dobrego zdjęcia nie uzyskamy (także w fotografii cyfrowej).

  Czyli (tak dla skrajnego przykładu)  1000 x 1 sek to nie to samo, co 10x100 sek.  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A jak ma się sprawa z ISO? czy 3200 to juz nie będzie za dużo? Moga postać szumy prawda? Jesli chodzi o tło to bardziej mi się podoba jednak to ciemniejsze ale to moze raczej kwestia gustu. Piraniusz a moze wziąłbys te moją fotke na warsztat i obrobił ja po swojemu chętnie zobaczyłbym co z tego wyjdzie i wyciągnął wnioski dla siebie...

ISO 3200 może być przesadą, ale możesz kilka klatek na próbę zrobić i zobaczyć co wyjdzie.

Jak chcesz, to udostępnij surowego staka, to mogę coś pokombinować.

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)